Czym jest odżywka białkowa?
Odżywki białkowe, chociaż często reklamowane są jako unikatowe mieszanki surowcowe wywołujące szybką rozbudowę masy mięśniowej, są tak naprawdę – jak sugeruje nazwa – po prostu źródłem białka. Ich „działanie” zbliżone jest więc do „działania” konwencjonalnych produktów żywnościowych będących źródłem tego składnika pokarmowego, takich jak mięso czy nabiał. Każde białko pokarmowe, niezależnie od pochodzenia jest źródłem aminokwasów, a aminokwasy wykorzystywane są przez organizm człowieka przede wszystkim w procesach syntezy i mogą posłużyć jako elementy budulcowe, z których powstaną białka mięśniowe. Czy to jednak oznacza, że spożywanie odżywek proteinowych skutkować będzie nagłym przyrostem muskulatury? Oczywiście nie! Podobnie z resztą jak gwałtownym rozrostem bicepsów nie będzie skutkować jedzenie na obiad lub kolację piersi z kurczaka czy twarogu. Doskonale wiemy, że chociaż te produkty stanowią częsty składnik diet kulturystów chcących zwiększyć masę, to wchodzą one również w skład jadłospisów osób nietrenujących czy odchudzających się, nie powodując przy tym rozbudowy muskulatury! Mało tego, jedna z popularniejszych diet odchudzających – dieta Dukana – oparta jest na głównym składniku odżywek białkowych, czyli – proteinach!
W jakim celu stosować można odżywki białkowe?
Wiemy już, że samo spożywanie odżywek białkowych nie spowoduje nagłego przyrostu masy mięśniowej. Tak więc aktywne fizycznie panie, które ćwiczą po to by wyszczuplić sylwetkę, nie muszą się obawiać, że pijąc po wysiłku koktajl proteinowy zmienią się z dnia na dzień w Schwarzennegera. Pojawia się jednak pytanie, jaki w ogóle jest sens stosowania tego typu odżywek? Okazuje się że powodów może być co najmniej kilka, chociażby:
Wygoda
Odżywka proteinowa to szybki i wygodny sposób na dostarczenie porcji białka. Nadać się może jako składnik błyskawicznego posiłku. Można ją wypić w pracy, szkole, w podróży i oczywiście po treningu.
Lepsza regeneracja
Przyjęcie porcji łatwo przyswajalnego białka po zakończeniu wysiłku to znakomity sposób na przyspieszenie tempa procesów regeneracyjnych. O odżywce białkowej powinny pomyśleć panie, która nie mają możliwości zjedzenia do godziny po treningu pełnowartościowego posiłku.
Zmniejszenie łaknienia
Porcja odżywki białkowej może być znakomitym sposobem na zmniejszenie uczucia głodu i ochoty na coś słodkiego. Przy jej udziale można przygotować smaczny deser w postaci koktajlu.
Szybszy metabolizm
Białko jest najbardziej termogennym składnikiem pokarmowym, jego spożycie przyspiesza przemianę materii, sprawiając, że organizm spala więcej energii.
Jak przyjmować odżywkę białkową?
Dawkowanie odżywki białkowej ma charakter indywidualny, najlepiej przyjmować ją po wysiłku w ilości około 20 – 30g i w sytuacjach awaryjnych, wtedy gdy nie można spożyć zaplanowanego posiłku lub gdy pojawi się ochota na coś słodkiego. Odżywki białkowej można również dodawać do wybranych posiłków takich jak owsianka czy koktajle owocowe. Należy pamiętać, że odżywka z definicji to uzupełnienie diety, a nie jej zamiennik, nie powinno być tak, że koktajle proteinowe nagle staną się podstawą jadłospisu.
Jaką odżywkę wybrać?
Na rynku jest wiele preparatów proteinowych różniących się nie tylko firmą i wielkością opakowania, ale także smakiem, ceną i pochodzeniem surowców. Najlepiej jest wybierać odżywki oparte na białkach serwatkowych, gdyż ich wartość biologiczna jest wysoka, a poza tym charakteryzują się przyjemnym smakiem i dobrą rozpuszczalnością. Lepiej jest wybierać produkty renomowanych firm, a zakupów dokonywać w sprawdzonych, dużych sklepach.
Podsumowanie
Nawiązując do pytania zadanego w tytule niniejszego artykułu należy stanowczo powiedzieć, iż jak najbardziej aktywne fizycznie kobiety mogą stosować odżywki białkowe. Co więcej, włączenie ich do diety nieść za sobą może wiele korzyści.