Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Co robić w dni nietreningowe? Co można i co powinieneś robić?

Co robić w dni nietreningowe? Co można i co powinieneś robić?
Dni treningowe, ich wygląd i częstotliwość, są istotnym elementem starań zarówno o zdrowie, jak i poprawę estetyki sylwetki. Równie ważnym elementem tych starań są jednak także dni nietreningowe, gdyż właśnie wtedy dochodzi do regeneracji i adaptacji organizmu, z czym wiążą się liczne korzyści.

Co można robić w dni nietreningowe

Niezależnie od poziomu zaawansowania osoby trenującej sposób spędzania dni nietreningowych może wpływać na skuteczność treningów. Dni bez aktywności fizycznej mogą mieć różne formy i należy je dobierać na podstawie ilości i częstotliwości, a także charakteru treningów w planie. Znaczenie może mieć tutaj również charakter wykonywanej na co dzień pracy.

Celem dni nietreningowych jest regeneracja, zatem można w te dni robić wszystko, co sprzyja relaksacji, odpoczynkowi i odzyskiwaniu sił. Można w te dni zaimplementować czynności, na które czasu nie ma w pozostałe dni tygodnia. Czynności te to m.in. korzystanie z sauny i basenu, krioterapia, masaże, czy lekkie spacery w otoczeniu przyrody, a także niezwiązane z ciałem bezpośrednio czynności takie jak czytanie książek, wizyta w kinie, teatrze, czy na koncercie lub u znajomych / rodziny.

Co powinno się robić w dni nietreningowe?

W dni nietreningowe należy zadbać o to, aby zapewnić organizmowi optymalne warunki do odpoczynku i adaptacji. Aby móc osiągać postępy w jakiejkolwiek dziedzinie związanej z kulturą fizyczną okresy bez treningów muszą uwzględniać odpowiednią ilość snu, zbilansowaną podaż kalorii i składników odżywczych, a także witamin i składników mineralnych, oraz sposoby relaksacji związane ze sferą psychiczną zdrowia człowieka.

Sen

Sen w te dni powinien być długi (7 – 9 h) i niezakłócany przez hałas, czy promienie słoneczne i światło elektryczne. Odpowiednia jakość snu niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania zarówno układu nerwowego, jak i hormonalnego, bez których nie można mówić o postępach w kontekście sportowym i sylwetkowym oraz prozdrowotnym.

Odżywianie 

Żywienie w dni bez treningu może wspomagać powrót organizmu do homeostazy. Podaż kalorii w dni nietreningowe może być nieco niższa, jednak cały czas należy pamiętać m.in. o odpowiednio wysokiej podaży białka. Ponadto uwzględnić należy zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na witaminy i składniki mineralne. Tylko odpowiednio zbilansowane jadłospisy pozwolą na „odbudowę” i „nadbudowę” mikrouszkodzeń mięśniowych wywołanych treningami.

Odpoczynek psychiczny

Kolejnym z aspektów korzystnych dla regeneracji jest odpoczynek psychiczny. Dzień zupełnego odpoczynku od obowiązków, czy treningów i innych intensywnych aktywności może zwiększyć efektywność podejmowanych działań w perspektywie długoterminowej. W dni wolne powinno się poświęcić nieco czasu na to, co sprzyja najwięcej przyjemności, niezależnie czy jest to oglądanie filmu, czytanie książki, gry planszowe, spotkanie z najbliższymi, zabawa z domowym zwierzęciem czy medytacja, aromaterapia, masaże i techniki oddechowe oraz inne.

Korzyści z dni nietreningowych

Od czasu do czasu unikając aktywności fizycznej oraz umysłowej można przysłużyć się swojemu zdrowiu oraz osiąganym efektom w drodze do celu. W dni bez treningów należy skupić się na regeneracji i swoich indywidualnych potrzebach oraz dążyć do powrotu homeostazy w sensie fizjologicznym oraz równowagi w sensie psychicznym.

W artykule mówimy o: Poprawa kondycji