Organizm otrzymując wiadomość, że tkanka mięśniowa jest uszkodzona, rozpoczyna działania mające na celu jej regenerację. W wyniku odbudowy włókien mięśniowych dochodzi do ich pogrubienia i wzmocnienia, co powoduje wzrost tkanki mięśniowej.
Gdy nasz organizm posiada w ciele pasożyta, wirusa, bakterię lub znajduje się w fazie infekcji/przeziębienia, również powstaje stan zapalny mający na celu zmobilizowanie układu immunologicznego, aby poradził sobie z napotkaną przeszkodą. Zazwyczaj doświadczyć możemy wtedy stanów podgorączkowych, osłabienia siły mięśniowej, złego samopoczucia, braku apetytu czy bólu w miejscu rozwijającego się stanu zapalnego, ale i nie tylko. Całe ciało jest zmobilizowane do tego, aby walczyć z chorobą. Dlatego też powinniśmy w tym okresie unikać treningu siłowego, który dodatkowo będzie obciążał organizm, który i tak walczy już całymi siłami o utrzymanie zdrowia.
Opisane wyżej przypadki są przykładem na to, że stan zapalny posiada pewne korzyści i nie zawsze jego redukowanie powinno być priorytetem.
Jednak nie zawsze stan zapalny będzie naszym przyjacielem. Problem zaczyna się, gdy stan zapalny jest przewlekły i towarzyszy naszemu organizmowi dłuższy czas. Działania tego typu powodować będą znaczne pogorszenie możliwości regeneracyjnych, jak i wpływać będą na nieprawidłowy rozwój tkanek. Co więcej, wzrośnie ilość wolnych rodników w ciele, które skutecznie będą uszkadzać komórki. Dodatkowo tego typu sytuacja będzie obciążała serce, znacznemu pogorszeniu ulegną wyniki prób wątrobowych, a sytuacja ta sprzyjać będzie rozwojowi komórek nowotworowych.
Okazuje się, że jednym ze stanów, w których organizm przebywa w przewlekłym stanie zapalnym, jest otyłość. Komórki tłuszczowe sprzyjać będą powstawaniu cytokin prozapalnych, co z kolei zaburzać będzie pracę wielu układów naszego ciała. Jednak można temu skutecznie zapobiegać.
Otyłość i ćwiczenia
Wg wielu badań naukowych jednym z elementów zapobiegających stanom zapalnym są ćwiczenia cardio. Faktycznie, nie tylko powiązanie aktywności ze spadkiem masy ciała będzie sprzyjało obniżeniu stanów zapalnych. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych posiada jeszcze jedną ciekawą zależność.
W badaniach naukowych wykorzystano zarówno młodych, jak i dorosłych osobników, którzy charakteryzowali się niską masą ciała i posiadali znaczny stopień otyłości. Program polegał na 6 tygodniowym treningu aerobowym. Badani wykonywali treningi biegowe lub wykorzystywali rower stacjonarny 3 x w tygodniu po 1 godzinie. Przed, jak i po treningu, badanym pobierano krew w celach analizy. Zaobserwowano spadek liczby komórek macierzystych we krwi po wysiłku. Naukowcy powiązali ten fakt z obniżeniem stanu zapalnego. Komórki macierzyste uznawane są za promotora stanów zapalnych, stąd też naukowcy wyciągnęli tego typu wnioski.