Najłatwiejszą formą kardio jest aktualnie modny jogging. Nie wymaga żadnego przygotowania, choć na pewno warto zwrócić uwagę na wygodny strój i odpowiednie obuwie, jak również dostosowanie długości i tempa biegu do swoich możliwości. Jeśli już biegasz, warto wzbogać swoje treningi o krótkie sprinty i podbiegi. Zmieniaj również trasy, biegaj po leśnych ścieżkach, po piasku na plaży, a także w górach czy nawet po osiedlowych schodach. W czasie 30 minut biegu spalić możesz nawet 300 kalorii.
Kiedy znudzą Cię zwykłe biegi możesz spróbować swoich sił w biegach z przeszkodami. Pokonywanie wysokich przeszkód, czołganie się, wspinanie, dużo błota i praca zespołowa – jeśli to coś co lubisz, koniecznie skorzystaj z bogatej oferty zorganizowanych biegów „na przetrwanie”.
Ciekawą alternatywą dla „biegaczy” jest również dogtrekking. Dogtrekking to dyscyplina dla każdego, kto lubi spędzać czas wśród przyrody, w towarzystwie swojego przyjaciela - psa. Dogtrekking przypomina również marsz/bieg na orientację, ponieważ przebieg trasy nie jest jednoznacznie określony, a jedynie ograniczony punktami kontrolnymi, które nanosi się na mapę. Nie masz swojego psa? To żaden problem, wiele schronisk i fundacji umożliwia „wypożyczenie” psa, który nie ma swojego domu. W ten sposób nie tylko trenujesz, ale również pomagasz.
Jeśli bieganie nie jest dla Ciebie, nadal nic straconego. Do dyspozycji masz jeszcze dużo innych możliwości m.in. jazdę na rowerze lub na rolkach. Godzina spokojnej jazdy na rowerze pozwala spalić około 500 kalorii. Systematyczną jazdą poprawisz kondycję, wzmocnisz mięśnie nóg, zrzucisz parę kilogramów i odreagujesz stres. W wielu miastach powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, dzięki którym możesz wybrać się na ciekawe i bezpieczne (bo z dala od samochodów) wycieczki. Ciekawym pomysłem są wyprawy rowerowe ze znajmomymi. Jazda rowerem wśród pięknych krajobrazów jest szczególnie kusząca dla mieszkańców dużych miast. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że do wyprawy rowerowej należy się odpowiednio przygotować. Pamiętaj o dokładnym zaplanowaniu trasy, zapakowaniu plecaka w niezbędne rzeczy takie jak dętki zapasowe, telefon, portfel, mapa, energetyczne przekąski i napoje oraz deszczak. Przed wycieczką koniecznie sprawdź czy twój rower jest sprawny.
Dbaj również o swoje bezpieczeństwo, nie zapominając o kasku, ponieważ on naprawdę może ciebie uratować. Kask jest równie ważny, gdy planujemy jeździć na rolkach. Rolki są skuteczne w odchudzaniu niemal tak samo jak bieganie. W czasie godziny jazdy można spalić do 700 kcal. Jazda na rolkach ma tę przewagę nad bieganiem, że w dużo mniejszym stopniu obciąża stawy. Ruch jest płynny, nie wymaga nagłych zrywów, co sprawia, że kolana i kręgosłup nie są tak narażone na przeciążenia jak w trakcie biegu. Konieczność utrzymania balansu na chwiejnych rolkach powoduje, że poszczególne mięśnie naszego ciała muszą ze sobą współpracować. Rolki wyrabiają więc poczucie równowagi i rozwijają koordynację ruchową, która przydaje się nie tylko w sportach, lecz także w życiu codziennym.
Jeśli temperatura na dworze jest naprawdę wysoka i ciężko wybrać się na rolki czy rower, warto pomyśleć o pływaniu. Możemy jednocześnie wykonać trening kardio i schłodzić ciało. Pływanie może być doskonałą formą aktywnego wypoczynku, pomagającą utrzymać kondycję fizyczną i dobre samopoczucie. Dzięki temu, że podczas ruchu w wodzie angażujemy praktycznie wszystkie mięśnie, pływanie pełni rolę profilaktyczną i rehabilitacyjną. Ćwiczenia w wodzie nie obciążają kręgosłupa ani stawów, wzmacniają natomiast mięśnie, zwłaszcza grzbietu, które mają nam podtrzymywać kręgosłup. Jest to więc świetny wybór dla osób, które chcą zrelaksować swój kręgosłup. Pół godziny dosyć intensywnego pływania spali około 400kcal.
Jest lato, jest słońce, jest pięknie. Na siłce ciężary, kardio na dworze! Nie ważne jaką aktywność wybierzesz, ważne, że będziesz spędzać czas aktywnie robiąc to, co lubisz. Przebywając na świeżym powietrzu dotlenisz swój organizm, ruszając się poprawisz działanie układu krwionośnego, przebywając na słońcu zapewnisz sobie odpowiednią dawkę witaminy D. Korzyści treningu na dworze można mnożyć. Nie daj się namawiać, ruszaj na świeże powietrze.