Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego warto robić przysiady? 8 największych korzyści

Dlaczego warto robić przysiady? 8 największych korzyści
Przyglądając się planom treningowym osób, które poważnie myślą o rozbudowie swoich nóg, zauważyć można, że w każdym z nich znajdziemy wspólny mianownik - jakim jest wykonywanie przysiadów. Przysiad swój potencjał zawdzięcza temu, że wykorzystuje ruch złożony, który jest oparty na wolnych ciężarach. To zmusza znaczną część naszego ciała do pracy. Tego typu działanie nie tylko wpływa na rozwój masy mięśniowej nóg, ale również całego ciała. Poznajcie 8 zalet, dzięki którym chętniej zaczniecie ćwiczyć przysiady.

Przysiady budują nogi

Nie ma nic lepszego dla rozwoju nóg i bardziej kompleksowego zarazem niż przysiady. Rozwijają one mięśnie czworogłowe, przywodziciele, pośladki, dwójki, jak i łydki. Jeżeli zależy wam na tym, aby uda rosły, koniecznie wykorzystajcie jakąś formę przysiadów w planie treningowym, najlepiej w wersji klasycznej.

Wzmacniają mięśnie core

Utrzymanie stabilnej pozycji podczas wykonywania klasycznych przysiadów z obciążeniem jest wymagające dla gorsetu mięśniowego, jak i mięśni core, odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa czy miednicy. Oznacza to, że wykonywanie siadów, które zazwyczaj wykorzystują znaczne obciążenie, daje nam możliwość wzmocnienia mięśni środka.

Wzmacniają mięśnie całego ciała

Ciężkie siady będą mocno stymulowały układ hormonalny do tego, aby zwiększyć sekrecję hormonu wzrostu, jak i testosteronu w organizmie. Jeśli zależy nam na rozbudowie góry, mocny trening kończyn dolnych przyspieszy efekt wzrostu pozostałych partii ciała.

Zwiększają ilość hormonów

Jak zostało opisane w tekście, wykonywanie przysiadów, jak i treningu dolnych partii mięśni ciała, działa na zasadzie boostera testosteronu. Oznacza to, że ciężki wysiłek dużych grup mięśniowych doskonale będzie podnosił poziom hormonów anabolicznych. Będzie również sprzyjać obniżeniu tych, które odpowiadają za ograniczenie naszych wyników, jak miostatyna i kortyzol. Booster testosteronu nie działa? Spróbuj kilka ciężkich serii przysiadów.

Dzięki przysiadom spalisz większą ilość tłuszczu

Przysiady są mocno wymagające pod kątem energetycznym. Wykonanie kilku serii wprowadza organizm w zjawisko długu tlenowego, co sprawia, że konsumpcja tlenu po zakończonym treningu jest podniesiona. Parametr ten powiązany jest bezpośrednio z procesem utleniania tłuszczy. Im więcej ciężkich przysiadów w twoim planie, tym poziom otłuszczenia podczas redukcji będzie niższy.

Poprawia balans mięśniowy i równowagę

Podczas przysiadów można poprawić stabilność oraz siłę dwóch nóg. Silniejsza strona ciała zazwyczaj wspiera słabszą. Co więcej, przysiady wymagają od nas doskonałego poczucia równowagi, więc rozwijanie grup mięśniowych odpowiedzialnych za utrzymanie pionowej, stabilnej sylwetki, również będzie ważne podczas siadania.

Poprawiają sprawność fizyczną

Wykonywanie przysiadów, jak zostało wspomniane wcześniej, nie tylko rozwija mięśnie nóg. Rozwijają również mięśnie core, jak i mniejszych partie, które stabilizują na przykład sztangę na grzbiecie. Zamiast wykorzystywać w planach kolejne ćwiczenia, które wykonywane będą na maszynach, zmodyfikuj plan treningowy tak, aby wykorzystać dodatkowe opcje przysiadów, co pozwoli na rozwinięcie sprawności całego ciała, jak przysiady hack, czy Zerhera.

Wzmacniają grzbiet

Przysiad i jego złożoność ruchu wykorzystuje dolny odcinek mięśni grzbietu, co czasem daje znać o sobie w postaci tzw. “back pumps”. To powiązane jest z kolei z nadmiernym zatrzymaniem krwi w prostownikach grzbietu. Wykonywanie przysiadów obciąża układ mięśniowy grzbietu, stąd m.in. w planach treningowych nie zaleca się wykonywania treningu grzbietu i nóg dzień po dniu. Plecy również dostają wtedy znaczny bodziec, co wymaga minimum jednego dnia odpoczynku.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.