Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Nie zapominaj o odpoczynku!

Nie zapominaj o odpoczynku!
Chęć uzyskania jak najlepszych i szybko widocznych pozytywnych zmian w sylwetce sprawia często, iż pomijany bywa bardzo istotny element związany z pracą nad składem i masą ciała, a mianowicie odpoczynek. Wbrew pozorom relaks posiada niebagatelny wpływ na zdrowie, a jego brak może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, w tym także do zahamowania postępów realizowanych planów ukierunkowanych na poprawę estetyki sylwetki.

Mocniej „dokręcona śruba”= lepsze efekty?

Szczególnie w okresie poprzedzającym urlopowe wyjazdy, powszechnie obserwowana jest tendencja do maksymalizowania wszelkich wysiłków związanych z chęcią uzyskania wakacyjnego wyglądu. Stąd też intensywna aktywność fizyczna pojawiać zaczyna się kilka razy w tygodniu, z powodu napiętego grafiku codziennych zajęć, często kosztem czasu przeznaczonego na wypoczynek nocny. Zmianie ulega także dotychczasowy sposób odżywiania – nierzadko pojawiają się skrajnie restrykcyjne jadłospisy, ubogie nie tylko w kalorie ale i podstawowe składniki odżywcze.

Nałożony rygor związany jest z chęcią zrehabilitowania się we własnych oczach i odpokutowania całorocznego lenistwa oraz braku umiarkowania w jedzeniu i piciu. Wielu osobom wydaje się również, iż wielkość włożonego wysiłku i poświęceń będzie adekwatna do rozmiaru osiąganych efektów. Praktyka pokazuje jednak, że wcale tak być nie musi… zwłaszcza jeśli podjęte kroki przekraczają możliwości adaptacyjne organizmu no i związane są z krótkoterminowym zaangażowaniem.

Skutki przemęczenia

Zbyt drastyczny rygor żywieniowo-treningowy w większości wypadków kończy się źle zarówno dla zdrowia jak i wyglądu sylwetki. Niewyspanie, odczuwanie ciągłego zmęczenia, bolesność mięśni, migreny, kiepskie samopoczucie, worki pod oczami, pogorszenie kondycji cery, włosów i paznokci to tylko wybrane konsekwencje związane z realizowaniem zbyt „napiętego" i wymagającego planu ukierunkowanego na poprawę estetyki sylwetki. Bilans wygląda następująco: pomimo włożonego wysiłku, uzyskane efekty nie są imponujące (a często nawet jest ich brak lub występują wyłącznie w krótkim okresie czasu), a dodatkowo pojawiają się negatywne konsekwencje związane z pogorszeniem kondycji fizycznej oraz psychicznej. Wygenerowany zostaje niepotrzebny stres, narastają frustracje, opada motywacja i wracamy do punktu wyjścia, często z dodatkowymi centymetrami w pasie…

Odpoczywaj mądrze!

Warto jednak pamiętać o tym, aby nie popadać ze skrajności w skrajność. Wiele osób pracujących nad estetyką sylwetki „oszczędza się” zbyt mocno, w związku z czym efekty również nie są zbyt imponujące. Nie mniej jednak, pamiętać należy o tym, iż odpowiednio zaplanowany odpoczynek jest nieodłącznym elementem planów ukierunkowanych na poprawę masy i składu ciała. A jak należy mądrze odpoczywać?

W pierwszej kolejności pamiętać o odpowiednio długim i dobrej jakości odpoczynku nocnym. Poza tym relaks to niekoniecznie leniuchowanie przed telewizorem i jedzenie wszystkiego na co ma się ochotę – to miło spędzany czas, pomagający się zregenerować i jednocześnie odreagować codzienny stres. Sposobów na jego realizację może być całe mnóstwo – w zależności od indywidualnych upodobań i możliwości.

Podsumowanie

Brak odpoczynku połączony ze zbyt wymagającymi treningami oraz ze zbyt rygorystyczną dietą znacznie utrudniają uzyskanie wakacyjnej sylwetki. Nie warto ulegać presji i chęci uzyskania zadowalających rezultatów „za wszelką cenę”. To prosty sposób na zrujnowanie zdrowia a nie poprawę wyglądu.