Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ból łokci podczas wyciskania sztangi – jaka jest przyczyna?

Ból łokci podczas wyciskania sztangi – jaka jest przyczyna?
Bóle łokci podczas wykonywania wszelkich form wyciskania są dość częstym zjawiskiem na siłowniach. Problem jest szczególnie dokuczliwy w grupie osób, które zajmują się wyciskaniem sztangi leżąc, w rozumieniu stricte wyczynowym. Wszystko za sprawą tego, że łokieć należy do grupy stawów o skomplikowanej budowie zawiasowej.

Staw łączy kość ramienną, jak i dwie mniejsze kości budujące przedramię, promieniową i łokciową. Staw otacza wiele więzadeł, których ilość jest szczególnie istotna z punktu widzenia precyzyjności ruchów nadanych naszej dłoni. Przy tak dużej ilości struktur więzadłowych jest to dość zrozumiałe, że łokieć to częste miejsce urazowe.

Najczęściej pojawiający się problem

Przypadłość, która pojawia się najczęściej to tzw. “łokieć tenisisty”. Dotyczy ona zapalenia nadkłykcia bocznego łokcia, które powstaje w wyniku nadmiernej częstotliwości ruchów. Stan zapalny zazwyczaj pojawia się na skutek powstawania mikrourazów, gdzie dochodzi do degeneracji ścięgien i więzadeł w obrębie kłykcia. Jedna z teorii mówi o tym, że w wyniku nadmiernej ruchomości dochodzi do aktywacji enzymów, które mają wpływ na kolagen znajdujący się w ścięgnach i ulega on rozkładowi.

Jakie objawy możemy odnotować?

Zazwyczaj urazowi towarzyszy ból, który występuje na zewnętrznej części łokcia. Czasem stanowi zapalnemu towarzyszy obrzęk, a dolegliwości nasilają się w przypadku wykorzystania obciążenia i zwiększenia częstotliwości ruchów wyprostnych. Ćwiczenia, w jakich odczuwać możemy nadmierny ból, to m.in. podciąganie na drążku, czachołamacze, wyprosty z linką wyciągu górnego, wyciskanie sztangi w leżeniu, jak i wszelkie formy wyciskania stojąc. Wykorzystują one moment, gdzie staw musi wykonać obrót przedramienia, co dla kłykcia bocznego jest dość wymagające. Zwiększona częstotliwości ruchów tego typu będzie nasilać problem. 

Inne przyczyny bólu łokcia

Inną przypadłością, która występuje nieco rzadziej, jest zapalenie kłykcia wewnętrznego, przyśrodkowego. Dotyczy ona urazu zginaczy, które swoje przyczepy posiadają na stronie przyśrodkowej stawu łokciowego. Tego typu przypadłość nazywana jest “łokciem golfisty”. Nazwa wzięła się z częstego występowania tego typu stanu zapalnego u osób grających w golfa. Dość często daje o sobie znać podczas kiepskiej techniki uginania przedramion ze sztangą lub hantlami podczas treningu bicepsów.

Co powinieneś zrobić?

Stany zapalne w obrębie łokcia, zarówno te dotyczące kłykcia bocznego, jak i przyśrodkowego potrafią ciągnąć się tygodniami. Z tego względu, że stawy łokciowe, jak i nasze nadgarstki, wykonują ciągłą pracę, zapewniając nam możliwości chwytne i samoobsługę w życiu codziennym. Niekiedy konieczne jest zastosowanie fizykoterapii, która będzie ukierunkowana na wyciszenie stanu zapalnego. Wykorzystać można wtedy protokół chłodzenia kilka razy dziennie, jak i zastosować okresową farmakologię, która pozwoli nam zwalczyć ognisko zapalne. Jednak, gdy ból nie ustępuje, konieczne jest wdrożenie zaawansowanej fizjoterapii.

Innym istotnym czynnikiem będzie modyfikacja treningu

Zmiana treningu będzie tym czynnikiem, który ma za zadanie zmniejszyć stres oddziałujący na łokieć podczas wysiłku. Przede wszystkim unikać powinniśmy wszystkich ruchów, które będą w pełni blokowały łokieć, więc na jakiś czas wykluczyć powinniśmy wszystkie rodzaje wyprostów. Wykorzystać możemy zamiennie dłuższy czas ruchu, jak i utrzymywanie napięcia bez zablokowania stawu. Na jakiś czas wykluczyć powinniśmy również podciąganie, pompki, wyciskanie francuskie. Unikać powinniśmy również ćwiczeń, które wykorzystują łokieć, jako przedłużenie dźwigni ruchu, jak wznosy boczne czy przednie z hantlami. Jeśli łokcie bolą również przy innych ćwiczeniach, musisz wykluczyć je z planu do czasu odzyskania pełnej funkcji łokcia.

Podsumowanie

Przed przystąpieniem do treningu poświęć minimum 10 minut na rozgrzewkę samych łokci. Rozpoczynaj od minimalnego obciążenia, a dolegliwości bólowe traktuj, jako wyznacznik możliwości na dany dzień wysiłku. Gdy pojawia się ból wraz z progresją ciężaru, to znak, że musimy zakończyć daną serię. Co więcej, poświęć odrobinę czasu na mobilizację stawów nadgarstkowych, jak i łokciowych, co będzie miało za zadanie obniżyć tonus mięśniowy, co przełoży się na obniżenie stresu działającego na kłykcie stawu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.