Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czego można się spodziewać po tribulusie

Czego można się spodziewać po tribulusie
Jeżeli interesujesz się dyscyplinami siłowymi i aktywnie uprawiasz sport, zapewne doszły Cię słuchy, że bardzo duże znaczenie w rozwijaniu formy i kondycji odgrywają hormony. Niektórzy sportowcy stosują niedozwolone metody wspomagania, przyjmując testosteron lub jego pochodne w formie iniekcji. Skutki takich praktyk są jednak niebezpieczne dla zdrowia i zakazane przez prawo, stąd też trudno polecać komukolwiek eksperymentów z farmakologią hormonalną.

W świetle w/w zależności naturalne sposoby zwiększania poziomu anabolicznych hormonów wydają się być niezwykle atrakcyjne właśnie dla osób aktywnych fizycznie, pragnących zwiększyć masę i siłę mięśniową. Swego czasu rynek suplementów diety zrewolucjonizować miały roślinne preparaty zwiększające endogenną syntezę testosteronu i tym samym przyspieszające rozwój formy sportowej.

Do flagowych komponentów ziołowych używanych w celu zwiększenia produkcji androgenów zaliczyć można ekstrakt z buzdyganka ziemnego (Tribulus terrestris ), a także wyciągi z owsa, żeń- szenia, palmy sabałowej i wielu innych mniej lub bardziej egzotycznych roślin. Ponieważ testosteron jednoznacznie kojarzony jest z działaniem anabolicznym, wiele osób ze stosowaniem wspomnianych powyżej ekstraktów wiąże spore nadzieje w kontekście ich potencjalnego wpływu na masę i siłę mięśniową. Czy takowe oczekiwania mają faktycznie uzasadnienie?

 Dostępna literatura raczej nie wspiera tezy, z godnie z którą przyjmowanie ziołowych ekstraktów z roślin takich jak buzdyganek ziemny przyspiesza przyrost masy mięśniowej lub zwiększa siłę czy wytrzymałość. Ekstrakt z tribulusa stosowany był w wielu badaniach przeprowadzanych z udziałem sportowców i niestety wyniki owych eksperymentów zawsze były rozczarowujące.

Uczestniczyłem swego czasu w dyskusji na temat biologicznego potencjału ekstraktów z buzdyganka i w momencie, gdy powołałem się na wyniki badań, które wykazywały brak oczekiwanego  działania, mój adwersarz zwrócił uwagę na jakość surowca i polecił mi poszukać eksperymentów z zastosowaniem rośliny wyhodowanej w Bułgarii. Uległem namowom kolegi i poszukałem badanie przeprowadzone przez bułgarskich naukowców (Neychev i wsp), gdzie ponownie okazało się, że roślina ta nie wpływa na poziom testosteronu. Czy więc suplementy zawierające z buzdyganka ziemnego są zupełnie nieprzydatne? Niezupełnie.

Tribulus terrestris korzystnie oddziaływać może na zdolności seksualne. Potwierdzają to badania naukowe, ale co najważniejsze – opinie testujących. O ile doniesień na temat anabolicznego potencjału tej rośliny ze strony praktyków jest stosunkowo niewiele, o tyle pozytywnych opinii na temat wpływu na libido wcale nie brakuje. Tak więc jak widać preparaty zawierające ekstrakty z buzdyganka mogą stanowić ciekawe „uzupełnienie diety”, jednak zastosowanie mają w trochę innej dyscyplinie niż się to wielu osobom wydaje…

The effects of Tribulus terrestris on body composition and exercise performance in resistance-trained males. .Antonio J, Uelmen J, Rodriguez R, Earnest C. The aphrodisiac herb Tribulus terrestris does not influence the androgen production in young men. Neychev VK, Mitev VI.