Skład
Piniole, jak większość orzechów, są źródłem tłuszczów. Ich wartość kaloryczna wynosi 673 kcal. Z tego 67 g to tłuszcze. W ich skład wchodzi 5 g nasyconych, 18 g jednonienasyconych i aż 34g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Niewątpliwą wadą tych orzechów jest znaczna obecność kwasów tłuszczowych omega 6, względem omega 3. Śladowa ilość omega 3, przy aż 34 g omega 6 jest ilością w pewnym stopniu zaburzającą proporcje tych kwasów w diecie (zalecane 1:2-1:4 omega 3:omega 6). Jak większość orzechów, również piniowe zawierają dość sporo białka, jak na produkt pochodzenia roślinnego - 14 g. Węglowodany występują w ilości 13 g. Z tego 4 g cennego błonnika i tylko 4 g cukrów prostych.
Orzechy te wyróżnia znaczna ilość różnego rodzaju witamin i składników mineralnych. Na wyszczególnienie zasługuje witamina E - 9,3 mg. Daje to 47% dziennego zapotrzebowania. Witamina K 54 ug - 67%. Z kolei wśród składników mineralnych między innymi: żelazo 5,5 mg - 31%, magnez 251 mg - 63%, cynk 6,4 mg – 43%, miedź 1,3 mg – 66% oraz wyjątkowa ilość manganu, aż 8,8 mg, co jest ilością dającą zaspokojenie 440% dziennego zapotrzebowania.
Wartości odżywcze orzeszków piniowych (w 100 g)
- Wartość energetyczna - 673 kcal
- Białko ogółem - 14 g
- Tłuszcz - 68 g
- Węglowodany - 13 g (w tym cukry proste 4 g)
- Błonnik - 4 g
Witaminy
- Witamina C – 0,8 mg
- Tiamina – 0,4 mg
- Ryboflawina – 0,2 mg
- Niacyna - 4,4 mg
- Witamina B6 - 0,1 mg
- Kwas foliowy - 34 µg
- Witamina A - 29 IU
- Witamina E – 9,3 mg
- Witamina K - 54 µg
Minerały
- Wapń – 16 mg
- Żelazo - 5,5 mg
- Magnez - 251 mg
- Fosfor - 575 mg
- Potas - 597 mg
- Sód – 2 mg
- Cynk - 6,4 mg
- Miedź - 1,3 mg
- Mangan - 8,8 mg
- Selen - 0,7 µg
Idealny afrodyzjak
Z uwagi na wyjątkowo wysoką zawartość cynku, piniole są bardzo dobrym afrodyzjakiem. Pierwiastek ten odgrywa istotną rolę w procesie produkcji męskich hormonów – androgenów. Zwiększona produkcja testosteronu przekłada się na wzrost libido, regeneracji organizmu i ogólnej poprawy samopoczucia. Cynk bierze również udział w spermatogenezie, więc na jego obecność w diecie zwrócić uwagę powinny osoby starające się o potomstwo. Z kolei dla kobiet pierwiastek ten ma istotne znaczenie w czasie ciąży, dla prawidłowego rozwoju płodu oraz w późniejszym etapie laktacji. Odgrywa on również znaczną rolę w utrzymaniu prawidłowej jakości skóry, co daje jeszcze lepszy efekt w połączeniu z dużą zawartością witaminy E – silnego antyoksydantu.
Pomoc w odchudzaniu
Orzechy piniowe zawierają bardzo ciekawy związek, o nazwie kwas pinolowy. W 2014 roku badania opublikowane w magazynie "Food Technology" przedstawiły właściwości tego kwasu jako pomocne w kontrolowaniu apetytu i szybszym zapewnieniu uczucia sytości. Wynika to z faktu, iż kwas ten powoduje zwiększanie wydzielania cholecystokininy (CCK) i peptydu 1 glukagonopodobnego (GLP1), które są markerami uczucia sytości. Wysyłają one sygnał uczucia sytości do mózgu, hamując aktywność motoryczną żołądka i ruchy perystaltyczne jelit. Sprawdza się to w walce z otyłością u osób mających problemy z podjadaniem.
Podsumowanie
Orzechy piniowe niewątpliwie są dobrym źródłem wielu cennych składników i w pewnych przypadkach warto dodać je do codziennej diety. Należy jednak pamiętać, że wiele innych orzechów również ma bogaty skład i cenne właściwości, przy zdecydowanie niższej cenie.