Różeniec górski (Rhodiola rosea) to roślina wykorzystywana od wieków zarówno na terenach Rosji i Skandynawii, jak i na Dalekim Wschodzie w celu wzmocnienia kondycji organizmu. Nie tylko tradycyjne przekazy, ale również zaawansowane badania naukowe wykazują, że potencjał biologiczny aktywnych związków zawartych w różeńcu jest bardzo szeroki. Substancjom polifenolowym, których jest źródłem, takim jak rozawina, rodiolina, rozyna oraz salidrozyd przypisuje się działanie przeciwdepresyjne, poprawiające koncentrację i niwelujące zmęczenie. To jednak nie wszystko.
Badania z udziałem młodych mężczyzn wykonane przez belgijskich naukowców (De Bock i wsp.) wykazały, że przyjmowanie 200mg ekstraktu z różeńca górskiego standaryzowanego na zawartość rozawiny (3%) i salidrozydu (1%) przyczynia się do poprawy zdolności wysiłkowych. Ciekawe są również rosyjskie badania przeprowadzone na szczurach, które udowodniły, iż podawanie ekstraktów z różeńca wpływa korzystnie na resyntezę ATP – podstawowego, wewnątrzkomórkowego nośnika energii.
Korzyści ze stosowania wyciągów z Rhodiola rosea doświadczyć więc mogą również ciężko trenujący sportowcy - nie tylko ze względu na wpływ na kondycję psychiczną, ale również na wydolność fizyczną i odnowę powysiłkową. Szczególnie warte uwagi wydają się połączenia wyciągów z rożeńca i żeńszenia – rośliny o dobrze udokumentowanym wpływie na zdolności wysiłkowe i inne parametry istotne z punktu widzenia osób aktywnych fizycznie.
Acute Rhodiola rosea intake can improve endurance exercise performance. De Bock K, Eijnde BO, Ramaekers M, Hespel P.
Effect of extracts from Rhodiola rosea and Rhodiola crenulata (Crassulaceae) roots on ATP content in mitochondria of skeletal muscles. Abidov M, Crendal F, Grachev S, Seifulla R, Ziegenfuss T.