Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Bezpieczne wakacje czy forma ponad wszystko?

Bezpieczne wakacje czy forma ponad wszystko?
Kiedy skrupulatnie realizujesz swój treningowy plan i dążysz do wcześniej sprecyzowanych celów, wówczas nic nie powinno Cię powstrzymywać. Zero wymówek — jak to mówią różne slogany motywacyjne. Jednak co zrobić, jeśli w okresie wakacyjnym mamy do czynienia z upałami?

Forma ponad wszystko, czy zdrowy rozsądek?

Oczywiście, że zdrowy rozsądek. Ogromną motywację do treningów i trzymania diety bardzo się chwali. Jednak jeszcze bardziej się chwali szacunek do własnego organizmu. Kiedy na dworze jest ponad 30 stopni Celsjusza, wówczas warto zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Oczywiście, jeśli masz dostęp do sali treningowej czy siłowni wyposażonej w klimatyzację, to jak najbardziej możesz wykonać trening. Jeżeli natomiast trenujesz na dworze, biegasz lub ćwiczysz w miejscach bez odpowiedniego przepływu powietrza, wówczas wzrasta ryzyko przegrzania czy udaru. W takiej sytuacji, jeśli czujesz, że Twój organizm "nie wyrabia" to lepiej zachować rozsądek i odpuścić. Pamiętaj, że wysokie temperatury powietrza to duży wysiłek dla Twojego organizmu. Cały czas pracuje on na wysokich obrotach, by się schładzać i zapobiegać jego przegrzaniu.

A co jeśli nie odpuszczasz? Jak się zabezpieczyć w trakcie upałów?

Unikaj przebywania na słońcu

W takie bardzo gorące dni unikaj wychodzenia na słońce, chyba że jesteś nad wodą i chcesz wykonać trening na plaży, gdzie zwykle i tak jest nieco chłodniej i gdzie możesz się schłodzić w każdej chwili. W innym przypadku możesz doprowadzić do udaru słonecznego lub poparzeń skóry.

Zadbaj o nakrycie głowy i kremy z filtrem

Będąc na dworze, niezależnie czy ćwiczysz, biegasz, jedziesz na rowerze, czy siedzisz sobie na kocyku, to zadbaj o nakrycie głowy. Nie zapomnij też o kremie z filtrem. Będąc w ruchu, słońce dociera do większych obszarów ciała, narażając skórę na poparzenia, które w konsekwencji mogą prowadzić nawet do nowotworu skóry. Odpuść też kremy z filtrem typu 6 czy 10 SPF, ponieważ stanowią niewielką ochronę. Nie zapominaj, że promienie słoneczne przyspieszają procesy starzenia skóry.

Dużo pij, szczególnie elektrolitów

Niezależnie od tego, czy trenujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu, czy na dworze, to w trakcie ćwiczeń Twoje zapotrzebowanie na wodę wzrasta. A staje się jeszcze większe, jeśli temperatura otoczenia jest wysoka. Możesz pić wodę, ale zdecydowanie bardziej polecamy elektrolity. Ćwicząc, wypłukujesz wraz z potem minerały, a sama woda nie będzie w stanie ich uzupełnić. Pamiętaj też, że pić należy przed w trakcie, oraz po treningu. Elektrolity możesz śmiało pić, nawet jeśli nie ćwiczysz. Upał to ogromne obciążenie dla organizmu, a tego rodzaju napój sprawi, że poczujesz się lepiej i unikniesz zasłabnięcia.

Odpowiednio się ubierz

Tu chyba za wiele tłumaczyć nie musimy. W upalny dzień ubierz się lekko i postaw na tkaniny, które przepuszczają powietrze i nie wchłaniają wody. Zatem zamiast bawełnianej koszulki, załóż z poliestru. Upewnij się też, że masz wygodne buty i skarpetki, ponieważ kiedy się pocisz, dużo bardziej narażasz się na wszelkiego rodzaju obtarcia. To samo dotyczy bielizny, szczególnie u osób z większymi udami. Sprawdzą się tutaj bokserki przylegające do skóry uda.

Ćwicz wczesnym rankiem lub późnym wieczorem

Najlepszą porą na trening w upalny dzień jest poranek lub późny wieczór. Są to dwie pory dnia, kiedy temperatura powietrza może być niższa. Rano powietrze jest zwykle rześkie, a wieczorem czasami robi się chłodniej — choć nie jest to regułą.

Zabezpiecz się na wypadek gorszego samopoczucia

Jeżeli ćwiczysz w upale, staraj się to robić w miejscu, gdzie są ludzie. Jeżeli zasłabniesz, to ktoś Cię zauważy i wezwie pomoc. Unikaj biegania daleko od domu, w miejsca, w których nie ma ludzi. Miej też przy sobie telefon, żeby w razie czego móc szybko po kogoś zadzwonić. Zawsze też zabieraj ze sobą butelkę z elektrolitami.

Podsumowanie

Trening w upalny dzień to nie jest najlepszy pomysł. W taki dzień namawiamy do odpoczynku, najlepiej nad wodą, lub pozostanie w domu, gdzie jest cień i dobry wentylator. Jeśli jednak nic Cię nie powstrzyma, wówczas postaw na nieco lżejszy trening i jeśli się da, to w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.