IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co robić w dni nietreningowe? Co można i co powinieneś robić?

Co robić w dni nietreningowe? Co można i co powinieneś robić?
Dni treningowe, ich wygląd i częstotliwość, są istotnym elementem starań zarówno o zdrowie, jak i poprawę estetyki sylwetki. Równie ważnym elementem tych starań są jednak także dni nietreningowe, gdyż właśnie wtedy dochodzi do regeneracji i adaptacji organizmu, z czym wiążą się liczne korzyści.

Co można robić w dni nietreningowe

Niezależnie od poziomu zaawansowania osoby trenującej sposób spędzania dni nietreningowych może wpływać na skuteczność treningów. Dni bez aktywności fizycznej mogą mieć różne formy i należy je dobierać na podstawie ilości i częstotliwości, a także charakteru treningów w planie. Znaczenie może mieć tutaj również charakter wykonywanej na co dzień pracy.

Celem dni nietreningowych jest regeneracja, zatem można w te dni robić wszystko, co sprzyja relaksacji, odpoczynkowi i odzyskiwaniu sił. Można w te dni zaimplementować czynności, na które czasu nie ma w pozostałe dni tygodnia. Czynności te to m.in. korzystanie z sauny i basenu, krioterapia, masaże, czy lekkie spacery w otoczeniu przyrody, a także niezwiązane z ciałem bezpośrednio czynności takie jak czytanie książek, wizyta w kinie, teatrze, czy na koncercie lub u znajomych / rodziny.

Co powinno się robić w dni nietreningowe?

W dni nietreningowe należy zadbać o to, aby zapewnić organizmowi optymalne warunki do odpoczynku i adaptacji. Aby móc osiągać postępy w jakiejkolwiek dziedzinie związanej z kulturą fizyczną okresy bez treningów muszą uwzględniać odpowiednią ilość snu, zbilansowaną podaż kalorii i składników odżywczych, a także witamin i składników mineralnych, oraz sposoby relaksacji związane ze sferą psychiczną zdrowia człowieka.

Sen

Sen w te dni powinien być długi (7 – 9 h) i niezakłócany przez hałas, czy promienie słoneczne i światło elektryczne. Odpowiednia jakość snu niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania zarówno układu nerwowego, jak i hormonalnego, bez których nie można mówić o postępach w kontekście sportowym i sylwetkowym oraz prozdrowotnym.

Odżywianie 

Żywienie w dni bez treningu może wspomagać powrót organizmu do homeostazy. Podaż kalorii w dni nietreningowe może być nieco niższa, jednak cały czas należy pamiętać m.in. o odpowiednio wysokiej podaży białka. Ponadto uwzględnić należy zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na witaminy i składniki mineralne. Tylko odpowiednio zbilansowane jadłospisy pozwolą na „odbudowę” i „nadbudowę” mikrouszkodzeń mięśniowych wywołanych treningami.

Odpoczynek psychiczny

Kolejnym z aspektów korzystnych dla regeneracji jest odpoczynek psychiczny. Dzień zupełnego odpoczynku od obowiązków, czy treningów i innych intensywnych aktywności może zwiększyć efektywność podejmowanych działań w perspektywie długoterminowej. W dni wolne powinno się poświęcić nieco czasu na to, co sprzyja najwięcej przyjemności, niezależnie czy jest to oglądanie filmu, czytanie książki, gry planszowe, spotkanie z najbliższymi, zabawa z domowym zwierzęciem czy medytacja, aromaterapia, masaże i techniki oddechowe oraz inne.

Korzyści z dni nietreningowych

Od czasu do czasu unikając aktywności fizycznej oraz umysłowej można przysłużyć się swojemu zdrowiu oraz osiąganym efektom w drodze do celu. W dni bez treningów należy skupić się na regeneracji i swoich indywidualnych potrzebach oraz dążyć do powrotu homeostazy w sensie fizjologicznym oraz równowagi w sensie psychicznym.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.