Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakie preparaty przyjmować przed snem, by wspomóc regenerację?

Jakie preparaty przyjmować przed snem, by wspomóc regenerację?
Na skróty:
  1. GABA
  2. Magnez
  3. Arginina
Nie ulega wątpliwości, że zdrowy, odpowiednio długi i dający wypoczynek sen ma istotne znaczenie dla rozwoju ogólnie pojętej formy sportowej. Okazuje się jednak, że są sposoby na to, by jakość snu poprawić tak by w sposób jeszcze bardziej efektywny wspomagać proces nocnej regeneracji. Pewne znaczenie w tej kwestii odgrywać może odpowiednio dobrana suplementacja. W niniejszym poradniku postaram się odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, jakie preparaty przyjmować w godzinach wieczornych by wspomóc procesy naprawcze zachodzące podczas snu.

GABA

Jednymi z bardziej przydatnych i zarazem najmniej docenianych preparatów wspomagających nocną regenerację są środki zawierające kwas gamma-aminomasłowy (GABA). Warto wiedzieć, że teorie głoszące, iż aminokwas ten może podnosić poziom hormonu wzrostu nie są tylko marketingowym bajaniem, a mają potwierdzenie w faktach naukowych. Istnieją bowiem badania, potwierdzające jego deklarowane działanie. Warto wiedzieć też, iż GABA działa wyciszająco na układ nerwowy i poprawia jakość snu. Odnosząc się do wyobraźni można powiedzieć, że pod jego wpływem zasypiamy łatwiej i śpimy wydajniej, co w praktyce polega to na tym, iż nawet po relatywnie krótkim wypoczynku budzimy się wyspani. Efekt ten zauważalny jest jednak dopiero po dawkach przekraczających mieszczących się w przedziale od 2 do 3 g. Należy jednak zacząć od porcji mniejszych by nie doświadczyć objawów nieprzyjemnych, takich jak uczucie duszności i mrowienia. Na początek w zupełności wystarczy dawka wynosząca 1 – 1,5 g.

Magnez

O walorach magnezu ostatnio mówi i pisze się bardzo wiele, może wręcz nawet zbyt dużo, przy czym jednak rzadko podnosi się kwestię dość ciekawych jego walorów takich jak wpływ na jakość snu i oddziaływanie na procesy nocnej regeneracji. Warto bowiem wiedzieć, że niedobory tego pierwiastka zaburzają pracę układu nerwowego, a przyjęcie solidnej porcji magnezu w godzinach wieczornych, (solidna porcja to taka która mieści się w przedziale od 200 do 500mg), ułatwia zasypianie i pogłębia sen i poprawia jego jakość. Wyniki badań naukowych potwierdzają ten efekt. Suplementacja magnezem sprawdzi się znakomicie u osób mających problemy z zasypianiem, niewysypiających się, nadużywających substancji o działaniu pobudzającym. Żeby magnez przyswajał się dobrze, warto sięgać po organiczne jego formy (mleczan, cytrynian, asparaginian, glicynian), a także dbać o to by towarzyszyła mu witamina B6.

Arginina

Kolejnym wartościowym dodatkiem do zestawu „wieczornych suplementów” okazać się może arginina, która często pojawia się w składzie suplementów mających poprawiać jakość snu i wspomagać nocną regenerację. Chociaż badania z zastosowaniem argininy przed snem dają sprzeczne wnioski w kwestii jej wpływu na wydzielanie hormonów uczestniczących w procesach regeneracyjnych (takich jak hormon wzrostu), to przyznać trzeba, że istnieją przesłanki by z aminokwasem tym poeksperymentować. W praktyce łatwo doświadczyć pozytywnego wpływu na jakość snu i stan wyspania pojawiający się po przebudzeniu. Należy jednak stosować odpowiednie dawki wynoszące około 5 g na porcję. Argininę najlepiej jest przyjmować na pusty żołądek, korzystnie razem z porcją wspomnianego wcześniej kwasu gamma-aminomasłowego. Taki mix może się okazać wyraźnie odczuwalny już od pierwszych dawek.

Podsumowanie

By wspomóc nocną regenerację, w godzinach wieczornych warto przyjąć zestaw suplementów uwzględniających składniki takie jak GABA, arginina i magnez z witaminą B6. Tego typu mieszanka suplementów może w sposób istotny wpłynąć na jakość snu pomagając jednocześnie stworzyć odpowiednie środowisko hormonalne do tego by procesy regeneracyjne zachodziły szczególnie efektywnie. Budujące jest to, że subiektywnie odczuwane efekty pojawić się mogą już przy pierwszych dawkach.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.