Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Kava kava i jej relaksacyjne działanie

Kava kava i jej relaksacyjne działanie
Pieprz metystynowy, występujący pod popularną nazwą Kava Kava, jest rośliną z rodziny pieprzowatych. Roślina ta uprawiana jest od lat na wyspach Pacyfiku. Posiada ona inne nazwy, w zależności od pochodzenia. Mieszkańcy Fidżi określają ją jako - yaqona, Samoa – ava, Pohnpei – sakau, a Hawaii – ava. Znane określenie "Kava" pochodzi od napoju z niej otrzymywanego. Przez tubylców napój z pieprzu metystynowego traktowany jest jako popularny dodatek, niezbędny w czasie różnego rodzaju spotkań, towarzyskich, politycznych czy religijnych. Przez mieszkańców wysp Pacyfiku uważana jest za środek o działaniu leczniczym i relaksującym.

Właściwości psychoaktywne

 
Za ciekawe właściwości pieprzu metystynowego odpowiedzialne są związki noszące nazwę kawalaktony, do których zaliczyć możemy między innymi: metystycynę, jangoninę, kawinę i ich dihydropochodne. Zawartość ich w korzeniach rośliny waha się od 3% do 20%. Związki te posiadają udowodnione właściwości psychoaktywne i spazmolityczne. Co ciekawe w badaniach przeprowadzonych przez V. Lebot i J. Levesque "The Origin and Distribution of Kava a Phytochemical Approach" nie stwierdzono przy tym żadnych właściwości uzależniających. Kava Kava oddziałuje na układ limbiczny ssaków, wpływając na funkcje autonomiczne, zachowanie, emocje i ogólne samopoczucie. Zwiększa uczucie szczęścia, beztroski i relaksu, nie powodując przy tym negatywnych skutków ubocznych, występujących np. po spożyciu alkoholu. Jak wszystkie związki psychoaktywne działanie jej uzależnione jest od ilości i przyjmowania na pusty żołądek. Jej działanie można określić jako odwrotne do wpływu kofeiny na nasz organizm. W porównaniu więc do niej dobrze sprawdza się w sytuacjach stresujących, uspokajając i wprowadzając organizm w relaks, przy jednoczesnej jasności umysłu. 
 

Lek na zaburzenia lękowe

 
Jak informuje "Journal of Clinical Psychopharmacology", pieprz metystynowy daje pozytywne efekty jako lek stosowany w przypadku zdiagnozowanych zaburzeń lękowych. Efekty te potwierdzili badacze z University of Melbourne. Dr Jerome Sarris określił, że ekstrakty z Kava Kava z powodzeniem stosować można w zastępstwie leków, które z reguły i tak nie dają pozytywnych efektów u sporej części badanych, mając efekty uboczne. W badaniu przez 3 tygodnie podawano pacjentom z zaburzeniami lękowymi, dwa razy dziennie, 120mg ekstraktu z pieprzu metystynowego oraz placebo (braku efektów). W wyniku przeprowadzonego badania zaobserwowano znaczną poprawę zdrowia psychicznego pacjentów przyjmujących ekstrakt Kava Kava. Co ciekawe, lepsze efekty były u osób z większymi problemami. Badanie to również określiło brak jakichkolwiek zmian wątrobowych, co budziło wątpliwości we wcześniejszych badaniach.

Legalność i negatywny wpływ na zdrowie

W Journal of the American Botanical Council przedstawiono przypadki doniesień o możliwej hepatotoksyczności stosowania pieprzu metystynowego. Jednak wraz z czasem stwierdzono niejasności w tych powiązaniach. Wśród 82 przypadków opisanych do 2002 roku, w rezultacie tylko 3 uznano za możliwe. Jednak nie określono żadnych przesłanek ku temu, jakoby występowało powiązanie między suplementacją Kava Kava a problemami wątrobowymi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem ten wynikał nie z działania składników aktywnych rośliny, a z błędnego sposobu ekstrakcji rośliny rozpuszczalnikami, takimi jak etanol czy aceton. Stwierdzono również błędy w przechowywaniu rośliny, które miały wpływ na występowanie pleśni. Problemy wątrobowe nigdy nie miały miejsca u mieszkańców Pacyfiku.
 
W 2009 roku, wyniku przeprowadzonego badania, gdzie podawano pacjentom 1,25g ekstraktu Kava Kava nie stwierdzono zależności między jej suplementacją a hepatotoksycznością. Jedynym krajem gdzie nie zniesiono zakazu na tę roślinę jest niestety Polska.
Podsumowanie
Pieprz metystynowy jest bardzo ciekawą rośliną wspomagającą nie tylko możliwości treningowe, ale również efektywne korzystanie z pracy mózgu w czasie nauki, jak i potwierdzone działanie zdrowotne. Niestety dostępność jego na rynku jest mocno utrudniona.