Trenujesz siłowo od kilku tygodni i już się nie możesz doczekać, aż zobaczysz efekty swojej pracy. Z niecierpliwością wyczekujesz zarysów mięśni pod swoją skórą i widocznych zmian w Twojej posturze. Niestety, ale budowanie mięśni wymaga czasu, cierpliwości, konsekwencji i sumienności. To tak nie działa, że parę treningów i już.
Dlatego też wiele osób czuje pewnego rodzaju rozgoryczenie. Niby wszystko jest w porządku — dobry trening, odpowiednia dieta z nadwyżką kaloryczną, ale w lustrze wciąż ta sama osoba.
Bardzo ciężko jest wychwycić nam tak subtelne zmiany. Różnicę widać po paru miesiącach, dlatego warto zrobić sobie zdjęcie i powtórzyć je za jakiś czas w tych samych warunkach. I żeby dodać Ci nieco otuchy, to wiedz, że Twoje ciało daje Ci sygnały, mówiące o tym, że coś się tam pod tą skórą dzieje i idzie to w dobrą stronę. Przyjrzyjmy się im.
Masz więcej siły
Wzrost tkanki mięśniowej często idzie w parze z większą siłą. Żeby móc podnosić coraz większe ciężary, musisz wzmacniać i zbudować mięśnie. Jeśli zatem czujesz się silniejszy, widzisz progres w swoim treningu, to znaczy, że Twoje mięśnie się rozwijają.
Bądź zaangażowany w swój trening. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko idzie zgodnie z planem, to zacznij prowadzić dziennik. Zapisuj w nim swoje posiłki oraz treningi wraz z obciążeniami i ilością powtórzeń. Gdy zauważysz, że ćwiczenia stają się łatwiejsze, zwiększ opór lub liczbę wykonywanych powtórzeń, aby zacząć bardziej przeciążać mięśnie (oczywiście stopniowo).
Rośnie masa ciała
Wzrost mięśni jest często bardzo wolny, nawet jeśli Twój trening jest odpowiednio ukierunkowany. Pierwszą oznaką budowania mięśni może być wzrost masy ciała. Liczba na wadze rośnie, ponieważ tkanka mięśniowa jest gęstsza i cięższa niż tłuszcz. Dlatego zajmuje mniej miejsca przy tej samej wadze.
Możesz także zwiększyć masę ciała dzięki zatrzymywaniu wody i zwiększonemu magazynowaniu glikogenu. Ponadto często występuje przyrost masy ciała z powodu zatrzymywania płynów, gdy organizm reaguje na stres i stany zapalne spowodowane treningami. Mimo to przyrost masy ciała może być pozytywnym sygnałem, że zyskujesz masę mięśniową.
Czujesz się bardziej funkcjonalny
Kiedy trenujesz, możesz zauważyć progresję nie tylko w danych ćwiczeniach. Tak naprawdę to zauważysz różnicę w wielu codziennych czynnościach takich, jak noszenie zakupów, wchodzenie po schodach i wiele innych. Stajesz się po prostu bardziej sprawny. Łatwość, z jaką wykonujesz ruchy funkcjonalne, jest świadectwem postępów, jakie robisz. Twoja ciężka praca może jeszcze nie być widoczna, ale budujesz fundament pod przyrost mięśni.
Twoje treningi stają się łatwiejsze
Podobnie jak w przypadku czynności funkcjonalnych, które wykonujesz codziennie, „niewidoczny” wzrost mięśni sprawia, że treningi również wydają się mniej wyczerpujące. Dlaczego tak się dzieje? Twoje mięśnie dostosowują się do wyzwań związanych z treningiem i stają się bardziej wydajne, dzięki czemu Twoje ruchy są bardziej płynne i wymagają mniejszego wysiłku. Jeśli nie możesz się już doczekać treningów i czujesz się po nich mniej zmęczony, oznacza to, że jesteś w początkowej fazie wzrostu mięśni.
Masz lepszą postawę ciała
Jeśli trenując, skupiasz się na prawidłowej postawie (a powinieneś), może się to przełożyć także na wiele innych aspektów. Po pierwsze jest to kwestia przyzwyczajenia, a po drugie Twoje mięśnie stają się na tyle silne, że prawidłowa postawa nie będzie stanowiła żadnego wyzwania. A już wiesz, że silniejsze mięśnie, to i większe mięśnie (nawet jeśli minimalnie).
Poprawa postawy następuje podczas treningu mięśni tułowia, pleców i ramion. W miarę jak mięśnie te stają się silniejsze, skuteczniej wspierają kręgosłup, a dzięki lepszemu podparciu kręgosłupa poprawia się ustawienie ciała. Uzyskujesz także adaptacje neurologiczne, takie jak bardziej skoordynowana rekrutacja włókien mięśniowych, co ułatwia utrzymanie ciała w zdrowym ułożeniu.
Podsumowanie
Budowanie mięśni to ćwiczenie cierpliwości i konsekwencji. Spektakularnych rezultatów nie zobaczysz od razu, ale możesz zaobserwować wiele innych objawów tego, że robisz postępy treningowe, które sprzyjają rozwojowi tkanki mięśniowej. Zaufaj procesowi, zachowaj konsekwentność, a pojawią się i wizualne rezultaty.
I nie zapomnij o innych korzyściach płynących z treningu siłowego: sile, wytrzymałości, lepszej równowadze i koordynacji, poprawie wydajności, lepszej wrażliwości na insulinę i kontroli poziomu cukru we krwi. Nawet skromne ilości treningu oporowego mogą przynieść korzyści dla Twojej ścieżki mentalnej i fizycznej. Bądź cierpliwy i daj sobie czas!
Źródła:
Progressive resistance strength training for improving physical function in older adults - PubMed (nih.gov)
https://journals.lww.com/nsca-jscr/Abstract/2000/08000/Comparison_of_1_Day_and_3_Days_Per_Week_of.6.aspx
https://link.springer.com/article/10.1007/BF02425497
https://journals.lww.com/nsca-jscr/fulltext/2020/08000/effects_of_exercise_on_body_posture,_functional.6.aspx
https://www.livescience.com/what-is-progressive-overload
Effects of Resistance Training Overload Progression Protocols on Strength and Muscle Mass - PubMed (nih.gov)
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.