Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

BAIBA - unikalna substancja uwalniania przez mięśnie podczas treningu i jej zbawienny wpływ na organizm

BAIBA - unikalna substancja uwalniania przez mięśnie podczas treningu i jej zbawienny wpływ na organizm
Nie ulega wątpliwości, ze regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd. Niestety, pomimo prowadzenia intensywnych starań, póki co jeszcze nie wszystkie mechanizmy leżące u podłoża tych zależności zostały poznane. Niedawno opublikowane badania pozwoliły odkryć, iż stymulowana poprzez bodźce treningowe tkanka mięśniowa wydziela unikalną substancję, która przenika do krwiobiegu i wykazuje zdolność do oddziaływania na inne tkanki, układy i narządy w sposób wysoce pozytywny.

Sport to zdrowie

Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu, które w dzisiejszych czasach przybrało postać bardzo popularnego powiedzonka: żaden lek nie zastąpi ruchu. To znane dziś powszechnie i często przytaczane stwierdzenie sformułowane jeszcze w XVI przez twórcę polskiej medycyny, Wojciecha Oczko znakomicie oddaje znaczenie jakie ma regularna aktywność fizyczna dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. W ostatnich latach udało się odkryć wiele mechanizmów odpowiedzialnych za istnienie tej intrygującej zależności. Mimo to jednak nadal wiele pytań ciągle pozostawało bez odpowiedzi. Nowe światło rzuciły wyniki badań opublikowane w najnowszym wydaniu czasopisma Cell Metabolism.

Przełomowe badania

Grupa naukowców z Uniwersytetu Harvarda odkryła nowy mechanizm, za pośrednictwem którego wysiłek fizyczny wpływa na nasze zdrowie. Otóż od pewnego czasu było wiadomo, że odpowiedzią tkanki mięśniowej na wysiłek fizyczny steruje enzym PGC-1 alfa.Niewiele natomiast było wiadomo w jaki sposób białko to wpływać może na inne tkanki, układ i narządy. Ostatnio przeprowadzone badania wykazały natomiast, że jeden z metabolitów rekcji biochemicznych zachodzących w mięśniach, związanych z aktywnością wspomnianego wyżej enzymu - kwas β-aminoizomasłowy (BAIBA), uwalniany jest do krwiobiegu i wykazuje szereg pozytywnych właściwości.

Na jakie korzyści możemy liczyć?

Dzięki przeprowadzonym badaniom wiadomo już dziś, że kwas β-aminoizomasłowy wpływa m.in. na aktywność tkanki brunatnej tłuszczowej zwiększając w adipocytach ekspresję genów odpowiedzialnych za spalanie tłuszczu. Korzystnie wpływa także na funkcje trzustki oraz wrażliwość receptora insulinowego, poprawiając funkcjonowanie gospodarki insulinowo-glukozowej. Przypuszcza się, że oprócz potencjalnie korzystnego wpływu parametry metaboliczne odpowiedzialne za wydatkowanie i redystrybucję energii,  BAIBA może zmniejszać ryzyko rozwoju chorób układu krążenia o podłożu miażdżycowym,  cukrzycy, a nawet - powstawania  nowotworów.

Znaczenie odkrycia i ciekawe perspektywy

W związku z tym, iż odkryte niedawno właściwości kwas β-aminoizomasłowy mają niezwykle istotne znaczenie dla naszego zdrowia i naszej sylwetki, już teraz pojawiły się pomysły by znaleźć sposób na zastosowanie tego związku w farmakologii. Niewykluczone wiec, że za jakiś czas pojawią się preparaty zawierające BAIBA w składzie, których zadaniem będzie imitowanie korzyści zdrowotnych wynikających z podejmowania aktywności fizycznej. Dopóki się to nie uda to powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli chcemy zachować zdrowie i estetyczną sylwetkę, to musimy po prostu regularnie ćwiczyć.

Źródła: Cell Metabolism, Roberts et al. "Beta-Aminoisobutyric Acid Induces Browning of White Fat and Hepatic Beta-Oxidation and Is Inversely Correlated with Cardiometabolic Risk Factors". dx.doi.org/10.1016/j.cmet.2013.12.003

W artykule mówimy o: Zdrowie Trening