Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak zbudować duże łydki? 5 zasad rozwoju

Jak zbudować duże łydki? 5 zasad rozwoju
Większość trenujących zgodzi się ze mną, że brak predyspozycji do rozwoju łydek stawia przed nami znaczne wyzwanie w kontekście ich rozwoju. Naprawdę trzeba się mocno napracować, aby dać im odpowiedniego bodźca do wzrostu. Wszystko wynika z tego, że mięśnie łydek mocno eksploatowane są każdego dnia, dźwigając nasze ciało w celach lokomocyjnych.

Sytuacja ta sprawia, że ciężko je zaskoczyć, gdy trening będzie mało wymagający. Poniżej prezentujemy Wam 5 zasad, których przestrzeganie pozwoli mocniej zaatakować łydki do wzrostu, a Wy będziecie cieszyć się realnymi przyrostami.

Wykorzystuj różne ustawienia stóp

Pierwsza zasada tyczy się wykorzystania wszelkich zmian ustawienia stóp na podeście, na którym wykonywać będziemy spięcia. Oznacza to, że możemy skorzystać z trzech głównych wariantów. Stopy ustawione równolegle, stopy ustawione piętami do środka, jak i ustawienie piętami na zewnątrz. Opcje tego typu pozwolą nam na mocniejsze akcentowanie głowy bocznej lub wewnętrznej mięśnia brzuchatego łydki, lub też położenia pracy na całość mięśnia trójgłowego, w przypadku ustawienia stóp równolegle. Zaleca się, aby wykorzystywać na początku treningu ustawienia z piętami na zewnątrz lub wewnątrz, a w dalszych etapach treningu utrzymywać stopy równolegle, jak już mięśnie łydek będą nieco zmęczone.

Zmień intensywność

Intensywność treningowa jest kluczowym elementem rozwoju mięśni łydek. Aby mięśnie rosły stosujemy tutaj zmienność ilości powtórzeń w serii, jak i skracamy przerwy odpoczynku pomiędzy nimi. Jeżeli do tej pory wykonywałeś trening na zakresach 15-20 powtórzeń, zrób 30-40, a poczujesz różnice w odczuciach pracy mięśni. Nie odpoczywaj zbyt długo, około 30-40 sekund to maksymalny czas na odpoczynek, jaki powinieneś poświęcić trenując łydki. 

Wykorzystuj pełen zakres ruchu

Wiele trenujących osób popełnia kardynalny błąd w treningu mięśni łydek, a jest nim niepełny zakres ruchu podczas treningu. Sytuacja ta ma znaczący wpływ na rozwój, a raczej jego brak. Pamiętajmy o tym, że mięsień powinien pracować na pełnej swojej długości, co nie tylko jest skuteczniejsze w rozwoju mięśni, ale i dużo bezpieczniejsze, działając profilaktycznie przeciwko przykurczom mięśniowym.

Trenuj wtedy, gdy nie boli

Co ciekawe, trening mięśni łydek powinien odbywać się wtedy, gdy łydki nie bolą. Jeżeli Twoje mięśnie po treningu nóg są obolałe, a zbliża się ich kolejny trening, nie powinieneś podejmować aktywności ukierunkowanej na ich rozwój. Na uwadze trzeba mieć fakt, że łydki całe dnie pracują, więc ich dodatkowe maltretowanie treningiem nie jest rozwiązaniem rozsądnym. 

Wykorzystuj zaawansowane metody treningowe

Wykonanie parę serii wspięć w staniu może okazać się mało efektywne, jeżeli zależy Wam na tym, aby rozbudować podudzia. Konieczne jest zastosowanie serii łączonych, superserii, jak i powtórzeń wymuszonych. Zmienność zakresu powtórzeń również ma ogromne znaczenie. Powinniśmy bazować nie tylko na powtórzeniach w zakresie 15-20 lub więcej. Aby zaskoczyć łydki, korzystaj również z cięższych serii, które wykonasz na ciężarach pozwalających zrobić 8-10 powtórzeń, co będzie miało na celu zaskoczyć mięśnie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.