Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nowe badania na temat cytruliny

Nowe badania na temat cytruliny
Gdy zapytamy kulturystę, w jakim celu stosujemy cytrulinę, uzyskamy odpowiedź, że jest to związek, którego celem jest wsparcie efektu pompy mięśniowej. Jest to prawdą, gdyż cytrulina wpływa na zwiększoną koncentrację argininy, a co za tym idzie, zwiększa się synteza tlenku azotu, który to z kolei zwiększa światło żył, przez co zwiększa się napływ krwi do trenowanego mięśnia. Jednak cytrulina, jak się okazuje, posiada nie tylko właściwości umilające trening.

Działanie cytruliny

Jej działanie wykazuje również funkcje wspomagające budowę mięśni, ich ochronę, jak i wsparcie energetyczne. Co więcej, dodatek kwasu jabłkowego będzie dodatkowo potęgował jej wpływ na reakcje energetyczne.

Głównym źródłem cytruliny jest arbuz. Związek został po raz pierwszy wyekstrahowany w celu wsparcia medycznego, gdzie koniec końców został wykorzystany jako lek na potencje, ze względu na właściwości wspomagające erekcję, dzięki wzrostowi NO.

Jedno z badań, gdzie wykorzystano suplementację cytruliną w ilości 6 g przez około 3 dni wykazało, że związek ten jest w stanie podnieść ilość ATP, jak i zwiększyć efektywność wykorzystania tego wysokoenergetycznego związku. Otóż podczas suplementacji wskaźnik utraty fosfokreatyny spadł o 28%, a jego resynteza wzrosła o 20%.

Co to oznacza dla kulturysty?

Wykorzystanie jabłczanu cytruliny przez kulturystów wspomaga wytrzymałość mięśniową, pozwalając na uzyskanie o około 53% więcej powtórzeń w serii. Co więcej, jej wykorzystanie może przyczynić się w ponad 40% do obniżenia bólu mięśni po upływie 24 i 48 godzin.

Jabłczan cytruliny aktywuje również kluczowe szlaki metaboliczne, co oznacza, że może być suplementem nadającym się jako wsparcie anaboliczne lub też jako antykatabolik. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to typowe działanie jak w przypadku leucyny, ale też naukowcy starają się wyjaśnić, w jaki sposób cytrulina wpływa na ochronę tkanek, podczas gdy obniżona jest konsumpcja białek w diecie.

Co więcej, już znany nam fakt wsparcia wytwarzania tlenku azotu jest jedną z głównych przyczyn, dla których kulturyści wybierają cytrulinę. Pomimo, że istnieją sprzeczne teorie dotyczące tego, czy faktycznie nasilony proces syntezy NO powoduje większy napływ składników odżywczych (ze względu na to, że pompa mięśniowa została powiązana z zatrzymaniem krwi żylnej, a nie jej cyrkulacją i wymianą metabolitów z substratami energetycznymi), jednak tego typu działanie może nieść pewne korzyści, wynikające choćby z motywacji, jaką daje efekt wazodylatacyjny.

Jak dawkować?

Badania sugerują, aby wykorzystywać od 6 do 8 g suplementu na dobę, nawet w dni gdy nie trenujemy. Tego typu dawka daje najlepsze rezultaty, działając na wielu płaszczyznach. Od wsparcia energetycznego po zabezpieczenie mięśnia, kończąc na wzroście syntezy NO.

Źródła: REFERENCES (1) Giannesini B, et al. Citrulline malate supplementation increases muscle efficiency in rat skeletal muscle. Eur J Pharmacol. (2011) (2) Bendahan D, et al. Citrulline/malate promotes aerobic energy production in human exercising muscle. Br J Sports Med. (2002) (3) Pérez-Guisado J, Jakeman PM. Citrulline malate enhances athletic anaerobic performance and relieves muscle soreness. J Strength Cond Res. (2010) (4) Le Plénier S, et al. Effects of leucine and citrulline versus non-essential amino acids on muscle protein synthesis in fasted rat: a common activation pathway. Amino Acids. (2012) (5) Osowska S, et al. Citrulline modulates muscle protein metabolism in old malnourished rats. Am J Physiol Endocrinol Metab. (2006) (6) Faure C, et al. Leucine and citrulline modulate muscle function in malnourished aged rats. Amino Acids.(2012) (7) Sureda A, et al. L-citrulline-malate influence over branched chain amino acid utilization during exercise. Eur J Appl Physiol. (2010)

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.