Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Najdziwniejsze sporty świata: hokej pod wodą

Nie, to nie jest żart, w hokeja grać można nie tylko na lodzie i na trawie, ale także – na dnie basenu. Co prawda entuzjastów tej dyscypliny w naszym kraju jest ciągle niewielu, ale optymiści twierdzą, że z roku na rok będzie więcej. Czym jest podwodny hokej, kto go wymyślił i gdzie można w niego pograć?

Trochę historii

Jeśli pomysł by z drużyną hokeistów urządzić sobie mecz na dnie basenu wydaje sie komuś kuriozalny, to przyznać trzeba, że jego geneza jest jednak dość przekonująca. Otóż podwodny hokej miał stanowić rodzaj ćwiczenia dla… płetwonurków. Pierwsze mecze rozegrane zostały już w latach 50. zeszłego wieku w Wielkiej Brytanii. Sport szybko zaczął zyskiwać (umiarkowaną co prawda) popularność w innych krajach, aż w końcu stał się dyscypliną międzynarodową. Dziś sport ten cieszy się szczególnie wysokim zainteresowaniem w Wielkiej Brytanii, Australii , Kanadzie, Nowej Zelandii, RPA, w Stanach Zjednoczonych, w Holandii i we Francji.

Specyfika sportu

Podwodny hokej bez wątpienia jest dyscypliną nietypową. Gra krążkiem na dnie basenu rządzi się swoimi prawami. Zawodnicy musza najpierw wziąć głęboki wdech, następnie zanurkować i dopiero przepchnąć krążek specjalnym kijem (o długości ok. 30cm), po czym – wynurzyć się i znowu nabrać powietrza. Czyni to sport dość męczącym. Zawodnicy nie mają kasków, a czepki, ochraniacze na uszy i maski z fajkami. Drużyny liczą sobie po sześciu graczy, a krążek waży… półtora kilograma. Podobnie jak w hokeju tradycyjnym chodzi oczywiście o zdobywanie goli.

Podwodny hokej w Polsce

W naszym kraju podwodny hokej nie porywa co prawda tłumów – jest sportem niszowym, a zainteresowanie nim pojawiło się stosunkowo niedawno. Na dzień dzisiejszy jest osiem klubów zrzeszających zawodników tej dyscypliny. Jeśli wśród czytelników tego artykułu znajdują się potencjalni entuzjaści podwodnego hokeja to treningi prowadzone są przez następujące kluby:

Aquarius z Bełchatowa

Bałtyckie Foki z Gdańska

Hydra z Trzebnicy

Orka z Gdyni AKP

Pirania z Wrocławia

Walenie z Siemianowic Śląskich

Fregata z Dębicy N

Mr. Jacques z Włocławka

Aquarius z Sarzyny

Sport ten nie wymaga większych nakładów finansowych, jest jednak – ja łatwo się domyślić - niezwykle wymagający kondycyjnie…

Zawody

Poszczególne drużyny hokeja podwodnego mają szanse sprawdzić swoje umiejętności w zawodach. W sierpniu 2011 roku w Coimbra, w Portugalii odbyła się impreza „CMAS World Championship”. Uczestniczyło w niej osiemnaście drużyn, znaczna część krajów pozaeuropejskich. Następne planowane są już w sierpniu tego roku w Eger, na Węgrzech. Tym razem, weźmie w nich udział kilkadziesiąt drużyn z całego świata. Uwaga, w naszym kraju również od niedawna organizowane są zawody w podwodnym hokeju! 

Źródła: http://www.thewaa.org/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.