W świetle ww. zależności naturalne sposoby zwiększania poziomu anabolicznych hormonów wydają się niezwykle atrakcyjne właśnie dla osób aktywnych fizycznie, pragnących zwiększyć masę i siłę mięśniową. Swego czasu rynek suplementów diety zrewolucjonizować miały roślinne preparaty zwiększające endogenną syntezę testosteronu i tym samym przyspieszające rozwój formy sportowej.
Do flagowych komponentów ziołowych używanych w celu zwiększenia produkcji androgenów zaliczyć można ekstrakt z buzdyganka ziemnego (Tribulus terrestris), a także wyciągi z owsa, żeń- szenia, palmy sabałowej i wielu innych mniej lub bardziej egzotycznych roślin. Ponieważ testosteron jednoznacznie kojarzony jest z działaniem anabolicznym, wiele osób ze stosowaniem wspomnianych powyżej ekstraktów wiąże spore nadzieje w kontekście ich potencjalnego wpływu na masę i siłę mięśniową. Czy takowe oczekiwania mają faktycznie uzasadnienie?
Dostępna literatura raczej nie wspiera tezy, zgodnie z którą przyjmowanie ziołowych ekstraktów z roślin takich jak buzdyganek ziemny przyspiesza przyrost masy mięśniowej lub zwiększa siłę czy wytrzymałość. Ekstrakt z tribulusa stosowany był w wielu badaniach przeprowadzanych z udziałem sportowców i niestety wyniki owych eksperymentów zawsze były rozczarowujące.
Uczestniczyłem swego czasu w dyskusji na temat biologicznego potencjału ekstraktów z buzdyganka i w momencie, gdy powołałem się na wyniki badań, które wykazywały brak oczekiwanego działania, mój adwersarz zwrócił uwagę na jakość surowca i polecił mi poszukać eksperymentów z zastosowaniem rośliny wyhodowanej w Bułgarii. Uległem namowom kolegi i poszukałem badanie przeprowadzone przez bułgarskich naukowców (Neychev i wsp.), gdzie ponownie okazało się, że roślina ta nie wpływa na poziom testosteronu. Czy więc suplementy zawierające z buzdyganka ziemnego są zupełnie nieprzydatne? Niezupełnie.
Tribulus terrestris korzystnie oddziaływać może na zdolności seksualne. Potwierdzają to badania naukowe, ale co najważniejsze – opinie testujących.
O ile doniesień na temat anabolicznego potencjału tej rośliny ze strony praktyków jest stosunkowo niewiele, o tyle pozytywnych opinii na temat wpływu na libido wcale nie brakuje. Jak widać, preparaty zawierające ekstrakty z buzdyganka mogą stanowić ciekawe „uzupełnienie diety”, jednak zastosowanie mają w trochę innej dyscyplinie, niż się to wielu osobom wydaje…