Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zgubne skutki oglądania telewizji

Pomimo, iż wszyscy dziś narzekają na brak czasu, to fakty są takie, że „wolną chwilę” na oglądanie telewizji każdy znajdzie. O ile to tylko kwadrans czy dwa lub okazjonalny seans filmowy to nie ma się czym martwić, ale regularne przesiadywanie całymi wieczorami przed migającym ekranem jest już powodem do niepokoju. Przeprowadzone badania wskazują, że nadmierne oglądanie telewizji niesie za sobą zgubne skutki i dla zdrowia i dla sylwetki.

Oglądanie TV a nadmierna masa ciała

Jedząc przed ekranem telewizora łatwo jest przytyć. Dostępne dane wskazują, że oglądanie telewizji już samo w sobie przyczynia się do rozwoju nieprawidłowych zachowań żywieniowych, gdyż bardzo niekorzystnie wpływa na procesy związane z samokontrolą, sprawiając, iż bezmyślnie pochłaniamy znaczne ilości pożywienia, często – tego o najniższej jakości i najwyższej gęstości energetycznej. Dodajmy fakt, iż na migającym ekranie często pojawiają się rozmaite bodźce skłaniające nas do konsumpcji, mogą nimi być reklamy słodyczy i innych niezdrowych pokarmów. Oglądając telewizję robimy się… głodni!

Oglądanie TV a sen

Dziś najpopularniejszym „towarzyszem zasypiania” jest… telewizor. Większość z nas kładzie się spać przy migającym ekranie. Tymczasem nie jest to ani zdrowe, ani korzystne dla ogólnie rozumianej nocnej regeneracji.  Okazuje się, że zasypianie przed telewizorem znacznie pogarsza jakość snu, co również nie pozostaje bez wpływu na zdrowie i gromadzenie dodatkowych ilości tkanki tłuszczowej. Poza tym – co oczywiste – mniej wyspani, funkcjonujemy gorzej: trudniej nam się skupić, trudniej logicznie myśleć i wyciągać sensowne wnioski, trudniej też uczyć się i zapamiętywać.

Oglądanie TV a kondycja umysłowa

Wspomniane przed chwilą obniżone funkcje kognitywne mogą mieć również charakter trwały. Dostępne dane dostarczają bardzo pesymistycznych wniosków. Otóż okazuje się, iż ludzie w wieku 18-30 lat, spędzający regularnie przed telewizorem duże ilości czasu, częściej w późniejszych latach życia borykają się z problemami z funkcjami poznawczymi. Osoby te słabiej zapamiętują informacje, mają problem z ich przetwarzaniem, co zdecydowanie negatywnie odbija się na jakości życia. Istnieją dowody na to, że tryb życia prowadzony w okresie wczesnej dorosłości posiada niebagatelny wpływ na proces starzenia się mózgu, może także przyczyniać się rozwoju chorób takich jak choroba Alzheimera.

Wnioski

Przesiadywanie godzinami przed włączonym telewizorem oraz nieaktywny tryb życia zwiększają ryzyko występowania wielu chorób i dolegliwości. Wśród tych powszechnie znanych wymienić należy obniżenie funkcji poznawczych, problemy z masą i składem ciała (które mogą wywoływać cukrzycę i dolegliwości ze strony układu krążenia) i wiele innych. Należy tutaj zdefiniować określenie „częste” – otóż przyjmuje się, iż o nadmiernym oglądaniu telewizji mówi się wtedy, gdy poświęcamy na nie około 4 godzin dziennie.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.