Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Najlepsze suplementy przed treningiem

Suplementacja przedtreningowa, oferuje nam bogaty wybór, jeżeli chodzi o produkty wspomagające wysiłek fizyczny. Oprócz suplementów stricte oddziałujących na gospodarkę energetyczną, mamy dostępne również preparaty ochronne dla naszej muskulatury, pełniące funkcje odżywcze. Jakie produkty są najlepsze oraz co warto wykorzystać?

BCAA

To kluczowe zestawienie 3 aminokwasów rozgałęzionych, które wspomagają organizm na kilka sposobów. Po pierwsze stanowią znakomite zabezpieczenie mięśni przed działaniem katabolizmu. Działanie to, przejawia się szybkim dostarczeniem aminokwasów na potrzeby energetyczne, dlatego organizm oszczędza białka mięśniowe, chętniej korzystając ze spożytych aminokwasów. Dodatkowo, BCAA wspomaga stan czuwania naszego ciała. Oznacza to, że podtrzymuje naszą chęć do podejmowania aktywności. Nie działa jak typowy stymulant, jednak w badaniach naukowych, osoby stosujące BCAA byli bardziej odporni na zmęczenie i byli w stanie wykonać kilka powtórzeń w serii więcej. Należy również wspomnieć o anabolicznym działaniu leucyny, która skutecznie inicjuje szlaki syntezy, co skutecznie uzupełnia się z treningiem siłowym. Dawkowanie BCAA w zależności od celu, zazwyczaj oscyluje w granicach 10 g przed treningowo i opcjonalnie 10 g w trakcie treningu.

Kreatyna + beta-alanina

Są to produkty, które działają synergistycznie i wzajemnie się uzupełniają. Ich funkcja polega na wsparciu dla gospodarki energetycznej mięśnia, jak i zabezpieczenia przed zakwaszeniem i zahamowaniem kurczliwości. Kreatyna jest magazynowana w formie fosforanu kreatyny, który wspiera resyntezę ATP. Oznacza to, że skraca proces regeneracji, zarówno po treningu, jak i pomiędzy seriami w danym ćwiczeniu. Stosując kreatynę jesteśmy w stanie odczuć wzrost siły, wytrzymałości i zaobserwować przyrosty masy mięśniowej. Beta-alanina z kolei wspomaga magazynowanie karnozyny. Jej działanie przejawia się, jako wsparcie ergogeniczne. Oznacza to, że wpływa ona na wydolność i wytrzymałość mięśni. Dodatkowo, wspomaga ona walkę z oksydacją i zabezpiecza tkankę przed rozpadem i działaniem wolnych rodników. Dawkowanie 3 g beta-alaniny + 5 g kreatyny przed i po treningu siłowym. W dni bez treningu 5 g kreatyny + 5 g beta-alaniny o wybranej porze dnia. Suplementy te, nie wykazują działania doraźnego.

Kofeina

Najsilniejszy z legalnych stymulantów, skutecznie wspierający wysiłek fizyczny. W badaniach naukowych dawki kofeiny w ilości 300 mg, skutecznie stymulowały wzrost wytrzymałości i wydolności mięśnia. Wpływa ona na receptory adenozynowe w mózgu, które są blokowane. Dzięki czemu, nie odczuwamy znużenia, zmęczenia i chętniej podejmujemy aktywności fizyczne. Dawki rzędu 200-400 mg, w zależności od tolerancji organizmu, wypełniają swoje zadanie.

Arginina i cytrulina

Należą do suplementów wspomagających syntezę tlenku azotu w naszym ciele. Działanie to przekłada się na wzrost ilości napływających składników odżywczych do naszego mięśnia, co w sposób pośredni przekłada się na lepszą regenerację i stymulację hipertrofii. Dodatkowo, pompa mięśniowa i jej uczucie, skutecznie motywuje do intensywniejszego wysiłku fizycznego. 

W badaniach naukowych, arginina wykazywała również wsparcie dla sekrecji hormonu wzrostu, który odpowiada m.in. za niski poziom otłuszczenia naszego ciała jak i wzrost masy mięśniowej, czy też szybszą regenerację. Dawkowanie 3-5 g przed aktywnością fizyczną. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.