Swego czasu preparaty zawierające chitosan miały stanowić rewolucję w odchudzaniu. Wyjątkowe walory wspomnianego składnika miały podobno wynikać ze zdolności do zmniejszania strawności dostarczanego z pokarmem tłuszczu, ograniczając tym samym jego wchłanianie. Mając na uwadze powyższe informacje, warto zastanowić się czy środki z chitosanem faktycznie mogą być pomocne w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej, czy też są kolejną marketingową wydmuszką.
Chitosan – co to takiego?
Chitosan jest polisacharydem otrzymywanym z pancerzyków skorupiaków morskich takich jak kraby. Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się on niczym szczególnym. Dane naukowe wskazują na to, iż chitosan posiada dość interesujące właściwości. Otóż okazuje się, że polisacharyd ten wykazuje zdolność do „absorbowania” związków tłuszczowych tworząc z nimi niedostępne dla naszych enzymów trawiennych kompleksy. Dodatkowo, chitosan opóźnia opróżnianie żołądka, co może potęgować uczucie sytości. Mając na uwadze powyższe właściwości można stwierdzić, że związek ten to niezwykle wartościowy dodatek do diety odchudzającej. Trzeba jednak pamiętać, iż substancji, które „teoretycznie” wspomagają pracę nad sylwetką jest wiele, nieliczne tylko okazują się być pomocne w praktyce. Jak jest z chitosanem?
Chitosan a badania naukowe
Chcąc ocenić realny wpływ suplementacji chitosanem na masę i skład ciała, warto zapoznać się z wynikami badań naukowych, specjalnie zaprojektowanych eksperymentów. Dość ciekawych wniosków dostarczają dane z przeglądu systematycznego wyników badań przeprowadzonych przez grupę naukowców z Nowej Zelandii. Autorzy przyjrzeli się materiałom ze studiów badawczych z użyciem chitosanu i zweryfikowali jego przydatność w programach redukcji masy ciała. Po analizie czternastu eksperymentów okazało się, że wg niektórych źródeł chitosan może nie tylko przyspieszać odchudzanie, ale również korzystnie wpływać na gospodarkę lipidową i ciśnienie tętnicze krwi. Niestety, kiedy zostały wzięte pod uwagę dodatkowe kryteria, takie jak ocena metod badawczych, to wnioski nie były już tak optymistyczne. Im bardziej rygorystyczne były badania, tym pozytywne wyniki – mniej znaczące.
W eksperymentach o najwyższym rygorze, czyli takich gdzie uczestnicy losowo przydzielani byli do grup, a żaden z badanych ani badaczy nie dysponował informacjami, które mogłyby zaważyć na jego wynikach, wykazano, że chitosan nie przyspiesza odchudzania. Innymi słowy, w badaniach, gdzie wprowadzano randomizację i grupę kontrolną z użyciem placebo, gdzie stosowano metody tzw. „podwójnej ślepej próby”, omawiany polisacharyd nie był skuteczny we wspieraniu redukcji masy ciała. Za przykład posłużyć może eksperyment prowadzony przez zespół brytyjskich naukowców pod przewodnictwem dr Pittler, gdzie okazało się, że suplementacja chitosanem nie wywiera żadnego wpływu na masę i skład ciała, a także na poziom cholesterolu i – co akurat dobre – na wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witaminy A, E, D i K (aspekt ten został zbadany, gdyż istniały obawy, że skoro chitosan hamuje wchłanianie lipidów – to blokuje tez przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach).
Podsumowanie
Wokół skuteczności suplementacji chitosanem w odniesieniu do oczekiwanych działań odchudzających, ciągle jest wiele kontrowersji. Kierując się rygorem przeprowadzonych badań należy uznać, że pozytywny wpływ suplementacji chitosanem na masę i skład ciała jest mało prawdopodobny.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.