Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Wymówki czynią Cię słabym!

Wymówki czynią Cię słabym!
Żyjemy w świecie, w którym wygląd ma znaczenie. Dlatego niemal każdy chciałby coś w sobie poprawić - pozbyć się zbędnego tłuszczowego balastu czy zbudować robiącą wrażenie muskulaturę. Jednak sukces osiągają nieliczni. Pozostali natomiast potrafią znaleźć doskonale przekonywujące usprawiedliwienia dla odstających brzuchów czy zbyt patykowatych nóg.

Czym są wymówki?

Najprościej pisząc to mechanizm obronny, w który człowieka wyposażyła matka natura. Jego celem jest tzw. przesunięcie winy z dala od nas samych, aby chronić swój pozytywny wizerunek i czuć się dobrze samemu ze sobą – niezależnie od podejmowanych działań. Wymówki pojawiają się pod presją otoczenia, wywoływane są także przez naciski emocjonalne i własne niespełnione marzenia, oczekiwania i wyobrażenia.

Do czego prowadzą wymówki?

Choć wymówki mogą mieć pewne pozytywne znaczenie – w końcu pomagają chronić wyobrażenia o samym sobie, to jednak w większości przypadków, charakteryzują się konsekwentnie negatywnym wpływem na samoocenę i poczucie własnej wartości. Wzmacniają poczucie bezsilności i bezradności, odbierają chęć do działania i sprawiają, iż w końcu  tracimy wiarygodność- w swoich własnych oczach oraz oczach najbliższego otoczenia. Wymówki sprawiają, iż człowiek przestaje wierzyć w swoje możliwości, unika konfrontacji ze swoimi słabościami, odbierając sobie szansę na osiągnięcie sukcesu. Dlatego szczególnie sformułowania typu: „jestem za stary/młody”, „to za trudne”, „nie mam czasu”, „to nie w moim stylu”, „nie umiem”, „i tak nie dam rady”  warto na stałe wyrzucić ze swojego życia.

Jak skutecznie unikać wymówek?

Przede wszystkim budując swoją samoocenę. Działając i dając sobie prawo do popełniana błędów i wyciągania z nich konstruktywnych wniosków. Doceniając najdrobniejsze sukcesy, identyfikując niezdrowe nawyki i przyzwyczajenia. Staraj się racjonalizować swoje cele, nazywać lęki a jednocześnie wzmacniać poczucie odpowiedzialności za własne życie i czyny. Wiele wymówek bierze się z obawy przed niepowodzeniem, wiedz jednak że nie podejmując ryzyka rezygnujesz bez walki z osiągnięcia celu, na którym ci przecież zależy. W kontekście pracy nad estetyką sylwetki, jak również w innych dziedzinach życia, niezwykle pomocne będzie opracowanie sensownej strategii, dopasowanej do potrzeb i możliwości.  Skoro chcesz schudnąć, pomyśl o tym co mógłbyś zrobić aby ten cel osiągnąć, zasięgnij opinii u specjalistów z dziedziny zdrowego odżywiania i treningu  – zamiast „strzelać sobie w stopę” myślami „nie mam na to czasu”.

Podsumowanie

Sposób myślenia wpływa bezpośrednio na nasze emocje oraz zachowanie. Czyniąc wymówki, chwilowo uspokajamy sumienie, odbierając sobie jednocześnie szansę na osiągnięcie sukcesu i „podkopując” swój własny wizerunek.