Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Otyły = wolny, słaby, leniwy (?)

Czy zdarza się nam oceniać inne osoby przez pryzmat tego, jak wyglądają? To pytanie czysto retoryczne. Oczywiście, że się zdarza, robimy to nieustannie. Krytyczne spojrzenia, skrzywione miny, wytykanie palcami, konspiracyjne szepty – w ten sposób reaguje wiele osób widząc osobę z nadwagą/otyłą. Jak pokaże poniższe badanie, osoby z nadbagażem kilogramów są dyskryminowane i wykluczane o wiele częściej z życia społecznego niż te, których waga ciała jest w normie. Czy takie traktowanie może pozytywnie wpłynąć na ich motywację do działania? Czy sprawi, że zaczną dążyć do wprowadzenia zmian w diecie i będzie w stanie skłonić do rozpoczęcia aktywności fizycznej?

Badanie

Zespół naukowców ze Zintegrowanego Centrum Badania i Leczenia Chorób w Lipsku (IFB) przeprowadził badania sprawdzające, w jaki sposób osoby z wyraźną nadwagą są postrzegane przez społeczeństwo oraz co – wg respondentów – może stanowić przyczynę otyłości. W eksperymencie tym wzięło w nich udział ponad 3000 osób.

Uczestnicy badania mieli za zadanie ocenienie charakterów, wypisanie cech: dzieci, osób dorosłych oraz seniorów z prawidłową masą ciała oraz otyłością.

Stereotypy, uprzedzenia

„Masywny”, „wolny”, „nieaktywny”, „słaby” – te określenia padały najczęściej. Aż 2/3 ankietowanych wybrało brak ruchu i lenistwo jako główne przyczyny otyłości.

Osoby z wyraźną nadwagą ocenianie były zdecydowanie gorzej niezależnie od wieku (dzieci były ocenianie niejednokrotnie bardziej surowo niż osoby dorosłe).

Mniej niż 1/3 respondentów podała zaburzenia metaboliczne lub genetyczne jako ewentualną przyczynę nadwagi/otyłości. Największą wyrozumiałością w ocenie wykazały się osoby, które same borykały się z problemem nadwagi.

Dyskryminowanie i krytykowanie najlepszym sposobem motywowania do zadbania o siebie?

Wcześniej uważano, że tego rodzaju piętnowanie, wytykanie palcami może mieć pozytywny wpływ na zmotywowanie do „wzięcia się za siebie”, czyli w tym przypadku do odchudzania. Jednak okazuje się, że jest całkowicie przeciwnie. Negatywne nastawienie, dyskryminacja w szkole, miejscu pracy, w codziennym życiu sprawiają, że osoby dotknięte problemem nadwagi i otyłości wycofują się z życia społecznego, mają problemy z depresją, coraz więcej kompleksów na tle wyglądu i dodatkowo… starają się zabić stres i złe emocje jedzeniem.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.