BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak bezpiecznie jeździć rowerem?

Jazda na rowerze staje się coraz bardziej popularna. Na rowerze jeździmy nie tylko rekreacyjnie, ale równie często rower służy nam jako środek transportu. Dodatkowa dawka ruchu na świeżym powietrzu to zawsze dobry pomysł. Pamiętać jednak należy, że jazda na rowerze może być niebezpieczna, jeśli nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Jeździsz na rowerze? Planujesz zacząć jeździć rowerem? To wspaniały pomysł. Pamiętaj, by przestrzegać poniższych zasad.

Światła i odblaski

Jeśli jeździć będziesz nie tylko w ciągu dnia, ale również po zmroku, w Twoim rowerze nie może zabraknąć oświetlenia i odblasków. Po pierwsze dzięki nim będziesz widoczny dla innych użytkowników ruchu. Każdy odblask sprawia, że kierowcy innych pojazdów widzą  nas już z daleka. Po drugie dobra lampka sprawi, że będziesz widzieć dokąd i po jakiej nawierzchni jedziesz. Po ciemku łatwo wjechać w dziurę i zaliczyć niebezpieczną wywrotkę.

Posiadanie oświetlenia wymagane jest również przez przepisy ruchu drogowego. Rowerzysta powinien posiadać z przodu jedno białe pozycyjne światło, a z tyłu czerwone odblaskowe i czerwone pozycyjne.

Kask

Nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Pamiętaj jednak, że podczas upadku, to właśnie głowa jest najbardziej narażona na urazy.

Jeździsz spacerowym tempem wyłącznie po ścieżkach rowerowych, w związku z czym uważasz, że kask jest Ci niepotrzebny? Jesteś w błędzie. Wielokrotnie dochodzi do kolizji pomiędzy rowerzystami lub rowerzystami i pieszymi właśnie na ścieżkach rowerowych. Zdarza się, że kończą się one niebezpiecznymi dla zdrowia i życia obrażeniami.

Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego koniecznie włóż na głowę kask, gdy wybierasz się na rower.

Kinga Żuralska - Trener Personalny - Autor artykułu Kinga Żuralska - Trener Personalny - Autor artykułu

Korzystaj ze ścieżek rowerowych i ulic

O ile w danym miejscu są ścieżki rowerowe, należy się po nich poruszać. Jeśli ścieżek rowerowych nie ma, poruszamy się po jezdni, zawsze jadąc jej prawą stroną. Zachowujemy bezpieczną odległość od jej krawędzi.

Nie poruszamy się po chodnikach. Te przeznaczone są dla osób pieszych. Jazda rowerem po chodniku grozi mandatem. Poza tym jadąc rowerem po chodniku dość łatwo wpaść na pieszego, który w ostatniej chwili postanowił skręcić, zawrócić lub zatrzymać się.

Przestrzegaj przepisów

Poruszając się po ulicy (i nie tylko) należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Warto więc zapoznać się chociaż z podstawowymi przepisami, które pomogą nam bez problemów współpracować z innymi rowerzystami i kierowcami.

Zawsze sygnalizuj wszystkie swoje manewry. Nigdy nie wymuszaj pierwszeństwa.

Zadbaj o sprawny rower

Rower, podobnie jak samochód, wymaga regularnych przeglądów, o czym rowerzyści bardzo często zapominają. Ważne by rower był w pełni sprawny, gdyż ogranicza to ryzyko różnego rodzaju wypadków na drodze.

Jeśli nie wiesz, jak zabrać się za przegląd techniczny roweru, oddaj go do przynajmniej raz w ciągu sezonu rowerowego na przegląd do serwisu – taki najczęściej znajduje się przy sklepach sportowych i rowerowych.

Myśl i zachowaj rozsądek

Zawsze zanim wykonasz manewr na rowerze pomyśl, jak powinien on wyglądać. Rozglądaj się wokół siebie i zachowaj rozsądek. Nigdy nie skręcaj i nie zatrzymuj się nagle.

Podsumowując, jazda na rowerze może być bardzo przyjemną formą aktywności, jak i świetnym środkiem transportu. By była bezpieczna należy stosować się do wyżej wymienionych zasad.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.