Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Różeniec górski wspomaga formę psychiczną i poprawia zdolności wysiłkowe

Suplementy diety zawierające wyciągi z roślin zaliczanych do tzw. adaptogenów w ostatnich latach cieszą się sporym zainteresowaniem wśród osób aktywnych fizycznie i zawodowo. Na naszym rynku co roku pojawia się przynajmniej kilka nowych preparatów wspomagających adaptację organizmu do „niekorzystnych czynników zewnętrznych”, którymi mogą być: stres psychiczny, niedobór snu, a także intensywny wysiłek fizyczny i intelektualny.

Najpopularniejszym adaptogenem jest wyciąg z żeńszenia koreańskiego, jednak istnieje przynajmniej kilka innych pozycji godnych szczególnej uwagi.

Różeniec górski (Rhodiola rosea) to roślina wykorzystywana od wieków zarówno na terenach Rosji i Skandynawii, jak i na Dalekim Wschodzie w celu wzmocnienia kondycji organizmu.

Nie tylko tradycyjne przekazy, ale również zaawansowane badania naukowe wykazują, że potencjał biologiczny aktywnych związków zawartych w różeńcu jest bardzo szeroki. Substancjom polifenolowym, których jest źródłem, takim jak rozawina, rodiolina, rozyna oraz salidrozyd przypisuje się działanie przeciwdepresyjne, poprawiające koncentrację i niwelujące zmęczenie. To jednak nie wszystko.

Badania z udziałem młodych mężczyzn wykonane przez belgijskich naukowców (De Bock i wsp.) wykazały, że przyjmowanie 200 mg ekstraktu z różeńca górskiego standaryzowanego na zawartość rozawiny (3%) i salidrozydu (1%) przyczynia się do poprawy zdolności wysiłkowych.

Ciekawe są również rosyjskie badania przeprowadzone na szczurach, które udowodniły, iż podawanie ekstraktów z różeńca wpływa korzystnie na resyntezę ATP – podstawowego, wewnątrzkomórkowego nośnika energii.

Korzyści ze stosowania wyciągów z Rhodiola rosea doświadczyć więc mogą również ciężko trenujący sportowcy - nie tylko ze względu na wpływ na kondycję psychiczną, ale również na wydolność fizyczną i odnowę powysiłkową.

Szczególnie warte uwagi wydają się połączenia wyciągów z rożeńca i żeńszenia – rośliny o dobrze udokumentowanym wpływie na zdolności wysiłkowe i inne parametry istotne z punktu widzenia osób aktywnych fizycznie.

 

Źródła: Acute Rhodiola rosea intake can improve endurance exercise performance. De Bock K, Eijnde BO, Ramaekers M, Hespel P. Effect of extracts from Rhodiola rosea and Rhodiola crenulata (Crassulaceae) roots on ATP content in mitochondria of skeletal muscles. Abidov M, Crendal F, Grachev S, Seifulla R, Ziegenfuss T.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.