IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

PMS a trening

Z zespołem napięcia przedmiesiączkowego wiąże się szereg objawów, które w żaden sposób nie nastrajają do podejmowania fizycznej aktywności. Wiele kobiet w tym czasie unika treningów wybierając bardziej statyczną formę relaksu, jak choćby objadanie się słodyczami przez ekranem TV. Tymczasem wysiłek fizyczny może okazać się znakomitym lekiem na PMS pod warunkiem, że jest odpowiednio dobrany. Potwierdzają to nie tylko opinie praktykujących kobiet, ale także wyniki badań naukowych.

Trening fizyczny przede wszystkim powoduje zwiększone uwalnianie endorfin – związków, które działają „euforyzująco”. Oczywiście stan rozbudzonej egzaltacji raczej jest nieosiągalny w przypadku PMS, jednak jak najbardziej doświadczyć można zmniejszenia dokuczliwych objawów bólowych i zniesienia napięcia psychicznego. Zwiększony apetyt na słodycze w okresie poprzedzającym menstruację związany jest m.in. z obniżoną odpornością na stres. Aktywność fizyczna pomaga rozładować emocje i tym samym pośrednio umożliwia kontrolę apetytu.

Dodatkowo wysiłek poprawia krążenie krwi i zapobiega obrzękom, których w czasie PMS doświadcza wiele kobiet. Ćwiczenia relaksacyjne pomagają rozluźnić spięte mięśnie i zapobiegają bólom krzyża. Poza tym nie bez znaczenia jest fakt, że nawet lekki trening nasila wydatkowanie energii pomagając utrzymać nienaganną sylwetkę, a sam fakt podjęcia aktywności wzmacnia poczucie własnej atrakcyjności.

Specjaliści polecają zarówno treningi o charakterze aerobowym jak i sesje relaksacyjne takie jak choćby joga. Dobre efekty mogą przynieść także treningi siłowe, warto jednak pamiętać by nie przesadzać z intensywnością. Elementem wspomagającym może okazać się także dieta, która winna być zasobna w produkty bogate w magnez i witaminy z grupy B (np. pestki dyni, kakao, orzechy, wody wysoki zmineralizowane) oraz kwasy tłuszczowe omega 3 (ryby, orzechy włoskie, len i olej lniany).

Reasumując, odpowiednio ukierunkowany trening może wyraźnie zmniejszyć nasilenie objawów związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego takich jak ból brzucha i pleców, retencja płynów czy obniżenie nastroju. Jeśli do tej pory PMS zajadałaś słodyczami wiedz, że są skuteczniejsze metody, które oprócz ulgi przynieść mogą także satysfakcję.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.