Być może słyszeliście pogłoski, że trening siłowy może wpływać na rozmiar, a dokładniej zmniejszenie rozmiaru piersi u kobiet. Niektóre z nich specjalnie unikają treningu siłowego z obawy, że stracą kobiece kształty... Czy to słuszne podejście?
Dobrze wiemy, że regularny i sumienny trening zmienia nasze ciało, ale zazwyczaj na lepsze, a nie na gorsze. Kobiety, które trenują siłowo, stają się silniejsze, szczuplejsze i jędrniejsze. A jak to jest z rozmiarem piersi? Czy naprawdę trzeba się martwić o ich zmniejszenie, jeśli trenujesz z obciążeniem?
Budowa zdrowych piersi
Piersi składają się z:
zrazików – które są gruczołami produkującymi mleko, są też dość mocno wrażliwe na zmiany hormonalne,
przewodów – inaczej kanalików, których funkcją jest transport mleka ze zrazików do brodawki sutkowej,
tkanki tłuszczowej i łącznej – otaczającej i chroniącej zraziki oraz przewody, to one nadają piersi kształt;
otoczki brodawki – jest to ten różowy lub brązowy obszar wokół brodawki sutkowej, zawierają one drobne gruczoły potowe;
brodawki sutkowej – z której wydostaje się mleko.
Pierś jest podtrzymywana grubą i mocną tkanką łączną i więzadła — dbają one, żeby wszystko pozostawało na swoim miejscu. Z kolei ilość tkanki tłuszczowej zależy też od tego, co się dzieje z Twoim ciałem. Jeżeli tyjesz i nabierasz tłuszczu, to również Twoje piersi będą go miały więcej. Jeżeli schudniesz, to i one zmniejszą ilość tłuszczu. Wielkość piersi zależy od ilości tkanki gruczołowej, którą ma Twoja pierś oraz od ilości tłuszczu — osoby szczupłe zwykle mają mniejszy biust, chyba że zostały genetycznie wyposażone w dużą ilość tkanki gruczołowej.
Ilość tkanki gruczołowej jest z kolei często zależna od naszej genetyki i hormonów, takich jak estrogen i progesteron. To właśnie dlatego Twoje piersi zmieniają swoją wielkość w całym cyklu menstruacyjnym, gdy poziomy tych hormonów rosną i spadają. Po menopauzie, gdy estrogeny spadają, możesz zauważyć, że Twoje piersi wyglądają na nieco mniejsze. Ponadto, jeśli stosujesz antykoncepcję lub hormonalną terapię zastępczą, to Twoje piersi będą wyglądały na pełniejsze, ze względu na wpływ estrogenów zawartych w pigułce.
Jak już wspomniano, cykl miesiączkowy ma dość spory wpływ na rozmiar piersi. W okolicach owulacji poziom estrogenu zwykle idzie w górę, zwiększa się także przepływ krwi — w tym okresie Twoje piersi wydają się na większe, niż w inne dni. Do tego dochodzi popularna dolegliwość wielu kobiet, a mianowicie zwiększone gromadzenie wody w tkance podskórnej. Dzieje się tak bezpośrednio przed miesiączką. Pierś wówczas nabrzmiewa i robi się bardziej wrażliwa na dotyk.
Wpływ treningu siłowego na rozmiar piersi
Jak zatem trening siłowy wpływa na rozmiar piersi? Kiedy ćwiczysz intensywnie, pracujesz nad siłą, starasz się zbudować mięśnie, możesz jednocześnie spalać tkankę tłuszczową. Wówczas nic dziwnego, że tracąc tłuszcz, zmniejszają się także Twoje piersi.
Zatem to nie sam trening siłowy wpływa na rozmiar piersi. Nie on jest przyczyną, a procesy, które dzieją się "dookoła". Piersi maleją wtedy, gdy spada poziom tkanki tłuszczowej. Może się zdarzyć, że gdy trenujesz bardzo intensywnie, stawiasz na treningi wytrzymałościowe, takie jak np. biegi długodystansowe, i nie nadążasz z regeneracją, wówczas może nastąpić znaczny spadek estrogenów, a co za tym idzie, tkanki gruczołowej, jednego z głównych składników piersi.
A co z tezami, że trening klatki piersiowej może wpłynąć na ich wzrost?
Jeżeli wzmocnisz mięśnie piersiowe poprzez wykonywanie ukierunkowanego treningu, może się okazać, że Twoje piersi będą wyglądały na "mocniejsze", ale to wcale nie zwiększy ich rozmiaru. Pamiętaj, że trening siłowy wpływa tylko na mięśnie znajdujące się pod piersiami, a nie na same piersi. Trenując klatkę piersiową możesz sprawić, że biust się trochę podniesie, bo będzie mieć po prostu mocniejszą podstawę. Kobietom też częściej zaleca się dodawanie do swojego planu treningowego ćwiczenia nie tyle wzmacniające klatkę piersiową, ile rozciągające. Wynika to z tego, że mając przed sobą obciążenie w postaci biustu, mamy skłonność do garbienia się. Wzmacniając mięśnie grzbietu i rozciąganie mięśni piersiowych, możemy wpłynąć na swoją postawę. Już samo to sprawi, że nasza sylwetka będzie po prostu atrakcyjniejsza.
Pamiętaj też, żeby zachować umiar. Jeśli zdecydujesz się wzmacniać mięśnie piersiowe, wykonując np. wyciskanie sztangi lub sztangielek, traktuj to, jako część treningu, a nie jego główny cel. Przerost mięśni piersiowych u kobiet może nie wyglądać zbyt estetycznie. Jednak nie obawiaj się — wykonanie kilku ćwiczeń na tę partię nie wpłynie na Ciebie negatywnie.
Czy trening siłowy może poprawić wygląd obwisłych piersi?
Kobiety zwykle się obawiają, że po menopauzie ich piersi będą nieestetyczne, obwisłe... Piersi są podtrzymywane przez pasma tkanki łącznej zwane więzadłami Coopera. Właściwie nie są to takie same więzadła, jak te, które łączą kości... Są słabsze i wraz z wiekiem tracą na elastyczności, stąd właśnie opadanie piersi u kobiet dojrzałych. Trening siłowy tutaj niestety nie pomoże.
Podsumowanie
Jeżeli zaczynasz trenować, to początkowo może się okazać, że schudniesz, dlatego możesz się spodziewać lekkiego zmniejszenia swojego biustu. Nie obawiaj się jednak, że będą to zmiany drastyczne i że powodem tych zmian jest trening siłowy. Jest to normalny proces związany ze zmniejszeniem się poziomu tkanki tłuszczowej w całym Twoim ciele. Trenuj całe swoje ciało równomiernie, a zobaczysz, że cała Twoja sylwetka się zmienia, że nabiera kształtów i jędrności. Nawet biust będzie się wówczas prezentować bardzo dobrze.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.