Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak korzystać z sauny, aby w pełni odczuć jej zalety?

Korzystanie z dobrodziejstw sauny, jeszcze do niedawna traktowane było w kategorii luksusu i prestiżu społecznego zarezerwowanego głównie dla biznesmenów i zawodowych sportowców. Obecnie większość klubów fitness, nie wspomnę już o ośrodkach Wellnes & Spa posiada w swojej ofercie saunę. Posiadanie sauny fińskiej lub parowej stało się nieomal standardem i stanowi nie odłączony element dobrze prosperującego klubu, tym samym wychodząc naprzeciw potrzebom każdego „zwykłego” klienta.

Najbardziej popularną sauna jest tzw. sauna fińska, w której temperatura pomieszczenia sięga 80-100C. Dodatkowo często spotyka się schodkowe ułożenie drewnianych siedzeń ze znaczącą różnicą temperatur między dolnymi a górnymi ławami. Chętnie odwiedzaną sauną, zwłaszcza przez kobiety jest sauna parowa, w której temperatura pomieszczenia wynosi 40-65℃, a wilgotność powietrza sięga nawet 65%.

Jakie korzyści dają sesje w saunie?

Z sesji w saunie wymierne korzyści odniosą zarówno ludzie zmęczeni obowiązkami dnia codziennego, a także panie dbające o swoją urodę i sylwetkę. Korzystanie z sauny polecane jest również osobom starszym, bowiem na skutek podwyższonej temperatury następuje redukcja bólów reumatycznych.

Ten dobroczynny wpływ sauny na nasze zdrowie wynika z połączenia procesów przegrzania ciała poprzez oddziaływanie suchego i gorącego powietrza z okresową dużą wilgotnością oraz procesu ochładzania ciała. Kiedy korzystamy z sauny temperatura naszego ciała wzrasta nawet do 40 stopni Celsjusza na skutek czego nasze naczynia podskórne rozszerzają się, a wewnętrzne kurczą się.

Po sesji w saunie skóra jest oczyszczona, lepiej ukrwiona i gładsza. Wzrasta również częstotliwość oddechów, co powoduje szybszą wentylację płuc. Tym samym nasze drogi oddechowe szybciej się oczyszczają. Na początku sesji w saunie ciśnienie krwi wzrasta, ale pod koniec zabiegu spada. Dodatkowo wysoka temperatura powoduje, że wraz z potem oczyszczamy nasz organizm z produktów przemiany materii i toksyn.

Ciepło przynosi ulgę przy bólach mięśniowych, zakwasach, naciągnięciach ścięgien, sprawia, że nasz organizm szybciej wraca do formy po przebytych kontuzjach. Kolejnym pozytywnym aspektem korzystania z sauny jest fakt, że pod wpływem ekstremalnych zmian temperatur (naprzemienne ogrzewanie i chłodzenie ) nasz organizm mobilizuje układ odpornościowy, co w rezultacie przejawia się tym, że rzadziej ulegamy przeziębieniom.

Sauna wpływa również na nasze samopoczucie i kondycję psychiczną, wysoka temperatura sprawia, że nasze ciało produkuje więcej endorfin, co sprawia, że czujemy się zrelaksowani i odprężeni. Zwłaszcza, jeśli na zabiegi w saunie wybierzemy się w towarzystwie znajomych czy rodziny.

Jak korzystać z sauny, aby w pełni odczuć jej zalety?

Podczas sesji w saunie najwygodniej zająć pozycję siedzącą z łokciami opartymi o kolana. Z sauny jednorazowo nie powinniśmy korzystać dłużej niż 15 minut. Do odliczania czasu służy specjalna klepsydra w saunie.

Po wyjściu z sauny wskazany jest chłodny prysznic. I tu uwaga schładzanie powinno odbywać się od stóp powoli w kierunku ku górze. Chłodny natrysk powinien trwać kilka minut, po czym ponownie możemy skorzystać z sauny. Takie naprzemienne ogrzewanie i schładzanie ciała możemy powtarzać kilka razy.

Na zakończenie należy wziąć dokładny prysznic, wskazany jest również odpoczynek około 15-20 minut w pozycji leżącej i konieczne uzupełnienie płynów w organizmie. Najkorzystniej udać się do sauny w porze wieczornej, zwłaszcza po całym tygodniu pracy. Działa ona wtedy relaksująco i uspokajająco na nasze ciało i umysł.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny

Należy pamiętać, że nie wszyscy mogą korzystać z sauny. Osoby dolegliwościami termoregulacyjnymi ustroju, układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, ostrymi zapaleniami skóry, grzybica skóra, choroby oczu w tym jaskra, choroby układu nerwowego, ostre choroby płuc, wątroby, nowotwory złośliwe powinny bezwzględnie zrezygnować z sauny.

Pamiętaj! Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy możesz bezpiecznie korzystać z sauny, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym, a dopiero potem ciesz się wizytą w saunie!

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.