Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Chcesz osiągnąć wewnętrzną harmonię i pozbyć się bólu pleców? Zainteresuj się Tai Chi

Chcesz osiągnąć wewnętrzną harmonię i pozbyć się bólu pleców? Zainteresuj się Tai Chi
Tai Chi (Tai Chi Chan, Taijiquan) nazywany jest obecnie chińskim sportem narodowym. W parkach, ogrodach – o poranku – można zaobserwować wiele osób, które trenują technikę Tai Chi. Wywodzi się ona ze starego stylu walki, w którym ruchy sprawiają wrażenie zmagania się z niewidzialnym przeciwnikiem. Obecnie funkcjonuje w formie uproszczonej.

W Tai Chi istotna jest choreografia, sekwencje pozycji ciała, płynność ruchów. Ćwiczenia mają swoje, niejednokrotnie bardzo poetyckie, nazwy. Ogromny nacisk kładziony jest na prawidłową postawę ciała, które musi być wyprostowane i zrelaksowane jednocześnie. W Europie najbardziej popularny jest  styl Yang charakteryzujący się bardzo płynnymi, miękkimi ruchami, które wykonywane są w zwolnionym tempie. Podczas ćwiczeń powinno nastąpić całkowite zsynchronizowanie się oddechu z umysłem.

">https://

Istnieją także inne odmiany Taijiquan, choć są mniej znane na naszym kontynencie, charakteryzujące się skokami i zdecydowanie bardziej gwałtownymi, szybkimi ruchami.

Energia życiowa (Chi)

Celem Tai Chi Chan jest wzmocnienie energii życiowej. Może ono nastąpić poprzez kontrolę i świadomość ciała, wewnętrzną harmonię, relaks, wolne, płynne ruchy.

Świadoma praca nad własnym ciałem, utrzymywanie poprawnej, zrelaksowanej postawy może zaprocentować pozytywnym wpływem na dolegliwości związane z bólem pleców. Dodatkowo ćwiczenia wzmacniają mięśnie, dzięki czemu kręgosłup zostaje odciążony.

Poprawia się krążenie, zmniejszeniu ulegają napięcia w ścięgnach, mięśniach i więzadłach. Ciało staje się bardziej elastyczne i rozluźnione.

Ćwiczenia Tai Chi mogą być pomocne w pozbyciu się stresu. Głębokie oddychanie, przepełnione harmonią taneczne ruchy uspokajają, relaksują, pomagają się wyciszyć, osiągnąć wewnętrzny spokój.

Co prawda w Internecie znajduje się wiele wskazówek, filmików i wykładów traktujących o Tai Chi czy tez medytacji, ale – zwłaszcza dla osób początkujących –wskazana będzie nauka pod okiem wykształconego i doświadczonego nauczyciela.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie Trening

Skomentuj Wyślij link