Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Vitargo w treningu kulturystycznym – tak czy nie?

Preparaty zawierające Vitargo cieszą się wysokim prestiżem i uznawane są za znakomite źródło węglowodanów do przyjmowania w okresie okołowysiłkowym. Vitargo zostało jednak stworzone z myślą o sportowcach dyscyplin wytrzymałościowych. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie czy w przypadku innego typu wysiłku, a dokładnie – przy treningu siłowym, jego stosowanie niesie za sobą jakieś szczególne korzyści.

Vitargo – co to takiego?

Vitargo to specjalnie opracowana i opatentowana formuła węglowodanowa zawierająca amylopektynę pochodzące z jęczmienia. Amylopektyną nazywamy charakterystyczny rodzaj mocno rozgałęzionych węglowodanów o bardzo dużej masie cząsteczkowej. Struktura polimerów glukozy wchodzących w skład amylopektyny ma istotny wpływ na tempo ich trawienia w przewodzie pokarmowym.

Jakie walory posiada Vitargo?

Głównym walorem Vitargo jest jego wysoka masa cząsteczkowa, która sprawia, iż nawet przy dużym stężeniu tego sacharydu napój zawierający go ma właściwości hipotoniczne, przez co nie zalega w żołądku. Ma to znaczenie w sytuacji, w której konieczne jest dostarczenie dużej dawki węglowodanów w krótkim czasie. Sytuacja taka może mieć miejsce przed lub po długotrwałym treningu oraz w przypadku potrzeby wywołania nadkompensacji glikogenu.

Innym walorem Vitargo jest mocno rozbudowana struktura, która sprawia, że enzymy trawienne w szybkim tempie mogą rozłożyć amylopektynę do glukozy. Dzięki temu, pomimo iż Vitargo to węglowodany złożone, rozkładane są one błyskawicznie i równie błyskawicznie dostarczają energii, którą może zostać wykorzystana bądź to na bieżące potrzeby organizmu, bądź też odłożona w postaci glikogenu.

Vitargo a trening siłowy

Vitargo stosowane bywa nie tylko po sesjach wytrzymałościowych, ale także po treningach siłowych jako uniwersalny sposób na uzupełnienie strat energetycznych wywołanych wysiłkiem i wzmocnienie odpowiedzi anabolicznej organizmu. Rozwiązanie takowe oczywiście może mieć pewne uzasadnienie, przyznać jednak należy, iż nie jest tak bezkonkurencyjne jak w przypadku długich sesji wydolnościowych. Jak wspomniałem, swoja przewagę nad innymi cukrami Vitargo pokazuje wtedy gdy konieczne jest dostarczenie dużej dawki węglowodanów w krótkim oknie czasowym. W przypadku treningów siłowych zazwyczaj nie ma takiej konieczności. Ważne jest też by sprostować obiegowe przekonanie panujące w świecie fitness, jakoby Vitargo to są węglowodany o umiarkowanym lub niskim IG. Nic bardziej błędnego. Przypomnę, że Vitargo trawione jest błyskawicznie, w związku z tym jego indeks glikemiczny jest bardzo wysoki, porównywalny do G maltodekstryny stanowiącej bazę odżywek typu „carbo”.

Podsumowanie

Preparaty zawierające Vitargo stanowią dość ciekawa propozycję dla sportowców dyscyplin wytrzymałościowych, zwłaszcza tych trenujących na wysokim poziomie, u których sesje treningowe trwają bardzo długo. Vitargo może też być bardzo przydatne w okresie przed startowym, gdy potrzebne jest wywołanie nadkompensacji glikogenu. W przypadku osób trenujących siłowo, nie ma konieczności dostarczania bardzo dużych dawek węglowodanów w okresie okołowysilkowym. Tak więc fizjologiczna odpowiedź organizmu na przyjęcie amylopektyny może być zbliżona do tej jaka występuje w przypadku maltodekstryny, która jest wielokrotnie tańsza.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.