Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

„Bycie na diecie” sprzyja romansom?

„Bycie na diecie” sprzyja romansom?
Redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej to proces długotrwały i wymagający sporego nakładu energii, silnej woli oraz sprawności organizacyjnych. Chęć odmiany swojego wyglądu oraz poprawy zdrowia niejednokrotnie doprowadza do diametralnych zmian w życiu codziennym, a także jak pokazują obserwacje naukowców może doprowadzić do poważnych kryzysów w związkach partnerskich.

Odchudzanie a silna wola

Jak wiadomo redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej, potocznie zwane odchudzaniem, wymaga silnej woli. Szczególnie trudne do odparcia są pokusy związane z podjadaniem słodyczy, które czyhają na każdym kroku. A to batoniki przy kasie wyglądają tak apetycznie, a to koleżanka poczęstuje ciasteczkiem lub mama upiecze ulubione ciasto.  Dodatkowo często pojawiają się niełatwe okoliczności, takie jak urodziny cioci, obiad u teściowej czy służbowa kolacja. Każdy kto się odchudzał, zdaje sobie sprawę jak bardzo „niesprzyjające” okoliczności utrudniają trzymanie zaplanowanego reżimu diety. A jak podkreślają psychologowie silna wola jest zasobem wyczerpywalnym – odpieranie każdej kolejnej pokusy wiąże się z uszczupleniem jej zapasów – tym większym im trudniejsza dana zachcianka była do odparcia.

Mocne angażowanie się w utrzymanie kontroli nad wybranym aspektem życia- w tym przypadku związanym z odżywianiem i odchudzaniem, znacznie osłabia mechanizmy samokontroli w innych kwestiach, w tym relacjach damsko-męskich. Potwierdzeniem wyżej opisanej zależności są wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez psychologów z Monmouth University. Zaprojektowany przez nich eksperyment wskazywał, iż osoby, którym narzucono dość wymagające  ograniczenia żywieniowe znacznie częściej skłonne były zgodzić się na randkę – nawet jeżeli pozostawały w związkach partnerskich. Innymi słowy, można stwierdzić, iż odparcie jednej pokusy – związanej np. z łakociami, może znacznie osłabić asertywność w relacjach z płcią przeciwną.

Sytuacja potencjalnie ryzykowna

Niezwykle trudna dla romantycznego związku jest sytuacja, w której tylko jeden z partnerów drastycznie odmienił swój wygląd. Analizy naukowców wskazują, iż w takich przypadkach bardzo często pojawiają się trudności w komunikacji, zmniejszony popęd seksualny oraz brak poczucia bezpieczeństwa( u osoby, która nie zmieniła swojej masy i składu ciała). Inni specjaliści wskazują, iż nagłe i spektakularne zaangażowanie jednego z partnerów w kwestie związane ze zdrowym odżywianiem i kształtowaniem sylwetki może być poważnym sygnałem, iż przygotowuje się on do poszukiwań nowego partnera – zwłaszcza jeżeli ten aktualny nie posiada specjalnie wysportowanej i zadbanej prezencji.

Podsumowanie

„Bycie na diecie” wywiera pewnego rodzaju presję na relacje pomiędzy osobami pozostającymi w romantycznych związkach, zmieniając dotychczasowe nawyki i przyzwyczajenia oraz przyczyniając się do powstawania różnego rodzaju konfliktów i kryzysów. Dodatkowo osłabienie zasobów silnej woli może osłabić czujność i doprowadzić do powstawania niespodziewanych romansów. Szczególnej uwagi wymaga sytuacja, w której odmienić swój wygląd pragnie wyłącznie jeden z partnerów.