Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy warto wybrać jazdę konną?

Jazda konna nie należy do najczęściej wybieranych aktywności fizycznej. Dużo łatwiej decydujemy się na bieganie, jazdę na rowerze, trening siłowy, bieganie czy też zajęcia fitness. Wynika to przede wszystkim z wiążących się z tym sportem kosztów oraz niezbędnej do niego cierpliwości. Jazda konna to niezliczona ilość zalet. Warto w życiu choć raz dać sobie szansę i spróbować tej formy aktywności.

Główną zaletą jeździectwa jest możliwość obcowania z pięknymi i szlachetnymi zwierzętami, jakimi bez wątpienia są konie. Dzięki temu jazda konna to coś więcej niż tylko sport. Wpływa pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale również na ducha. 
 
Obcowanie z końmi ma zbawienny wpływ na psychikę człowieka. Jazda konna to nie tylko sama przyjemność i aktywność fizyczna. Jazdę konną zaleca się również w przypadkach zaburzeń emocjonalnych, a także osobom zestresowanym. Relaksujące ruchy, jakie odczuwamy podczas jazdy konnej odprężają oraz uspakajają. 
 
Ponadto należy nadmienić, iż jazda konna wskazana jest dla tych, którzy borykają się z rozmaitymi problemami zdrowotnymi. Począwszy od osób niepełnosprawnych, gdzie stosuje się tak zwaną hipoterapię, po ćwiczenia wskazane przy wadach postawy.

Jazda konna wywiera terapeutyczny wpływ na wady postawy, ponieważ dzięki niej mięśnie się rozluźniają, ale jednocześnie jesteśmy zmuszeni do trzymania prawidłowej postawy ciała.

Jazda konna wpływa również pozytywnie na poprawę pracy układu krążenia oraz oddechowego.
 
Początki mogą wydawać się trudne zwłaszcza, że każdy koń jest inny i trzeba wyczuć jego charakter.
Pierwsze kilka godzin nauki jazdy konnej, to z pewnością obolałe mięśnie. O ile mięśnie po wyjeżdżeniu 10-20 godzin zaczną się przyzwyczajać i ból będzie mniejszy, to niestety nadal pozostaje wiele nauki, która wymaga jeszcze więcej cierpliwości. Początkowo cokolwiek byśmy nie robili i jak bardzo się nie starali, koń pozostaje bezwzględny i niewzruszony. Po jakimś czasie zaczyna nam wychodzić i wydaje nam się, że umiemy już jeździć. Niestety większość osób dalej próbuje zrobić wszystko za pomocą siły i mięśni. Klucz tkwi jednak w zrozumieniu konia, wyczuciu go i uczeniu się współpracy z nim. Wymaga to wiele czasu i cierpliwości.
 
Jazda konna wpływa na kształtowanie i siłę mięśni nóg oraz pośladków, a także brzucha i mięśni przykręgosłupowych. Jak już wcześniej wspomniałam, pomaga ona w kształtowaniu prawidłowej postawy ciała. Wpływa również na wydolność serca, układ krążenia oraz ogólną kondycję. Jest zbawienna dla redukowania stresu.
 
Mimo ogromu zalet, jakie wiążą się z jazdą konną, można wymieć również kilka jej wad.
Przede wszystkim nie jest to sport tani. Zwłaszcza, gdy przyrównamy go do biegania czy treningów siłowych. Nauka jazdy konnej dla osoby początkującej to koszt od 40 do 70 zł za godzinę. Hipoterapia prowadzona przez wykwalifikowanego instruktora to koszt około 30-50zł za pół godziny.
Posiadanie własnego konia, jego utrzymanie, leczenie i karmienie oraz cały sprzęt jeździcki to dość duże kwoty.

Dodatkowo nadmienić należy, że jest to sport dla osób wytrwałych i cierpliwych. Nauka wymaga bowiem dużo czasu.
Gdy opanujemy podstawowe zasady jazdy konnej, będziemy mogli odczuć prawdziwą przyjemność z tego sportu oraz obcowania z końmi.

Warto również zaznaczyć, że im dłużej jeździmy konno i im więcej próbujemy się nauczyć, zwiększa się ryzyko upadku. Upadki z konia zdarzają się stosunkowo często. Mogą wiązać się z różnymi kontuzjami, takimi jak wybicie palca, zbicie mięśnia, wstrząśnienie mózgu, urazy głowy czy karku.
 
W celu zmniejszenia ryzyka urazów głowy należy zawsze jeździć w tak zwanym toczku lub kasku jeździeckim.
Toczki są najbardziej popularnymi nakryciami głowy w jeździectwie. Ich konstrukcja jest jednak dość delikatna i mało amortyzująca w czasie upadku. Kaski natomiast maja bardziej masywna budowę, posiadają grubą warstwę, która amortyzuje wstrząs, dzięki czemu zapewniają większe bezpieczeństwo. Dodatkowo posiadają ochronę na część potyliczną oraz zapewniają dobrą wentylację głowy.
Ciekawe połączenie stanowią tzw kaskotoczki. Łączą w sobie cechy zarówno toczka, jak i kasku. Wyglądem – często przypominają masywny toczek.
 
Nakrycie głowy w trakcie jazdy konnej jest obowiązkowe chyba, że instruktor zarządzi inaczej. Brak odpowiedniego nakrycia głowy wyklucza otrzymanie ubezpieczenia dla osoby poszkodowanej, zwłaszcza gdy jest niepełnoletnia, lub gdy nie posiada odpowiednich uprawnień.
 
Podsumowując, jazda konna to coś więcej niż tylko aktywność fizyczna. Zapewnia ona kontakt ze zwierzęciem i wpływa kojąco na ludzką psychikę. Pomaga również w kształtowaniu prawidłowej postawy ciała. Wymaga jednak wiele cierpliwości i jest dosyć kosztowna. Warto choć raz w życiu spróbować jazdy konnej.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.