Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jak działa kwas D-asparaginowy?

Jak działa kwas D-asparaginowy?
Preparaty mające rzekomo w naturalny sposób podnosić poziom testosteronu w organizmie nie cieszą się zbyt dobrą sławą. Z jednej strony rozbudowany marketing przedstawiający roślinne ekstrakty jako alternatywę dla sterydów, a z drugiej słabo odczuwalne działanie preparatów ziołowych, sprowadzające się w zasadzie jedynie do poprawy libido. Czy z promowanym ostatnio kwasem D-asparaginowym sytuacja wygląda inaczej? Czy związek ten faktycznie wpływa na produkcję androgenów w takim stopniu by przyspieszyć rozwój masy i siły mięśniowej?

Produkcja testosteronu w naszym organizmie

Podlega ona precyzyjnej kontroli, a system regulujący jego wytwarzanie ma charakter sprzężenia zwrotnego ujemnego. W praktyce mechanizm wygląda tak, że obszar mózgu zwany podwzgórzem produkuje hormon uwalniający gonadotropinę (GnHR), który stymuluje przysadkę do wydzielania hormonu lutenizującego (LH), który z kolei pobudza jądra do produkcji testosteronu. Kiedy poziom tego najważniejszego męskiego hormonu obniża się w ustroju – zwiększa się produkcja GnRH i LH, kiedy jednak poziom testosteronu jest zbyt wysoki – sytuacja wygląda odwrotnie.

Jak więc można się domyślić, wszelkie próby zwiększenia ilości krążącego we krwi testosteronu mogą zostać skutecznie udaremnione przez przysadkę i podwzgórze, które w przypadku podwyższonego jego poziomu obniżają sekrecję LH i GnHR, doprowadzając do zmniejszonej produkcji w jądrach. Tak więc wydawać by się mogło, że jedynym skutecznym sposobem na podbicie puli androgenów jest aplikacja solidnej dawki z zewnątrz. Wiele wskazuje na to jednak, że kwas d-asparaginowy może posiadać dość intrygujące właściwości pozwalające mu trochę oszukać organizm.

Kwas D-asparaginowy w naszym organizmie

Kwas D-asparaginowy naturalnie występuje w naszym organizmie i zaangażowany jest w pracę układów: nerwowego i hormonalnego. Związek ten potrafi oddziaływać na mózg stymulując uwalnianie białek, których obecność „świadczy” o zbyt niskim poziomie testosteronu, co w efekcie nasila jego produkcję. Istnieją badania, które potwierdzają, iż dodatkowo suplementacja kwasem d-asparaginowym doprowadza do wzrostu poziomu LH i poziomu testosteronu nie tylko u zwierząt, ale również u ludzi. Czy wzrost ten jednak przekłada się jednak na rozwój formy sportowej? Na dzień dzisiejszy niestety trudno na to pytanie odpowiedzieć.

Podsumowanie

Z pewnością potrzebne są niezależne badania z zastosowaniem kwasu d-asparaginowego w przypadku osób aktywnych fizycznie. Na dzień dzisiejszy można powiedzieć, że związek ten w przeciwieństwie do dostępnych w sklepach ekstraktów ziołowych może potencjalnie wpływać na poziom androgenów. Ten optymistyczny wniosek psuje jednak trochę fakt, że stosowanie kwasu D-asparaginowego może potencjalnie także zwiększać aktywność enzymu aromatazy, który przekształca testosteron w estrogen. Warto dodać także, że istnieje taka hipoteza, zgodnie z którą zaburzenie stosunku kwasu D-asparaginowego do L-asparaginowego może przyczyniać się do chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera.

Źródła: • Topo E, Soricelli A, D'Aniello A, Ronsini S, D'Aniello G. The role and molecular mechanism of D-aspartic acid in the release and synthesis of LH and testosterone in humans and rats. Reprod Biol Endocrinol. 2009 Oct 27;7:120. • Fisher GH, D'Aniello A, Vetere A, Cusano GP, Chávez M, Petrucelli L. Neurosci Lett. Quantification of D-aspartate in normal and Alzheimer brains. 1992 Aug 31;143(1-2):215-8. • Lamanna C, Assisi L, Botte V, Di Fiore MM.Endogenous testicular D-aspartic acid regulates gonadal aromatase activity in boar. J Endocrinol Invest. 2006 Feb;29(2):141-6.

W artykule mówimy o: Zdrowie Poprawa kondycji Suplementy i odżywki Men's boost Seks