Współcześnie coraz modniejsze staje się zanurzanie w zimnej wodzie. Nie przestaje zdumiewać mnie wiara ludzi w „alternatywną medycynę” (hochsztaplerstwo medyczne) i wątpliwej jakości terapie. Wyniki niewielu badań popierają sens stosowania terapii zimną wodą. Przyjrzyjmy się danym naukowym.
Badanie naukowe
W jednym z badań oceniano wpływ zanurzenia w zimnej wodzie na regenerację po treningu beztlenowym, wysokiej intensywności. Siedemnaście osób (13 mężczyzn, 4 kobiety) przeszło dwie próby w odstępie 2 - 6 dni. W ramach testu wykonywano dwie 30-sekundowe próby na rowerze. Po pierwszej próbie wysiłkowej następowała regeneracja w 2 wariantach. W wariancie I zastosowano 10-minutowe „schłodzenie” na rowerze („schłodzenie” to praca niższej intensywności), następnie odpoczynek bierny. W drugim wariancie regeneracji po identycznym „schłodzeniu” na rowerze zastosowano 15-minutowe zanurzenie w zimnej wodzie (13-14°C), dalsza część odpoczynku przebiegała tak samo, jak w wariancie I. Po okresie godzinnej regeneracji badani podejmowali drugą próbę wysiłkową.
Wyniki badania
Moc szczytowa, całkowita praca i stężenie mleczanów były znacznie zmniejszone po zanurzeniu w zimnej wodzie, w porównaniu z pierwszym testem wysiłkowym i warunkami kontrolnymi (czyli zimna woda zmniejsza nie tylko moc, jak i całkowitą pracę możliwą do wykonania). Szczytowe tętno wysiłkowe było znacznie niższe po zanurzeniu w zimnej wodzie w porównaniu z grupą kontrolną (prawdopodobniej trudno było uzyskać szczytową moc),
Zanurzenie w zimnej wodzie nie miało wpływu na czas osiągnięcia szczytowej mocy, ocenę odczuwanego wysiłku i pH krwi w porównaniu z grupą kontrolną.
Zanurzenie w zimnej wodzie spowodowało znaczny spadek osiągów na rowerze.
Komentarz
„Szacuje się, że spadek temperatury o 1 stopień Celsjusza powoduje spadek mocy mięśni o 4-5% podczas konkurencji sprinterskich i skoków” („Fizjologia wysiłku i treningu fizycznego”). Dlatego wyniki powyższego badania nie są dużym zaskoczeniem. Jeśli ktoś chłodzi mięśnie to tak, jakby nadmiernie wychładzał silnik spalinowy, on nie będzie pracował odpowiednio efektywnie. Nie istnieją też przekonujące dowody na istnienie zjawiska przyspieszenia regeneracji mięśni poprzez chłodzenie tkanek. Wręcz przeciwnie, wiele wskazuje na to, iż zbyt chłodna woda znacząco spowalnia regenerację mięśni po treningu siłowym.
Źródła:
Referencje, badania naukowe, piśmiennictwo:
M. J. Crowe i in. Cold Water Recovery Reduces Anaerobic Performance https://www.thieme-connect.com/products/ejournals/abstract/10.1055/s-2007-965118
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.