Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy spożywasz wystarczająco dużo magnezu?

Magnez jest pierwiastkiem o niezwykle doniosłym znaczeniu dla funkcjonowania organizmu ludzkiego, bierze powiem udział w ponad 300 przemianach biochemicznych, bezustannie zachodzących w każdej komórce. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, osoby dorosłe aby w pełni pokryć zapotrzebowanie na magnez powinny dostarczać go około 265 – 420mg na dobę, a niektóre źródła wskazują, że w przypadku osób aktywnych fizycznie zapotrzebowanie może być jeszcze większe. Niestety nie wszyscy dostarczają odpowiednie ilości tego pierwiastka wraz z konwencjonalną żywnością.

Chociaż w powszechnym przekonaniu magnez „dodaje energii” i zarazem „koi nerwy”, to biologiczna rola tego pierwiastka jest niewspółmiernie większa. Jak już zostało wspomniane magnez jest niezbędny dla prawidłowego przebiegu ponad połowy reakcji biochemicznych zachodzących w naszym organizmie. Przy nieprawidłowym jego spożyciu dochodzi do niedoborów, czego skutkiem jest zaburzenie przemian metabolicznych, upośledzenia działania układów: nerwowego, krążenia i immunologicznego oraz zaburzenia pracy mięśni.

Zwłaszcza osoby obciążone znacznym wysiłkiem fizycznym i intelektualnym oraz narażone na działanie czynników stresowych i substancji o działaniu pobudzającym powinny zadbać o to by zapewnić sobie odpowiedni dowóz magnezu. W innym wypadku pojawić się mogą problemy z koncentracją, zaburzenia nastroju, kłopoty z zasypianiem, skurcze mięśni, a nawet arytmie i wzrost ciśnienia tętniczego. Niedostateczna podaż tego pierwiastka zwiększa także akumulację w tkankach i narządach niebezpiecznych metali takich jak ołów.

Magnez znaleźć można w świeżych warzywach (głównie zielonych) i niektórych owocach, a także orzechach i migdałach oraz w pełnoziarnistych produktach zbożowych takich jak grube kasze. Znakomitym źródłem tego pierwiastka są także mineralne wody, siemię lniane i kakao. Na wchłanianie magnezu korzystnie wpływa obecność kwasów organicznych i niektórych aminokwasów, pierwiastek ten dla sprawnego „działania” potrzebuje również witaminy B6, nie lubi natomiast towarzystwa zbyt dużych dawek wapnia i cynku.

Szczególnie narażone na niedobory magnezu są osoby zaniedbujące kwestię spożycia owoców i warzyw, stosujące diety niskowęglowodanowe, zakładające eliminację pełnoziarnistych produktów zbożowych, unikające orzechów, migdałów, a płyny uzupełniające głównie wodami o niskiej mineralizacji. W takim przypadku zaleca się odpowiednią korektę diety, a w razie potrzeby również suplementację. Wybierając preparat magnezowy warto uważać na formy takie jak tlenek, siarczan czy cytrynian magnezu, mogą one bowiem wywoływać biegunki.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.