IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak zmotywować się do ćwiczeń, kiedy jest bardzo zimno?

Jak zmotywować się do ćwiczeń, kiedy jest bardzo zimno?
Gdy temperatura spada poniżej zera, wówczas myśl o wyjściu na zewnątrz, żeby pobiegać lub nawet podjechać z samego rana na siłownię wywołuje dreszcze na plecach. Jest tak zimno, że rano ciężko wyjść spod kołdry i nieważne, jak mocno mamy rozkręcone ogrzewanie, to i tak nie możemy się rozgrzać.

Jasne, że raz można sobie odpuścić trening, ale co jeśli mamy perspektywę wielu takich lodowatych dni? Czy warto zaprzepaścić swoją dotychczasową formę albo zrezygnować z wyznaczonych sobie celów z tak błahego powodu? Oczywiście, że nie.

Jak zmotywować się do ćwiczeń, gdy jest bardzo zimno?

Pomyśl, że najgorszy jest tylko początek

Tak, to prawda, że najtrudniej jest wyjść, szczególnie rano, kiedy jest ciemno i bardzo zimno. Jednak jeśli już wyjdziesz i przebiegniesz kilka, kilkanaście minut, wówczas poczujesz, że nie jest tak źle. Organizm szybko się rozgrzewa, a plus jest taki, że się nie przegrzejesz, tak jak to bywa latem w upalne dni.

Przygotuj wcześniej swój strój

Strój do treningów zimą jest bardzo istotny. Będzie Ci zimno, jeśli się odpowiednio nie przygotujesz. Zadbaj o to, żeby mieć na sobie kilka warstw. Dobrze się zaopatrzyć w koszulkę termiczną, która zatrzyma ciepło. Nie zapomnij o kurtce przeciwdeszczowej, czapce, kominie i rękawiczkach. Zadbaj też o to, żeby żaden fragment Twojego ciała nie wystawał (wybierz odpowiednio długie skarpety, żeby nie odsłaniać kostek, załóż dłuższą koszulkę lub bluzę, by osłonić swoje lędźwie). Odpowiedni strój zapewni ciepło i komfort podczas treningu.

Dodaj sobie energii

Jeśli robisz treningi z samego rana, to zapewne nie masz ochoty na obfite śniadania. Warto jednak zjeść jakąś przekąskę, np. banana lub kilka daktyli, żeby nie ćwiczyć z pustym żołądkiem. Zjadając mały posiłek z węglowodanami, szybko poczujesz więcej energii i motywację do ćwiczeń.

Prowadź dziennik

Prowadzenie dziennika treningów to świetny sposób na utrzymanie rutyny. Nic tak nie motywuje, jak potencjalne zapisanie słów: „Dziś mimo wszystko dałam/em radę”. Obok planu treningowego warto sobie też wypisać swoje cele, które będą nam przypominały o tym, co mamy do zrobienia na zewnątrz.

Znajdź kompana

Jeśli jest Ci ciężko zmotywować się do ćwiczeń w chłodne dni, znajdź kompana, który będzie trenować razem z Tobą. Zwykle jest tak, że jeśli jednej osobie się czegoś nie chce, to ta druga osoba jednak motywuje do pracy.

Kiedy jest za zimno na trening na dworze?

Nie warto rezygnować z treningów, tylko dlatego, że jest zimno, ale nie popadajmy w skrajności. Jeśli jest naprawdę bardzo zimno (poniżej -10 stopni), wieje silny wiatr lub jest śnieżyca, wówczas lepiej pominąć trening na dworze. Skrajnie niskie temperatury mogą obciążać płuca. Pojawia się wtedy kaszel, świszczący oddech lub ucisk w klatce piersiowej. W takiej sytuacji rób przerwy. Pomocna może okazać się chusta na nosie i ustach, aby ogrzać powietrze, którym oddychasz.

Podsumowanie

To, że jest zimno, nie oznacza, że należy rezygnować z treningów. Tak naprawdę każda pora roku jest dobra. Pamiętaj o swoich celach, żeby utrzymać odpowiedni poziom motywacji. A co jeśli trening na dworze jest nie do zniesienia? Warto motywować się do treningów, ale jeśli trening na dworze jest dla Ciebie nie do zniesienia, znajdź alternatywę — skorzystaj z siłowni albo zrób trening w domu. Nawet jeśli będzie inny niż z Twojego planu, to lepiej poćwiczyć cokolwiek niż nie robić nic.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.