Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kava kava i jej relaksacyjne działanie

Kava kava i jej relaksacyjne działanie
Pieprz metystynowy, występujący pod popularną nazwą Kava Kava, jest rośliną z rodziny pieprzowatych. Roślina ta uprawiana jest od lat na wyspach Pacyfiku. Posiada ona inne nazwy, w zależności od pochodzenia. Mieszkańcy Fidżi określają ją jako - yaqona, Samoa – ava, Pohnpei – sakau, a Hawaii – ava. Znane określenie "Kava" pochodzi od napoju z niej otrzymywanego. Przez tubylców napój z pieprzu metystynowego traktowany jest jako popularny dodatek, niezbędny w czasie różnego rodzaju spotkań, towarzyskich, politycznych czy religijnych. Przez mieszkańców wysp Pacyfiku uważana jest za środek o działaniu leczniczym i relaksującym.

Właściwości psychoaktywne

 
Za ciekawe właściwości pieprzu metystynowego odpowiedzialne są związki noszące nazwę kawalaktony, do których zaliczyć możemy między innymi: metystycynę, jangoninę, kawinę i ich dihydropochodne. Zawartość ich w korzeniach rośliny waha się od 3% do 20%. Związki te posiadają udowodnione właściwości psychoaktywne i spazmolityczne. Co ciekawe w badaniach przeprowadzonych przez V. Lebot i J. Levesque "The Origin and Distribution of Kava a Phytochemical Approach" nie stwierdzono przy tym żadnych właściwości uzależniających. Kava Kava oddziałuje na układ limbiczny ssaków, wpływając na funkcje autonomiczne, zachowanie, emocje i ogólne samopoczucie. Zwiększa uczucie szczęścia, beztroski i relaksu, nie powodując przy tym negatywnych skutków ubocznych, występujących np. po spożyciu alkoholu. Jak wszystkie związki psychoaktywne działanie jej uzależnione jest od ilości i przyjmowania na pusty żołądek. Jej działanie można określić jako odwrotne do wpływu kofeiny na nasz organizm. W porównaniu więc do niej dobrze sprawdza się w sytuacjach stresujących, uspokajając i wprowadzając organizm w relaks, przy jednoczesnej jasności umysłu. 
 

Lek na zaburzenia lękowe

 
Jak informuje "Journal of Clinical Psychopharmacology", pieprz metystynowy daje pozytywne efekty jako lek stosowany w przypadku zdiagnozowanych zaburzeń lękowych. Efekty te potwierdzili badacze z University of Melbourne. Dr Jerome Sarris określił, że ekstrakty z Kava Kava z powodzeniem stosować można w zastępstwie leków, które z reguły i tak nie dają pozytywnych efektów u sporej części badanych, mając efekty uboczne. W badaniu przez 3 tygodnie podawano pacjentom z zaburzeniami lękowymi, dwa razy dziennie, 120mg ekstraktu z pieprzu metystynowego oraz placebo (braku efektów). W wyniku przeprowadzonego badania zaobserwowano znaczną poprawę zdrowia psychicznego pacjentów przyjmujących ekstrakt Kava Kava. Co ciekawe, lepsze efekty były u osób z większymi problemami. Badanie to również określiło brak jakichkolwiek zmian wątrobowych, co budziło wątpliwości we wcześniejszych badaniach.

Legalność i negatywny wpływ na zdrowie

W Journal of the American Botanical Council przedstawiono przypadki doniesień o możliwej hepatotoksyczności stosowania pieprzu metystynowego. Jednak wraz z czasem stwierdzono niejasności w tych powiązaniach. Wśród 82 przypadków opisanych do 2002 roku, w rezultacie tylko 3 uznano za możliwe. Jednak nie określono żadnych przesłanek ku temu, jakoby występowało powiązanie między suplementacją Kava Kava a problemami wątrobowymi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem ten wynikał nie z działania składników aktywnych rośliny, a z błędnego sposobu ekstrakcji rośliny rozpuszczalnikami, takimi jak etanol czy aceton. Stwierdzono również błędy w przechowywaniu rośliny, które miały wpływ na występowanie pleśni. Problemy wątrobowe nigdy nie miały miejsca u mieszkańców Pacyfiku.
 
W 2009 roku, wyniku przeprowadzonego badania, gdzie podawano pacjentom 1,25g ekstraktu Kava Kava nie stwierdzono zależności między jej suplementacją a hepatotoksycznością. Jedynym krajem gdzie nie zniesiono zakazu na tę roślinę jest niestety Polska.
Podsumowanie
Pieprz metystynowy jest bardzo ciekawą rośliną wspomagającą nie tylko możliwości treningowe, ale również efektywne korzystanie z pracy mózgu w czasie nauki, jak i potwierdzone działanie zdrowotne. Niestety dostępność jego na rynku jest mocno utrudniona.

Mamy aplikację!

Hej! Z przyjemnością zapraszamy Cię do pobrania naszej nowej aplikacji, która pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Przygotowaliśmy ją z myślą o Tobie, by ułatwić Ci trzymanie się diety i planu treningowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat aplikacji oraz ją pobrać? Zrobisz to poprzez Google Play: