Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co daje białko? Czy warto brać białko?

Co daje białko? Czy warto brać białko?
Wykorzystanie białka serwatkowego w celu uzupełnienia diety sportowca jest dość powszechną strategią żywieniową. Białko w formie szybkostrawnego koktajlu stosowane jest w okresie okołotreningowym, gdzie sportowcy przyjmują porcję protein, aby wspomóc procesy fizjologiczne organizmu. Badacze z Uniwersytetu w Jyvaskyla w Finlandii przeprowadzili eksperyment, aby określić jednoznacznie, czego można oczekiwać od odżywki białkowej dodanej do codziennej diety.

Badanie naukowe

W badaniu wzięło udział 31 osób w wieku dwudziestu lat. Osoby badane wcześniej nie trenowały. Podczas eksperymentu miały one za zadanie wykonywać 2 razy w tygodniu trening. Eksperyment trwał 21 tygodni. Grupa kontrolna nie wykonywała ćwiczeń siłowych. Grupa badana z kolei wykonywała trening typu FBW, gdzie zaangażowane były wszystkie duże grupy mięśniowe. Dodatkowo badana grupa otrzymywała 15 g odżywki białkowej przed, jak i po treningu. Grupa placebo nie otrzymywała protein.

Wyniki badania

Po 21 tygodniach regularnych treningów grupa placebo zwiększyła ilość beztłuszczowej masy ciała (mięśni) o 2,57 kg. Grupa pijąca dodatkowo białko w okresie okołotreningowym zyskała 3,1 kg beztłuszczowej masy ciała. Dodatek odżywki białkowej w porze okołotreningowej pozwolił na zwiększenie beztłuszczowej masy ciała o 21% więcej niż grupa placebo.

Wnioski z badania

Wykorzystanie dodatkowej porcji 30 g protein w diecie w formie białka serwatkowego przed i po treningu zwiększa wzrost beztłuszczowej masy ciała u osób trenujących. Jest to ilość o 21% większa, w porównaniu do grupy, która nie stosowała protein w formie odżywki. Jeżeli wciąż zastanawiasz się nad sensem stosowania protein w formie proszku, wyniki badań tego typu powinny podsunąć ci pewne argumenty. Należy wspomnieć, że odżywka białkowa, która bazuje na białku serwatkowym, zasobna jest w aminokwas leucynę, który wykazuje silne działanie anaboliczne, stymulacyjne syntezę protein. Znane i warte uwagi są także korzyści zdrowotne przyjmowania białka serwatkowego.

Źródła: http://www.ergo-log.com/trainingwithwithoutwhey.html?fbclid=IwAR1jhtSQjYKgkyk-ksK8gcDi0fpMu4HVWV8SjR_bjwUJWJTHFKTeMLAvoDA

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.