BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak biegać w upalne lato?

Jak biegać w upalne lato?
Bieganie na świeżym powietrzu ma wiele zalet i przez większość biegaczy jest uznawane za dużo lepsze niż na bieżni. Niektóre z zalet to bezpieczniejsza dla naszych stawów nawierzchnia, większe wyzwania w postaci górek i innych przeszkód, możliwość lepszego dotlenienia, a także brak nudy. Jednak co zrobić, kiedy na dworze panuje straszny upał?

W taką pogodę przebiegnięcie choćby 5 kilometrów może być bardzo ciężkie. Bieganie w upale sprawia, że organizm pracuje na wyższych obrotach, stara się zachować niską temperaturę ciała, utrzymując jednocześnie przepływ krwi do mięśni. Podczas wysokich temperatur łatwiej jest się odwodnić i przegrzać. Istnieje nawet ryzyko udaru cieplnego.

Czy to oznacza, że konieczne jest odpuszczenie treningu lub przeniesienie go na bieżnię? Niekoniecznie. Czytaj dalej i dowiedz się, jak biegać w upalne dni.

Zadbaj o odpowiedni strój

Wychodząc na trening w upalny dzień, nie ubieraj się w grube dresy i nieodpowiednie tkaniny. Bawełniana odzież szybko nasiąknie potem i będzie po prostu ciężka. Postaw zatem na lekką odzież odprowadzającą wilgoć. Nie zapomnij też o nakryciu głowy.

Ochrona przeciwsłoneczna

Jeśli Ci się wydaje, że będąc w ruchu, nie narażasz się na działanie promieni słonecznych, to jesteś w błędzie. Jeśli biegasz w krótkich spodenkach i T-shircie, to obowiązkowo zastosuj krem z filtrem SPF dobranym do Twojej skóry.

Schładzanie ciała przed treningiem

Obniżenie temperatury ciała na godzinę przed bieganiem może spowolnić tempo wzrostu temperatury ciała, co oznacza, że pobiegniesz wydajniej. Po prostu mniej energii będziesz potrzebować na schładzanie ciała w trakcie biegu. Spróbuj popijać w domu chłodne napoje i usiądź w klimatyzowanym pomieszczeniu albo przy wiatraku.

Zwiększ spożycie wody

Wysokie temperatury oznaczają większe zapotrzebowanie na płyny. Dotyczy to każdego, a sportowców w szczególności. Żeby zadbać o odpowiednie nawodnienie, wypijaj ok. 250 ml co godzinę przed planowanym treningiem. Jeśli masz możliwość, zabierz też nieco wody ze sobą. Dostępne są specjalne pasy, do których można przypiąć 100-milimetrowe buteleczki z wodą. Jest to naprawdę godny uwagi wynalazek — nie przeszkadza w bieganiu, a może dać wiele dobrego.

Wybieraj odpowiednią porę

Jeżeli to możliwe wybieraj takie pory dnia, które są najchłodniejsze. Po pierwsze obserwuj prognozy pogody, a po drugie pamiętaj, że najchłodniej jest zwykle wcześnie rano i wieczorami.

Biegaj nad wodą

Wszystko zależy od lokalizacji, w jakiej się znajdujesz, ale miej na uwadze, że bieganie przy wodzie jest znacznie przyjemniejsze niż w mieście po asfalcie. Woda sprawia, że powietrze jest bardziej rześkie i chłodniejsze, asfalt z kolei zatrzymuje ciepło i sprawia wrażenie biegania w saunie.

Podsumowanie

Jeżeli biegasz regularnie i nie widzisz możliwości odpuszczania sobie także w upalne dni, zastosuj powyższe wskazówki, żeby trening był przyjemniejszy i bezpieczniejszy. Nie lekceważ wysokiej temperatury i tego, w jaki sposób może ona na Ciebie podziałać. Pamiętaj też o nawadnianiu i ochronie przeciwsłonecznej. I co najważniejsze — słuchaj swojego organizmu. Czasami rezygnacja z treningu albo przeniesienie go do pomieszczenia to jedyne słuszne rozwiązanie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.