IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

5 zaskakujących korzyści z rozciągania

5 zaskakujących korzyści z rozciągania
Każdy z nas wie, jak ważne jest rozciąganie po treningu. Ma ono na celu przywrócić odpowiednią długość mięśni, poprawić ich elastyczność oraz zrelaksować je. Stretching powinien być wykonywany regularnie, gdyż efekt jednorazowego rozciągania utrzymuje się około 1 godziny, jednak sama sesja wywiera na nasze ciało również wiele innych potencjalnych korzyści. Co daje nam regularny stretching?

Obniża ryzyko zakrzepów

Zagadnienie dotyczy głównie pracowników biurowych, którzy spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej. W pozycji siedzącej ergonomia pracy nie jest optymalna, a krzesło rzadko jest wyprofilowane pod indywidualną budowę ciała osoby pracującej. Dochodzi więc do sytuacji, w której przez wiele godzin siedzimy na zgiętych kończynach, które dodatkowo uciska krawędź krzesła. Gromadząca się krew w kończynach dolnych stwarza ryzyko powstawania zakrzepów. Może to być dodatkowo jeden z powodów powstawania żylaków. Jeżeli zależy nam na zdrowiu, co 30 minut siedzenia powinniśmy rozciągać mięśnie łydek, co poprawi cyrkulację krwi. Po 30 minutach pracy w pozycji siedzącej, wstań z krzesła i rozciągaj mięśnie łydek. 

Obniża ryzyko chorób serca i udaru mózgu

Badania wykonane w 2020 roku sugerują, że regularny stretching może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka udaru, jak i chorób serca. Badanie przeprowadzono na 2 grupach. Jedna z nich miała wykonywać stretching nóg w jeden z czterech sposobów, druga z kolei miała nie robić nic. Osoby badane, rozciągające się, odnotowywały lepszy przepływ krwi przez kończyny, a pod koniec eksperymentu ich ciśnienie krwi było niższe. Naukowcy powiązali to zagadnienie bezpośrednio z działaniem prewencyjnym dla chorób układu sercowo-naczyniowego. 

Przeciwdziała starzeniu się

Wraz z wiekiem nie tylko same mięśnie ulegają sarkopenii (zmniejszają swoją masę), ale robią się również słabsze i mniej elastyczne. Doprowadza to do sytuacji, w której skracają się również ścięgna, a co za tym idzie - zmniejsza się ruchomość w stawach. Zmniejsza się też ilość mazi stawowej, co dodatkowo wpływa na ograniczenie ruchomości w stawach. Człowiek staje się mniej mobilny. Często widzimy, jak osoby starsze wykonują małe kroki, a ich prędkość poruszania się maleje. Stwarza to także ryzyko upadków, co jest jedną z najczęstszych przyczyn urazów osób po 60. roku życia. Regularne rozciąganie w tym wieku pomaga dłużej zachować elastyczność ciała, jesteśmy w stanie dłużej uprawiać ulubiony sport i cieszyć się pełną sprawnością. 

Poprawia nastrój

Pomimo że samo rozciąganie nie zawsze jest przyjemne i czasem nawet zaboli, to badania wykazują, że podczas tej aktywności wydzielają się endorfiny. A jak wiemy, endorfiny są substancjami chemicznymi, które uwalniane są w mózgu i poprawiają nasz nastrój i samopoczucie. Relaksują, łagodzą ból i wprowadzają w stan zadowolenia. Dlatego często jest tak, że pomimo złego dnia, gdy wracamy zmęczeni treningiem, i tak czujemy zadowolenie i satysfakcję. Rozciąganie aktywuje również układ nerwowy przywspółczulny, który odpowiedzialny jest za odpoczynek, uczucie spokoju i relaksacji. Cierpisz na brak humoru? Rozłóż matę i porozciągaj się!

Zapobiega skurczom mięśni

Każda osoba trenująca doświadczyła w swoim życiu bolesnych skurczy mięśni. Głownie jest to zasługa niedoborów minerałów w diecie, takich jak magnez, sód czy potas. Może być to również powiązane z brakiem odpowiedniej ilości wypijanej wody w ciągu dnia. Pomijając kwestie niedoborów minerałów w diecie, regularne rozciąganie pozwoli nam ograniczyć znacznie zjawisko mimowolnych skurczów mięśni. Rozciąganie sprawia, że mięśnie wracają do swojej naturalnej długości, a to przekłada się na ograniczenie niekontrolowanych skurczów. 

Co warto wiedzieć?

Rozciąganie powinno być obowiązkowym elementem każdego treningu.

Przed treningiem rozciągamy się dynamicznie, po treningu z kolei stosujemy rozciąganie statyczne.

Regularne stosowanie rozciągania nie tylko zapobiega kontuzjom i wspomaga pracę stawów, ale również poprawia przepływ krwi przez mięśnie, obniżając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. 

Rozciąganie, podobnie jak trening, poprawia nastrój i przyczynia się do lepszego samopoczucia.

Źródła: Bisconti, E. Cè, S. Longo, M. Venturelli, G. Coratella, E. Limonta, C. Doria, S. Rampichini, F. Esposito. Dowody na poprawę ogólnoustrojowej i miejscowej funkcji naczyniowej po długotrwałym, biernym statycznym treningu rozciągającym układu mięśniowo-szkieletowego. The Journal of Physiology, 2020; DOI: 10.1113 / JP279866

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.