Mówi się, że aktywność pomaga...
Od zawsze też się mówi, że regularna aktywność przynosi wiele korzyści naszemu ciału. Czy może także pomóc w walce z przewlekłym bólem?
Od zawsze też się mówi, że regularna aktywność przynosi wiele korzyści naszemu ciału. Czy może także pomóc w walce z przewlekłym bólem?
Czy ćwiczenia mogą zwiększyć tolerancję na ból i ułatwić radzenie sobie z bólem? Badanie opublikowane 24 maja 2023 roku w cenionym czasopiśmie PLOS ONE, przeprowadzone w Szpitalu Uniwersyteckim Północnej Norwegii w Tromsø, ujawnia niezwykły związek pomiędzy aktywnością fizyczną a tolerancją bólu.
W badaniu wzięło udział 10 732 dorosłych, którzy w ciągu ośmiu lat byli dwukrotnie ankietowani. Uczestnicy zgłaszali poziom swojej aktywności, a naukowcy oceniali ich tolerancję na ból.
Osoby, które prowadziły bardziej aktywny tryb życia, wykazywały wyższy poziom tolerancji bólu. Co więcej, osoby, które w trakcie badania zwiększyły poziom aktywności fizycznej, zauważyły stopniowy wzrost zdolności do znoszenia bólu.
Prowadzi nas to do intrygującej hipotezy: konsekwentna aktywność fizyczna może stanowić nieopartą na lekach strategię łagodzenia lub potencjalnego uniknięcia przewlekłego bólu.
Leki przepisywane przez lekarzy w celu łagodzenia bólu mają często skutki uboczne i niosą ze sobą ryzyko uzależnienia u osób, które je przyjmują przez dłuższy czas.
Badania sugerują, że ćwiczenia mogą poprawić tolerancję bólu na kilka sposobów. Jednym z nich jest zwiększenie uwalniania substancji chemicznych w mózgu i układzie nerwowym, takich jak endorfiny i serotonina, które pomagają złagodzić ból i stres. Badania sugerują również, że regularne ćwiczenia zmieniają sposób, w jaki mózg reaguje na sygnały bólowe.
Ponadto ćwiczenia pomagają zmniejszyć stan zapalny, który jest główną przyczyną bólu. Zapalenie to odpowiedź immunologiczna organizmu na postrzegane zagrożenia. Oswajanie stanu zapalnego pomaga złagodzić ból. Warto też pamiętać, że już samo poruszanie się i rozciąganie mięśni zwiększa dopływ krwi i tlenu do mięśni i innych tkanek oraz pomaga złagodzić sztywność, która przyczynia się do bólu.
Dodatkowo aktywność fizyczna korzystnie wpływa na nastrój i zdrowie psychiczne. Kiedy Twoje samopoczucie psychiczne jest dobre, wówczas masz także wyższy próg bólu i potrzeba trochę "mocniejszych doznań", żebyś poczuł dyskomfort.
Kiedy czujesz się bardziej pozytywnie psychicznie, masz wyższy próg bólu i potrzeba więcej sygnałów bólowych, abyś poczuł się niekomfortowo. Pozytywne nastawienie może pomóc Ci lepiej radzić sobie z dyskomfortem, ponieważ odporność psychiczna wpływa na to, jak postrzegasz ból i reagujesz na niego. Włączenie aktywności fizycznej do codziennej rutyny ma kluczowe znaczenie zarówno dla dobrego samopoczucia fizycznego, jak i psychicznego.
Jeśli zmagasz się z przewlekłym bólem i chcesz zacząć ćwiczyć, to najpierw skonsultuj się z lekarzem. Zacznij też od spokojnych aktywności np. spacerów lub pływania i nie zapominaj o rozciąganiu, by poprawiać elastyczność.
Bardzo pomocne mogą być także techniki relaksacyjne jak, chociażby głębokie oddychanie. I co najważniejsze bądź konsekwentny i monitoruj swoje postępy. A jeśli zajdzie taka potrzeba, skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty.
Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10208467/ https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/72/wr/mm7215a1.htm https://www.nih.gov/news-events/news-releases/nih-study-finds-high-rates-persistent-chronic-pain-among-us-adults https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37217725/ https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/exercise-and-chronic-disease/art-20046049
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.
Jeśli nie zauważyłeś, probiotyki są gorącym tematem wśród społeczności dbającej o zdrowie. Te przyjazne...
Jeśli szukasz treningów, które pomogą Ci spalić kalorie, zbudować siłę i zwiększyć energię, prawdopodobnie...
Żelazo to minerał ważny dla zdrowia czerwonych krwinek. Występuje w hemoglobinie i mioglobinie. Do najważniejszych...