Tai Chi (Tai Chi Chan, Taijiquan) nazywany jest obecnie chińskim sportem narodowym. W parkach, ogrodach – o poranku – można zaobserwować wiele osób, które trenują technikę Tai Chi. Wywodzi się ona ze starego stylu walki, w którym ruchy sprawiają wrażenie zmagania się z niewidzialnym przeciwnikiem. Obecnie funkcjonuje w formie uproszczonej.
W Tai Chi istotna jest choreografia, sekwencje pozycji ciała, płynność ruchów. Ćwiczenia mają swoje, niejednokrotnie bardzo poetyckie, nazwy. Ogromny nacisk kładziony jest na prawidłową postawę ciała, które musi być wyprostowane i zrelaksowane jednocześnie. W Europie najbardziej popularny jest styl Yang charakteryzujący się bardzo płynnymi, miękkimi ruchami, które wykonywane są w zwolnionym tempie. Podczas ćwiczeń powinno nastąpić całkowite zsynchronizowanie się oddechu z umysłem.
">https://
Istnieją także inne odmiany Taijiquan, choć są mniej znane na naszym kontynencie, charakteryzujące się skokami i zdecydowanie bardziej gwałtownymi, szybkimi ruchami.
Energia życiowa (Chi)
Celem Tai Chi Chan jest wzmocnienie energii życiowej. Może ono nastąpić poprzez kontrolę i świadomość ciała, wewnętrzną harmonię, relaks, wolne, płynne ruchy.
Świadoma praca nad własnym ciałem, utrzymywanie poprawnej, zrelaksowanej postawy może zaprocentować pozytywnym wpływem na dolegliwości związane z bólem pleców. Dodatkowo ćwiczenia wzmacniają mięśnie, dzięki czemu kręgosłup zostaje odciążony.
Poprawia się krążenie, zmniejszeniu ulegają napięcia w ścięgnach, mięśniach i więzadłach. Ciało staje się bardziej elastyczne i rozluźnione.
Ćwiczenia Tai Chi mogą być pomocne w pozbyciu się stresu. Głębokie oddychanie, przepełnione harmonią taneczne ruchy uspokajają, relaksują, pomagają się wyciszyć, osiągnąć wewnętrzny spokój.
Co prawda w Internecie znajduje się wiele wskazówek, filmików i wykładów traktujących o Tai Chi czy tez medytacji, ale – zwłaszcza dla osób początkujących –wskazana będzie nauka pod okiem wykształconego i doświadczonego nauczyciela.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.