Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nie zapominaj o odpoczynku!

Nie zapominaj o odpoczynku!
Chęć uzyskania jak najlepszych i szybko widocznych pozytywnych zmian w sylwetce sprawia często, iż pomijany bywa bardzo istotny element związany z pracą nad składem i masą ciała, a mianowicie odpoczynek. Wbrew pozorom relaks posiada niebagatelny wpływ na zdrowie, a jego brak może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, w tym także do zahamowania postępów realizowanych planów ukierunkowanych na poprawę estetyki sylwetki.

Mocniej dokręcona śruba = lepsze efekty?

Szczególnie w okresie poprzedzającym urlopowe wyjazdy, powszechnie obserwowana jest tendencja do maksymalizowania wszelkich wysiłków związanych z chęcią uzyskania wakacyjnego wyglądu. Stąd też intensywna aktywność fizyczna pojawiać zaczyna się kilka razy w tygodniu, z powodu napiętego grafiku codziennych zajęć, często kosztem czasu przeznaczonego na wypoczynek nocny. Zmianie ulega także dotychczasowy sposób odżywiania – nierzadko pojawiają się skrajnie restrykcyjne jadłospisy, ubogie nie tylko w kalorie ale i podstawowe składniki odżywcze.

Nałożony rygor związany jest z chęcią zrehabilitowania się we własnych oczach i odpokutowania całorocznego lenistwa oraz braku umiarkowania w jedzeniu i piciu. Wielu osobom wydaje się również, iż wielkość włożonego wysiłku i poświęceń będzie adekwatna do rozmiaru osiąganych efektów. Praktyka pokazuje jednak, że wcale tak być nie musi… zwłaszcza jeśli podjęte kroki przekraczają możliwości adaptacyjne organizmu no i związane są z krótkoterminowym zaangażowaniem.

Skutki przemęczenia

Zbyt drastyczny rygor żywieniowo-treningowy w większości wypadków kończy się źle zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu sylwetki. Niewyspanie się, odczuwanie ciągłego zmęczenia, bolesność mięśni, migreny, kiepskie samopoczucie, worki pod oczami, pogorszenie kondycji cery, włosów i paznokci to tylko wybrane konsekwencje związane z realizowaniem zbyt "napiętego" i wymagającego planu ukierunkowanego na poprawę estetyki sylwetki. Bilans wygląda następująco: pomimo włożonego wysiłku, uzyskane efekty nie są imponujące (a często nawet jest ich brak lub występują wyłącznie w krótkim okresie), a dodatkowo pojawiają się negatywne konsekwencje związane z pogorszeniem kondycji fizycznej oraz psychicznej. Wygenerowany zostaje niepotrzebny stres, narastają frustracje, opada motywacja i wracamy do punktu wyjścia, często z dodatkowymi centymetrami w pasie…

Odpoczywaj mądrze

Warto jednak pamiętać o tym, aby nie popadać ze skrajności w skrajność. Wiele osób pracujących nad estetyką sylwetki „oszczędza się” zbyt mocno, w związku z czym efekty również nie są zbyt imponujące. Pamiętać warto o tym, iż odpowiednio zaplanowany odpoczynek jest nieodłącznym elementem planów ukierunkowanych na poprawę masy i składu ciała. A jak należy mądrze odpoczywać?

W pierwszej kolejności pamiętać o odpowiednio długim i dobrej jakości odpoczynku nocnym. Poza tym relaks to niekoniecznie leniuchowanie przed telewizorem i jedzenie wszystkiego, na co ma się ochotę – to miło spędzany czas, pomagający się zregenerować i jednocześnie odreagować codzienny stres. Sposobów na jego realizację może być całe mnóstwo – w zależności od indywidualnych upodobań i możliwości.

Podsumowanie

Brak odpoczynku połączony ze zbyt wymagającymi treningami oraz ze zbyt rygorystyczną dietą znacznie utrudniają uzyskanie wakacyjnej sylwetki. Nie warto ulegać presji i chęci uzyskania zadowalających rezultatów „za wszelką cenę”. To prosty sposób na zrujnowanie zdrowia, a nie poprawę wyglądu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.