Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy osoby dorosłe potrzebują treningu i dodatkowej aktywności?

Czy osoby dorosłe potrzebują treningu i dodatkowej aktywności?
Proces starzenia dotyczy każdego z nas. I choć jest nieunikniony, to ciężko nam zaakceptować ten fakt i wciąż poszukujemy sposobów, aby mu przeciwdziałać. I choć dostępne są przeróżne kremy, kuracje, które kuszą pozytywnie brzmiącymi sloganami, to wiedz, że najpotężniejsze narzędzie do spowolnienia skutków starzenia się, masz w zasięgu swoich rąk. Chodzi oczywiście o styl życia, w skład którego wchodzi zdrowa dieta, utrzymanie aktywności fizycznej, wystarczająca ilość snu, minimalizowanie używek i umiejętne zarządzanie stresem. Dziś skupimy się na ćwiczeniach.

W jaki sposób ćwiczenia spowalniają procesy starzenia?

Utrzymywanie aktywności fizycznej pomaga organizmowi walczyć ze starzeniem się na poziomie komórkowym, jednocześnie utrzymując mocne mięśnie i chroniąc zdrowie serca, dzięki czemu masz wystarczającą wytrzymałość, aby cieszyć się życiem.

Ćwiczenia wzmacniają kości

Kości stanowią szkielet Twojego ciała, ponieważ podtrzymują Cię i pomagają Ci zachować mobilność. Starzenie się nie tylko odbija się na mięśniach, ale także na utracie gęstości kości — wraz z wiekiem stają się bardziej kruche. Im wyższy stopień osteoporozy (schorzenie, które charakteryzuje się ubytkami w kościach), tym większe ryzyko złamania kości przy nawet łagodnym urazie.

Ćwiczenia, a w szczególności te obciążające jak np. chodzenie, bieganie i trening siłowy, pomagają zmniejszyć utratę masy kostnej, poprzez ciągłą stymulację komórek odpowiedzialnych za tworzenie się kości (nazywane są osteoblastami). Dzięki regularnej aktywności jesteś w stanie zachować kości w dobrej kondycji przez dłuższy czas.

Ćwiczenia chronią mięśnie

Kolejnym skutkiem starzenia się jest sarkopenia, związana z wiekiem utrata tkanki mięśniowej. Wraz z tym procesem następuje pogorszenie się sprawności fizycznej i osłabienie, co może mieć znaczący wpływ na komfort życia. Dbając o regularny trening aktywujący mięśnie, masz szansę spowolnić ten proces. Łącząc to ze zdrową, nieprzetworzoną dietą zawierającą odpowiednią ilość białka, możesz jeszcze lepiej chronić swoje mięśnie.

Ćwiczenia zmniejszają ryzyko chorób związanych z wiekiem

Jednym z najbardziej przekonujących powodów, aby pozostać aktywnym, jest wpływ ćwiczeń na problemy zdrowotne związane z wiekiem. Regularna aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca i niektóre rodzaje nowotworów. Ćwiczenia poprawiają wrażliwość na insulinę, zmniejszają stany zapalne i pomagają utrzymać prawidłową wagę.

Ćwiczenia pomagają zachować bystrość umysłu

Kiedy ćwiczysz, zwiększasz przepływ krwi do mózgu, dostarczając komórkom krwi więcej tlenu i pożywienia, co stymuluje produkcję neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF). Białko to wspiera przetrwanie istniejących neuronów w mózgu i zachęca do wzrostu nowych.

Ćwiczenia spowalniają starzenie się na poziomie komórkowym

Badania na poziomie komórkowym łączą ćwiczenia z dłuższymi telomerami – osłonkami ochronnymi na końcach chromosomów, które skracają się wraz z wiekiem. Ćwiczenia hamują proces skracania się tych struktur, pozwalając zachować komórkom dłużej młodość i zdrowie.

Podsumowanie

Włączając regularną aktywność fizyczną do swojego planu zajęć, możesz cieszyć się wieloma korzyściami. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na szybki spacer, trening siłowy czy bieg w terenie, znajdź aktywność, która sprawia Ci przyjemność i włącz ją do swojego codziennego planu zajęć. Twoje przyszłe ja będzie Ci wdzięczne za inwestycję, której dokonasz dzisiaj w swoje zdrowie i witalność.

Źródła: The secret to better health — exercise - Harvard Health Health Benefits of Exercise - PubMed (nih.gov) Does Exercise Affect Telomere Length? A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials - PubMed (nih.gov) journals.lww.com/acsm-healthfitness/Fulltext/2020/07000/BENEFITS_OF_INCORPORATING_HIIT_PROGRAMS_FOR.7.aspx https://journals.lww.com/acsm-msse/fulltext/2020/05000/exercise_intensity_and_recovery_on_circulating.24.aspx https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8879766 https://www.nia.nih.gov/health/exercise-and-physical-activity

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.