Nie bez znaczenia jest także wpływ tego pierwiastka na stan zdrowia skóry i błon śluzowych oraz działanie immunomodulujące wykorzystywane w profilaktyce i leczeniu infekcji wirusowych.
Niedawno opublikowany przegląd wyników badań wykazał, że cynk ma jeszcze jedną ciekawą właściwość: może obniżać podwyższony poziom glukozy we krwi, a autorzy eksperymentu podjęli się próby wyjaśnienia tej zależności (kluczowym wydaje się specjalny transporter cynku „SLC30A8", który bierze także udział w wydzielaniu insuliny). Pomijając skomplikowane mechanizmy biochemiczne, można powiedzieć, że w pewnych zakresach istnieje odwrotna zależność pomiędzy spożyciem cynku, a poposiłkową glikemią.
Przypominam, że zbyt wysoki poziom cukru we krwi jest zjawiskiem niekorzystnym, który może świadczyć o upośledzonej wrażliwości komórek na działanie ważnego hormonu – insuliny, a jeśli stan ten będzie się pogłębiał z biegiem czasu doprowadzić może do cukrzycy.
Mając na uwadze wpływ cynku na poziom glukozy we krwi, jak i inne jego pozytywne właściwości, warto zadbać o ty, by w naszej diecie nigdy nie zabrakło dobrych źródeł tego pierwiastka.
Na szczególną uwagę zasługują tutaj owoce morza - takie jak ostrygi, znaczne ilości cynku zawarte są także w mięsie, przede wszystkim w wołowinie i podrobach (wątróbka), a także orzechach i pestkach dyni. W wypadku niedostatecznego spożycia poleca się suplementację.
Korzystnie jest wybierać formy organiczne, choć również postaci nieorganiczne mają pewną wartość i ze względu na o wiele niższą cenę można wziąć je pod uwagę. Nie powinno się jednak przekraczać ilości 50 mg na dobę, a już w przypadku przyjmowania dawek oscylujących wokół 30 mg dziennie przez dłuższy okres warto rozważyć suplementację miedzią, której retencja w organizmie może zostać osłabiona przy wysokiej podaży cynku.