WOW! PROMOCJA BLACK FRIDAY -50%! -50% na wszystkie plany dieta i trening z kodem "BLACKFRIDAY" Skorzystaj z promocji

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jak trenować plecy - poznaj 3 mity!

Jak trenować plecy - poznaj 3 mity!
Żeby nasze plecy rosły, były masywne i grube, konieczne jest potraktowanie ich solidnymi obciążeniami i ćwiczeniami złożonymi, w których to nie żałujemy objętości. Dodatkowo trening mięśni grzbietu obarczony jest różnymi mitami. Które z nich zakorzeniły się najmocniej?

Mit 1 - Ciągi zawsze będą rozwijać grzbiet

Wykonywanie martwego ciągu jest ćwiczeniem złożonym, które angażuje całe ciało do wysiłku. Nie tylko grzbiet wykonuje znaczną pracę, ale również mięśnie nóg i ramion. Wykorzystanie martwego ciągu stricte w rozwoju mięśni grzbietu (patrząc na nie całościowo), niekoniecznie jest tym ćwiczeniem, które wpływać będzie na rozwój całych pleców. Opinie są dość mocno podzielone dlaczego?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wykonujesz martwy ciąg. Osoby, które startują z pozycji niskiej biodra, większość obciążenia przejmować będą  nogami,  plecy będą włączały się do dalszej części ruchu, głównie angażując prostowniki. Z kolei osoby, które wykonują ćwiczenie z pozycji wysokiej biodra zmuszone będą już na samym początku ruchu mocno pracować łopatkami, aby sztanga nie wciągała barków do przodu, przez co w samym początku ruchu włączać się będą już mięśnie najszersze i mięsień czworoboczny. Osoby wykonujące tego typu formę ciągów będą bardziej podatne na wykorzystanie ich w rozwoju grzbietu, nie tylko w części ich prostowników, ale również wyżej umiejscowionych mięśni. 

Mit 2 - Przenoszenie z hantla jest dobrym ćwiczeniem na najszersze grzbietu

Podobnie jak w przypadku martwego ciągu, zazwyczaj wszystko będzie powiązane z zakresem ruchu, jak i samym charakterem wykonywania ćwiczenia. Jednak osobiście na siłowniach spotykam osoby, które ze względu na formę wykonywania przenoszenia hantla (biodra wysoko, ruch ramion zbyt płytki, praca tricepsami), nie wykorzystują ćwiczenia w rozwoju grzbietu, a bardziej skupiają się na mięśniach piersiowych i ramionach. Niestety, mało kto wykonuje je poprawnie i cieszy się z rozwoju mięśni najszerszych grzbietu. 

Mit 3 - Sztywne trzymanie się techniki treningowej

Trening mięśni grzbietu, który będzie wykonywany pedantycznie pod kątem techniki treningowej, nie zawsze będzie  efektywny. Abstrahując od filmików kulturystów PRO, wiele osób nadmiernie korzysta z wyciągów, maszyn i ruchów wykonywanych "książkowo", zbyt dokładnie. Plecy są tą grupą mięśniową, gdzie mocny i intensywny wysiłek fizyczny jest pożądany. Nie żałuj obciążenia, wykonuj ruchy dynamiczne, mocno pracuj grzbietem, a na pewno zobaczysz szybsze rezultaty, niż pracując dokładnie z użyciem maszyn i mniejszych ciężarów. 

Byśmy nie zrozumieli się źle, nie namawiam Was do korzystania z ciężarów, które  psuć będą technikę treningową. Chodzi o to, że zbyt dokładne ruchy będą przede wszystkim bazowały na pracy ramion, działają oszczędnie na grzbiet.