Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Najlepsze suplementy przed treningiem

Najlepsze suplementy przed treningiem
Suplementacja przedtreningowa, oferuje nam bogaty wybór, jeżeli chodzi o produkty wspomagające wysiłek fizyczny. Oprócz suplementów stricte oddziałujących na gospodarkę energetyczną, mamy dostępne również preparaty ochronne dla naszej muskulatury, pełniące funkcje odżywcze. Jakie produkty są najlepsze oraz co warto wykorzystać?

BCAA - to kluczowe zestawienie 3 aminokwasów rozgałęzionych, które wspomagają organizm na kilka sposobów. Po pierwsze stanowią znakomite zabezpieczenie mięśni przed działaniem katabolizmu. Działanie to, przejawia się szybkim dostarczeniem aminokwasów na potrzeby energetyczne, dlatego organizm oszczędza białka mięśniowe, chętniej korzystając ze spożytych aminokwasów. Dodatkowo, BCAA wspomaga stan czuwania naszego ciała. Oznacza to, że podtrzymuje naszą chęć do podejmowania aktywności. Nie działa jak typowy stymulant, jednak w badaniach naukowych, osoby stosujące BCAA byli bardziej odporni na zmęczenie i byli w stanie wykonać kilka powtórzeń w serii więcej. Należy również wspomnieć o anabolicznym działaniu leucyny, która skutecznie inicjuje szlaki syntezy, co skutecznie uzupełnia się z treningiem siłowym. Dawkowanie BCAA w zależności od celu, zazwyczaj oscyluje w granicach 10g przed treningowo i opcjonalnie 10g w trakcie treningu.

Kreatyna + beta-alanina - są to produkty, które działają synergistycznie i wzajemnie się uzupełniają. Ich funkcja polega na wsparciu dla gospodarki energetycznej mięśnia, jak i zabezpieczenia przed zakwaszeniem i zahamowaniem kurczliwości. Kreatyna jest magazynowana w formie fosforanu kreatyny, który wspiera resyntezę ATP. Oznacza to, że skraca proces regeneracji, zarówno po treningu, jak i pomiędzy seriami w danym ćwiczeniu. Stosując kreatynę jesteśmy w stanie odczuć wzrost siły, wytrzymałości i zaobserwować przyrosty masy mięśniowej. Beta-alanina z kolei wspomaga magazynowanie karnozyny. Jej działanie przejawia się, jako wsparcie ergogeniczne. Oznacza to, że wpływa ona na wydolność i wytrzymałość mięśni. Dodatkowo, wspomaga ona walkę z oksydacją i zabezpiecza tkankę przed rozpadem i działaniem wolnych rodników. Dawkowanie 3g beta-alaniny+5g kreatyny przed i po treningu siłowym. W dni bez treningu 5g kreatyny+5g beta-alaniny o wybranej porze dnia. Suplementy te, nie wykazują działania doraźnego.

Kofeina - najsilniejszy z legalnych stymulantów, skutecznie wspierający wysiłek fizyczny. W badaniach naukowych dawki kofeiny w ilości 300 mg, skutecznie stymulowały wzrost wytrzymałości i wydolności mięśnia. Wpływa ona na receptory adenozynowe w mózgu, które są blokowane. Dzięki czemu, nie odczuwamy znużenia, zmęczenia i chętniej podejmujemy aktywności fizyczne. Dawki rzędu 200-400 mg, w zależności od tolerancji organizmu, wypełniają swoje zadanie.

Arginina i cytrulina -  należą do suplementów wspomagających syntezę tlenku azotu w naszym ciele. Działanie to przekłada się na wzrost ilości napływających składników odżywczych do naszego mięśnia, co w sposób pośredni przekłada się na lepszą regenerację i stymulację hipertrofii. Dodatkowo, pompa mięśniowa i jej uczucie, skutecznie motywuje do intensywniejszego wysiłku fizycznego. 

W badaniach naukowych, arginina wykazywała również wsparcie dla sekrecji hormonu wzrostu, który odpowiada m.in. za niski poziom otłuszczenia naszego ciała jak i wzrost masy mięśniowej, czy też szybszą regenerację. Dawkowanie 3-5g przed aktywnością fizyczną.