Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Napoje sportowe - który wybrać?

Napoje sportowe są ważnym składnikiem regeneracji po intensywnym wysiłku. Dzięki odpowiedniemu nawadnianiu organizm szybko odzyskuje siły i redukuje zmęczenie. Możemy spotkać się z trzema rodzajami napojów: hipotonicznym, hipertonicznym i izotonicznym. Czym się różnią i kiedy je stosować?

Napój hipotoniczny

Ma małą zawartości węglowodanów (poniżej 4 g) i elektrolitów na 100 mililitrów, mniej niż płyny ustrojowe organizmu. Jest bardzo rozcieńczony, dlatego wchłania się szybciej niż woda. Najlepiej spożywać przy ćwiczeniach intensywnych, trwających mniej niż godzinę.

Napój izotoniczny

To najlepszy wybór jeśli chodzi o uzupełnianie płynów. Zawierają od 4 do 8 g węglowodanów na 100 ml. Ma taką samą osmolalność jak płyny ustrojowe organizmu. Osmolalność oznacza liczbę zawartych składników, takich jak cukry, polimery glukozy, sód oraz inne elektrolity na 100 ml płynu. Napój izotoniczny dostarcza więcej energii i działa lepiej w przypadku intensywnego i dłuższego treningu.

Napój hipertoniczny

Zawiera więcej cząsteczek i węglowodanów niż płyny ustrojowe. Jest to napój bardzo skoncentrowany, dlatego wchłania się dużo wolniej niż woda. Niektórzy uważają, że jest on zbyt skoncentrowany i daje uczucie sytości w żołądku lub powoduje inne dolegliwości. Zawiera ponad 8 g węglowodanów na 100 ml.

Badania dotyczące napojów sportowych prowadzone są od lat 70-tych i pokazują, że napoje hipotoniczne i izotoniczne mogą mieć efekt pobudzający i poprawiać wydolność podczas długiego treningu. Kolarze, którzy pili rozwodnione napoje sportowe potrafili osiągać lepsze wyniki niż zawodnicy, którzy nawadniali się tylko wodą.

Negatywne działanie na zęby

Napoje sportowe to często lepsze rozwiązanie niż woda, jednak ich spożywanie może przynieść również negatywne skutki. Mają bardzo wysoką kwasowość, co oznacza, że niszczą szkliwo zębów. W trakcie ćwiczeń zmniejsza się wydzielanie śliny neutralizującej kwasy, więc zagrożenie dla szkliwa wzrasta.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.