Decyzja o dziecku podjęta, wszystkie formy antykoncepcji odstawione, życie seksualne w pełnym rozkwicie i … nic. Efektu w postaci ciąży brak. Problem niepłodności może dotyczyć tylko kobiet, tylko mężczyzn lub też obojga partnerów i wtedy określany jest jako tzw. “niepłodność małżeńska”, która została uznana przez WHO za chorobę społeczną.
Kiedy możemy mówić o niepłodności?
Światowa Organizacja Zdrowia definiuje niepłodność jest to stan odwracalny, mający miejsce wtedy, gdy po 12 miesiącach regularnego współżycia (bez środków antykoncepcyjnych) nie dochodzi do zapłodnienia. Jednak ta granica czasowa jest umowna, uzależniona od wieku kobiety. Panie powyżej 35 roku życia powinny wcześniej rozpocząć konsultacje lekarskie i jeżeli zaistnieje taka konieczność, podjąć leczenie.
Nie należy mylić pojęcia niepłodności z bezpłodnością, która oznacza trwałą niezdolność do spłodzenia potomstwa.
Czynniki mogące powodować niepłodność:
Niehigieniczny tryb życia: używki (alkohol, papierosy, narkotyki), uboga w wartości odżywcze dieta/długotrwale wyniszczające organizm głodówki
Brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia/pracy
Zaburzenia hormonalne ( zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn)
Niedowaga/nadwaga
Wiek (szczególnie w przypadku kobiet)
Choroby/stosowanie niektórych leków
Stres (także spowodowany ogromną chęcią zajścia w ciążę), problemy natury psychicznej
Duże obciążenie fizyczne oraz przemęczenie / sport na poziomie zawodowym
U kobiet: endometrioza, zaburzenia układu odpornościowego, choroby tarczycy (niedoczynność/nadczynność), wady anatomiczne
U mężczyzn: obecność przeciwciał plemnikowych (mniejsza żywotność i ruchliwość plemników), wady anatomiczne.
Tykający zegar biologiczny, choroby i silne pragnienie zajścia w ciążę
Do najbardziej popularnych chorób, które mogą mieć znaczy wpływ na problemy z zajściem w ciążę, należy m.in. cukrzyca (zmniejsza popęd seksualny u mężczyzn, prowadzi do zaburzeń erekcji/impotencji, wpływa na jakość plemników). Problemy z tarczycą (niedoczynność i nadczynność) skutkują zaburzeniami cyklu menstruacyjnego u kobiet, zmniejszają libido, u panów powodują niższą produkcję testosteronu i problemy z potencją.
Część z par zostawia spłodzenia potomstwa na tzw. „ostatnią chwilę”. Chcą zrobić karierę, nacieszyć się sobą, a dziecko – jako dopełnienie szczęścia, zaplanowane jest na później. Niestety taka kolej rzeczy jest bardzo niekorzystna z punktu widzenia naszych organizmów, które się po prostu starzeją. Kobiety najbardziej płodne są do 30 roku życia, później częściej częściej zaczynają pojawiać się bezowulacyjne cykle, zwiększa się także ryzyko poronienia. U mężczyzn po 35 roku życia następuje obniżenie jakości nasienia, pojawia się więc ryzyko błędów genetycznych.
Zdarza się, że pragnienie posiadania dziecka jest tak silne, iż zaczyna dominować w życiu pary. Wszystko nagle zostaje “poukładane” pod zapłodnienie. Ciągły stres, kłótnie i wzajemne obwinianie się, uczucie presji i nieustanne myślenie o ciąży, prowadzą do tak dużego psychicznego obciążenia, że próby kończą się porażką.
Planujesz dziecko – co możesz zrobić teraz?
Przede wszystkim zadbaj o zdrowie i jakość swojego życia. Jeżeli masz nadwagę, odżywiasz się śmieciowym jedzeniem, a wszelkiego rodzaju używki są „chlebem codziennym” lub też namiętnie stosujesz diety głodówkowe i katujesz swoje ciało wyniszczającymi treningami, to musisz mieć świadomość, że takie postępowanie może odbić się na realizacji planów związanych z powiększeniem rodziny.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.