Redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej to proces długotrwały i wymagający sporego nakładu energii, silnej woli oraz sprawności organizacyjnych. Chęć odmiany swojego wyglądu oraz poprawy zdrowia niejednokrotnie doprowadza do diametralnych zmian w życiu codziennym, a także jak pokazują obserwacje naukowców może doprowadzić do poważnych kryzysów w związkach partnerskich.
Odchudzanie a silna wola
Jak wiadomo redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej, potocznie zwane odchudzaniem, wymaga silnej woli. Szczególnie trudne do odparcia są pokusy związane z podjadaniem słodyczy, które czyhają na każdym kroku. A to batoniki przy kasie wyglądają tak apetycznie, a to koleżanka poczęstuje ciasteczkiem lub mama upiecze ulubione ciasto. Dodatkowo często pojawiają się niełatwe okoliczności, takie jak urodziny cioci, obiad u teściowej czy służbowa kolacja. Każdy kto się odchudzał, zdaje sobie sprawę jak bardzo „niesprzyjające” okoliczności utrudniają trzymanie zaplanowanego reżimu diety. A jak podkreślają psychologowie silna wola jest zasobem wyczerpywalnym – odpieranie każdej kolejnej pokusy wiąże się z uszczupleniem jej zapasów – tym większym im trudniejsza dana zachcianka była do odparcia.
Mocne angażowanie się w utrzymanie kontroli nad wybranym aspektem życia- w tym przypadku związanym z odżywianiem i odchudzaniem, znacznie osłabia mechanizmy samokontroli w innych kwestiach, w tym relacjach damsko-męskich. Potwierdzeniem wyżej opisanej zależności są wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez psychologów z Monmouth University. Zaprojektowany przez nich eksperyment wskazywał, iż osoby, którym narzucono dość wymagające ograniczenia żywieniowe znacznie częściej skłonne były zgodzić się na randkę – nawet jeżeli pozostawały w związkach partnerskich. Innymi słowy, można stwierdzić, iż odparcie jednej pokusy – związanej np. z łakociami, może znacznie osłabić asertywność w relacjach z płcią przeciwną.
Sytuacja potencjalnie ryzykowna
Niezwykle trudna dla romantycznego związku jest sytuacja, w której tylko jeden z partnerów drastycznie odmienił swój wygląd. Analizy naukowców wskazują, iż w takich przypadkach bardzo często pojawiają się trudności w komunikacji, zmniejszony popęd seksualny oraz brak poczucia bezpieczeństwa( u osoby, która nie zmieniła swojej masy i składu ciała). Inni specjaliści wskazują, iż nagłe i spektakularne zaangażowanie jednego z partnerów w kwestie związane ze zdrowym odżywianiem i kształtowaniem sylwetki może być poważnym sygnałem, iż przygotowuje się on do poszukiwań nowego partnera – zwłaszcza jeżeli ten aktualny nie posiada specjalnie wysportowanej i zadbanej prezencji.
Podsumowanie
„Bycie na diecie” wywiera pewnego rodzaju presję na relacje pomiędzy osobami pozostającymi w romantycznych związkach, zmieniając dotychczasowe nawyki i przyzwyczajenia oraz przyczyniając się do powstawania różnego rodzaju konfliktów i kryzysów. Dodatkowo osłabienie zasobów silnej woli może osłabić czujność i doprowadzić do powstawania niespodziewanych romansów. Szczególnej uwagi wymaga sytuacja, w której odmienić swój wygląd pragnie wyłącznie jeden z partnerów.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.