Fukoksantyna należy do karotenoidów i występuje naturalnie w wodorostach nadając im charakterystyczny, brunatny kolor. Ma właściwości antyoksydacyjne, czyli neutralizuje wolne rodniki, których nadmiar może przyczyniać się do występowania rozmaitych chorób. Najciekawsze wydaje się jednak możliwe odchudzające działanie tego związku. W badaniach przeprowadzonych na gryzoniach zastosowanie fukoksantyny wiązało się z wyraźnym spadkiem poziomu tkanki tłuszczowej. Nie tylko efekt w postaci redukcji masy ciała, ale przede wszystkim mechanizm działania fukoksantyny wydaje się szczególnie interesujący.
Fukoksantyna najprawdopodobniej zwiększa ekspresję termogeniny (UCP-1), białka które – upraszczając – nasila wydatkowanie energii. Co szczególnie interesujące fukoksantyna oddziałuje bezpośrednio na tkankę tłuszczową białą, nie wywołując przy tym pobudzenia układu nerwowego i charakterystycznej dla większości „spalaczy tłuszczu” stymulacji układu nerwowego i pobudzenia. Karotenoid ten może być więc stosowany przez osoby z nadciśnieniem czy nadwrażliwością na kofeinę. Biorąc pod uwagę dodatkowe właściwości tego związku, jak choćby korzystny wpływ na dostępność kwasów tłuszczowych omega 3 włączenie go do suplementacji może być całkiem sensowne.
Badania przeprowadzone na modelu zwierzęcym nie zawsze mają jednak przełożenie na ludzi. Niecałe dwa lata temu zostały jednak opublikowane wyniki eksperymentu z udziałem otyłych kobiet. Okazało się, że 8 mg fukoksantyny wyraźnie zwiększa wydatkowanie energii. Co prawda wyniki uzyskane w tym badaniu wydają się dość kontrowersyjne, jednak trzeba przyznać, że stanowią one pewien argument na korzyść stosowania fukoksantyny w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Jest to jednak raczej „trop” w dociekaniach niż argument rozstrzygający.
Reasumując, fukoksantyna wydaje się mieć dość interesujące właściwości prozdrowotne, a niektóre źródła wskazują, iż jej stosowanie może być zasadne w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Suplementy zawierające ten związek wydają się szczególnie atrakcyjną propozycją dla osób, które nie tolerują kofeiny i innych składników preparatów termogennych. Potrzebne są jednak kolejne, szerzej zakrojone badania, by właściwości fukoksantyny potwierdzić.