BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Sport to zdrowie? Niekoniecznie!

Regularny wysiłek fizyczny, który trwa około godziny, to same korzyści. Prowadząc aktywny tryb życia zmniejszamy ryzyko wystąpienia wielu chorób. Jednak co za dużo to niezdrowo - ostrzegają lekarze.

O tym, że sport uzależnia podobnie jak inne „używki” wspominaliśmy już nie raz. Oprócz tego, że z czasem coraz ciężej jest nam „odstawić” ulubiony narkotyk i wytrzymać kilka dni bez wysiłku fizycznego, to zwiększamy też jego intensywność. Słusznie, bo w przeciwnym wypadku doszlibyśmy do punktu, w którym trening nie dawałby nam już poczucia satysfakcji ani nie przynosił pozytywnych zmian jeśli chodzi o naszą sylwetkę. Regularnie należy podnosić poprzeczkę. „Ale bez przesady!” - ostrzegają lekarze.

Można przesadzić

Godzina treningu pięć razy w tygodniu to faktycznie samo zdrowie. Taka forma aktywności fizycznej ma korzystny wpływ na nasze serce, ciśnienie tętnicze krwi, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Okazuje się jednak, że sport potrafi też przynieść sporo szkód, jeśli chodzi o stan naszego zdrowia. Maratony, triathlony czy godziny spędzone na rowerze mogą się wiązać ze stałymi uszkodzeniami serca.

Co zbyt długo, to niezdrowo

Okazuje się, że klucz tkwi nie tyle w intensywności wysiłku, co w jego czasie.

- Jeśli regularnie uprawiamy sport, to bardzo dobrze. Dzięki temu możemy uniknąć różnych chorób związanych z krążeniem, ciśnieniem, problemami z sercem, a także łatwiej jest utrzymać prawidłową wagę ciała - mówi dr James O'Keefe ze Szpitala św. Łukasza w Kansas City. - Jednak z naszych badań wynika, że istnieje pewna bezpieczna granica jeśli chodzi o „dozowanie” czasu poświęconego na trening. Jeśli ją przekroczymy, to zamiast poprawić stan naszego zdrowia, możemy sobie zaszkodzić, szczególnie jeśli chodzi o serce i stawy - dodaje.

Tydzień na odpoczynek

Z badań przeprowadzonych przez grupę specjalistów, pracujących pod kierownictwem dr O'Keefe, wynika, że większość zmian, które powstają w wyniku długiego, intensywnego wysiłku takiego jak: maraton, iron man czy tradycyjny triathlon, jest odwracalna. Organizm potrzebuje około tygodnia na pełną regenerację. Okazuje się jednak, że są przypadki, w których niekorzystne zmiany powstałe głównie na sercu, pozostają na wiele miesięcy, często nawet lat. Na skutek kolejnego wysiłku , pogłębiają się i mogą prowadzić do poważnych chorób serca.

Wszystko z głową

Nie oznacza to jednak, że mamy ćwiczyć rzadziej, krócej i mniej intensywnie. Gdy wybierasz się na trening, daj z siebie wszystko! Chodzi tylko o to, by trenować z głową. Gdy podejmujesz decyzję o tym, by wziąć udział w maratonie czy triathlonie, daj sobie czas na regenerację, zadbaj o odpowiednią dietę i nie rób tego zbyt często. Sport zapewnia młodość, długowieczność i zdrowie. Trzeba tylko pamiętać o rozsądnym dawkowaniu najlepszego narkotyku na świecie

Artykłuł pochodzi z serwisu: fitness.sport.pl

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.