Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Masz te objawy? Zbadaj poziom testosteronu!

Masz te objawy? Zbadaj poziom testosteronu!
Niski poziom testosteronu to zmora naszych czasów, która dotyka coraz to młodszych mężczyzn. Przyczyn problemu może być wiele, kluczowe znaczenie ma jednak: „zachodni” styl życia i jego metaboliczne konsekwencje oraz także – hormony i podobne im substancje obecne w spożywanej przez nas żywności. Poziom testosteronu warto badać, zwłaszcza jeśli pojawiają się symptomy wskazujące, iż jego poziom może być zbyt niski. O jakich objawach mowa?

Spadek libido

Poziom libido to taki papierek lakmusowy pozwalający ocenić ogólnie pojętą kondycję organizmu mężczyzny. Zazwyczaj dzieje się tak, że szczytowej formie psychofizycznej towarzyszy zwiększone zainteresowanie seksem. Jeśli pojawia się gwałtowny spadek libido, oznacza to że coś jest nie tak w męskim organizmie. Jednym, ale nie jedynym z powodów takiego stanu może być właśnie obniżenie poziomu testosteronu. Testosteron jest bowiem hormonem, który wyraźnie wpływa na zainteresowanie seksem.

Ciągłe zmęczenie

Uczucie permanentnego zmęczenia może mieć różne podłoże, rzadko się jednak zdarza, by towarzyszył mu wysoki poziom testosteronu. W praktyce częściej dzieje się dokładnie odwrotnie, oznacza to, że zazwyczaj przy uczuciu ciągłego znużenia występuje także spadek poziomu testosteronu. Jeśli więc, pomimo wprowadzeniu odpoczynku i pomimo przynajmniej ośmiogodzinnego snu brakuje energii do życia, przyczyną może być spadek poziomu androgenów.

Pogorszenie składu ciała

Zazwyczaj pogorszenie składu ciała związane jest bezpośrednio ze zmianą trybu życia. Mniejsza aktywność fizyczna i gorsza dieta to dwa podstawowe czynniki, które sprawiają, że przybywa tłuszczu i ubywa tkanki mięśniowej. Nieraz jednak taki proces może wystąpić, pomimo usilnych starań by tak się nie stało, czyli przy braku istotnych zmian w diecie i treningu. U podłoża tej zależności mogą leżeć zaburzenia hormonalne, w tym również spadek poziomu testosteronu.

Wahania nastroju

Wahania nastroju bardzo często powiązane są ze zaburzeniem działania układu endokrynologicznego. Spadek poziomu testosteronu jest jednym z czynników, który może sprawiać, że tego typu objawy się pojawią. Gorsze radzenie sobie ze stresem, zmienne stany emocjonalne, przechodzenie z zadowolenia w złość, uczucie bezsilności, któremu towarzyszy stan bliski rozpaczy, to okoliczności mogące świadczyć, iż produkcja androgenów nie przebiega w sposób prawidłowy.

Zaburzenia snu

Zaburzenia snu, zwłaszcza te o lżejszym nasileniu mają dziś charakter powszechny. W pewnym okresie życia doświadcza ich niemal każdy. Oprócz wielu innych czynników takich jak nadmiar stresu czy nadużywanie stymulantów, u podłoża problemu może też leżeć zmniejszone wydzielanie testosteronu lub nasilona jego konwersja do estrogenów. Tutaj zależność jest dwukierunkowa, bo z jednej strony niski poziom androgenów sprzyja zaburzeniom snu, a z drugiej – niedobór snu przyczynia się do spadku produkcji testosteronu.

Kilka słów na zakończenie

Rozpoznanie u siebie nawet wszystkich wymienionych objawów, nie musi świadczyć o zaburzeniu produkcji androgenów, niemniej jednak prawdopodobieństwo wystąpienia zależności jest duże. W związku z tym, warto wykonać badanie poziomu testosteronu, najpierw całkowitego, a w razie potrzeby również wolnego. Dodatkowo, warto też oznaczyć poziom LH (luteotropiny), estradiolu i prolaktyny oraz TSH. Dzięki tym badaniom można uzyskać lepszy obraz sytuacji w kwestii środowiska hormonalnego, jakie panuje w organizmie. O tym jak dokładnie interpretować wyniki badań i co zrobić w przypadku nieprawidłowości napiszę w kolejnych poradnikach.