Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Beta-alanina - kompendium wiedzy - część II

Beta-alanina - kompendium wiedzy - część II
W poprzedniej części artykułu omówiłem pokrótce czym jest beta-alanina, jak wpływa na organizm w odniesieniu do wspomagania rozwoju zdolności wysiłkowych oraz w przypadku jakiej specyfiki wysiłku sprawdza się najlepiej. W tej części opracowania skoncentruję się przede wszystkim na optymalnych sposobach wykorzystania potencjału wspomnianej substancji, czyli – na właściwym jej dawkowaniu. Dodatkowo poświęcę też uwagę niesportowym sposobom wykorzystania beta-alaniny.

Zacznij od pierwszej części artykułu:

Działanie doraźne beta-alaniny

Beta-alanina jest substancją, która – wbrew obiegowym teoriom – raczej nie wykazuje doraźnego wpływu na zdolności wysiłkowe. Jedyne czego można doświadczyć natychmiast po spożyciu to parestezje, czyli mrowienia skóry, które z niewiadomych powodów postrzegane są jako wskaźnik „działania” wspomnianej substancji. Oczywiście jest to gruba pomyłka, bo parestezje pojawiają się wtedy, gdy jednorazowa dawka beta-alaniny jest po prostu zbyt duża. Jeśli one występują, lepiej jest rozłożyć dzienną porcję na kilka mniejszych dawek – łatwo zauważyć, że wtedy efektu mrowienia nie będzie. Należy podkreślić, że pozytywny wpływ stosowania beta-alaniny na rozwój formy sportowej notowany jest po dłuższej suplementacji wynoszącej około 4 – 8 tygodni, gdyż dopiero po takim czasie dochodzi do wysycenia mięśni wspomnianym aminokwasem i do istotnego wzrostu poziomu karnozyny.

Optymalne dawkowanie beta-alaniny

Optymalna dobowa dawka beta alaniny wynosi prawdopodobnie około 4,8 – 6,4 g na dobę, choć w badaniach naukowych korzyści były zauważane już przy ilości istotnie mniejszej (2 g na dobę). Użyłem słowa „prawdopodobnie” bo brakuje jeszcze dobrze wystandaryzowanych protokołów przyjmowania tej substancji. W badaniach naukowych sprawdza się skuteczność różnych dawek, no i przyznać trzeba, że wspomniane przed chwilą przedziały sprawdzają się znakomicie. Istnieją przesłanki by uważać, że korzystniej jest beta-alaninę przyjmować w mniejszych podzielonych dawkach niż w jednej większej porcji. Prawdopodobnie dzięki temu wykorzystywana jest ona lepiej przez organizm. Warto dodać, że absolutnie nie ma konieczności przyjmowania tego aminokwasu przed wysiłkiem – można to robić także o innych porach dnia.

Beta-alanina – tylko do długiej suplementacji

Z racji tego, iż beta-alanina nie wykazuje działania doraźnego, należy ją przyjmować przez dłuższy czas, najlepiej przez okres jednego lub dwóch miesięcy, bądź jeszcze dłużej. Związek ten podobnie jak kreatyna kumuluje się w mięśniach i dopiero po wzroście jego ilości w miocytach zaczynają pojawiać się wymierne korzyści. Warto dodać, iż efekt działania beta-alaniny utrzymuje się jeszcze pewien czas po zakończeniu przyjmowania suplementu. Można ten fakt wykorzystać przy planowaniu suplementacji w odniesieniu do makrocyklu treningowego (można np. skończyć stosowanie beta-alaniny i włączyć w jej miejsce kreatynę, działanie pierwszej substancji będzie powoli słabnąć, a drugiej – sukcesywnie się wzmacniać, choć dobrze jest wiedzieć, że beta-alanina dość dobrze komponuje się z kreatyną).

Proszek czy kapsułki?

Chociaż często pojawiają się wątpliwości co do tego, czy dany suplement lepiej stosować w postaci proszku czy kapsułek, to należy dodać, że w kwestii efektywności działania zazwyczaj nie ma żadnej różnicy pomiędzy różnymi postaciami tego samego środka. Podobnie jest w przypadku beta-alaniny. Formy proszkowe najczęściej wypadają korzystniej cenowo, są jednak bardziej kłopotliwe w precyzyjnym dawkowaniu co w przypadku wspomnianej substancji nie powinno być problemem bo zakres efektywnych dawek jest dość szeroki i nawet przy pewnej nieścisłości w tej materii – nie powinno się to odbić na efektywności suplementacji.

Dawkowanie

Beta-alaninę należy spożywać 2 razy dziennie. Jedna porcja produktu powinna mieć od 3 do 5 g. Najlepiej spożywać jedną porcję w ciągu dnia oraz jedną porcję przed samym treningiem.

Skutki uboczne

Beta-alanina jest substancją bezpieczną. W zasadzie nie są omawiane żadne negatywne konsekwencje jej stosowania poza wspomnianymi parestezjami, które dla niektórych osób mogą być bardzo dokuczliwe. Z drugiej strony, jakiś czas temu została podniesiona kwestia ewentualnej neurotoksyczności tego aminokwasu. Wniosek jednak ma charakter swobodnej spekulacji opartej na badaniach z użyciem dużej dawki beta-alaniny u gryzoni (0,3mg/g masy ciała).

Niemniej jednak dobrze byłoby gdyby temat został szerzej zbadany i fachowo opisany, trudno bowiem uznać opracowanie zawarte na poniższym blogu za wyczerpujące i definitywne:

Jakkolwiek by nie było, na wszelki wypadek należy trzymać się zalecanych dawek beta alaniny i nie eksperymentować z ich wielokrotnym przestrzeganiem.

Pozasportowe możliwości wykorzystania beta-alaniny

Beta-alanina posiada szereg ciekawych właściwości, które wynikają z jej pozytywnego wpływu na syntezę karnozyny. Karnozyna natomiast wykazuje działanie antyoksydacyjne (głownie chroni lipidy przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników), a także zmniejsza negatywny wpływ jonów niektórych metali na komórki. Wspomina się też niekiedy o tym, ze beta-alanina zmniejszać może nasilenie procesu glikacji zachodzącego przy rozregulowanej gospodarce insulinowo-glukozowej. Niewykluczone, że aminokwas ten znajdzie zastosowanie we wspomaganiu leczenia chorób takich jak zaćma, miażdżyca, a także – wbrew obawom wspomnianym w poprzednim akapicie –w przypadku chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzhaimera czy choroba Parkinsona.

Podsumowanie

Beta-alanina jest substancja o nietuzinkowych walorach, którą warto włączyć do suplementacji w przypadku uprawiania dyscyplin gdzie dominują wysiłki o wysokiej i bardzo wysokiej intensywności. Aminokwas ten winien być przyjmowany regularnie, każdego dnia w dawce około 4,8 – 6,4 g ma dobę w dawkach podzielonych przez okres minimum miesiąca.