Nie ulega wątpliwości, ze regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd. Niestety, pomimo prowadzenia intensywnych starań, póki co jeszcze nie wszystkie mechanizmy leżące u podłoża tych zależności zostały poznane. Niedawno opublikowane badania pozwoliły odkryć, iż stymulowana poprzez bodźce treningowe tkanka mięśniowa wydziela unikalną substancję, która przenika do krwiobiegu i wykazuje zdolność do oddziaływania na inne tkanki, układy i narządy w sposób wysoce pozytywny.
Sport to zdrowie
Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu, które w dzisiejszych czasach przybrało postać bardzo popularnego powiedzonka: żaden lek nie zastąpi ruchu. To znane dziś powszechnie i często przytaczane stwierdzenie sformułowane jeszcze w XVI przez twórcę polskiej medycyny, Wojciecha Oczko znakomicie oddaje znaczenie jakie ma regularna aktywność fizyczna dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. W ostatnich latach udało się odkryć wiele mechanizmów odpowiedzialnych za istnienie tej intrygującej zależności. Mimo to jednak nadal wiele pytań ciągle pozostawało bez odpowiedzi. Nowe światło rzuciły wyniki badań opublikowane w najnowszym wydaniu czasopisma Cell Metabolism.
Przełomowe badania
Grupa naukowców z Uniwersytetu Harvarda odkryła nowy mechanizm, za pośrednictwem którego wysiłek fizyczny wpływa na nasze zdrowie. Otóż od pewnego czasu było wiadomo, że odpowiedzią tkanki mięśniowej na wysiłek fizyczny steruje enzym PGC-1 alfa.Niewiele natomiast było wiadomo w jaki sposób białko to wpływać może na inne tkanki, układ i narządy. Ostatnio przeprowadzone badania wykazały natomiast, że jeden z metabolitów rekcji biochemicznych zachodzących w mięśniach, związanych z aktywnością wspomnianego wyżej enzymu - kwas β-aminoizomasłowy (BAIBA), uwalniany jest do krwiobiegu i wykazuje szereg pozytywnych właściwości.
Na jakie korzyści możemy liczyć?
Dzięki przeprowadzonym badaniom wiadomo już dziś, że kwas β-aminoizomasłowy wpływa m.in. na aktywność tkanki brunatnej tłuszczowej zwiększając w adipocytach ekspresję genów odpowiedzialnych za spalanie tłuszczu. Korzystnie wpływa także na funkcje trzustki oraz wrażliwość receptora insulinowego, poprawiając funkcjonowanie gospodarki insulinowo-glukozowej. Przypuszcza się, że oprócz potencjalnie korzystnego wpływu parametry metaboliczne odpowiedzialne za wydatkowanie i redystrybucję energii, BAIBA może zmniejszać ryzyko rozwoju chorób układu krążenia o podłożu miażdżycowym, cukrzycy, a nawet - powstawania nowotworów.
Znaczenie odkrycia i ciekawe perspektywy
W związku z tym, iż odkryte niedawno właściwości kwas β-aminoizomasłowy mają niezwykle istotne znaczenie dla naszego zdrowia i naszej sylwetki, już teraz pojawiły się pomysły by znaleźć sposób na zastosowanie tego związku w farmakologii. Niewykluczone wiec, że za jakiś czas pojawią się preparaty zawierające BAIBA w składzie, których zadaniem będzie imitowanie korzyści zdrowotnych wynikających z podejmowania aktywności fizycznej. Dopóki się to nie uda to powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli chcemy zachować zdrowie i estetyczną sylwetkę, to musimy po prostu regularnie ćwiczyć.
Źródła: Cell Metabolism, Roberts et al. "Beta-Aminoisobutyric Acid Induces Browning of White Fat and Hepatic Beta-Oxidation and Is Inversely Correlated with Cardiometabolic Risk Factors". dx.doi.org/10.1016/j.cmet.2013.12.003
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.