Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Trening aerobowe redukuje stany zapalne

Trening aerobowe redukuje stany zapalne
Stan zapalny może przynosić korzyści, gdy jest krótkotrwały. Tak działa m.in. mechanizm, który pozwala rosnąć mięśniom. Trening siłowy uszkadza włókna mięśniowe, które zaczynają wysyłać sygnały prozapalne, świadczące o powstaniu pewnej “patologii”, którą należy naprawić

Organizm otrzymując wiadomość, że tkanka mięśniowa jest uszkodzona, rozpoczyna działania mające na celu jej regenerację. W wyniku odbudowy włókien mięśniowych dochodzi do ich pogrubienia i wzmocnienia, co powoduje wzrost tkanki mięśniowej. 

Gdy nasz organizm posiada w ciele pasożyta, wirusa, bakterię lub znajduje się w fazie infekcji/przeziębienia, również powstaje stan zapalny mający na celu zmobilizowanie układu immunologicznego, aby poradził sobie z napotkaną przeszkodą. Zazwyczaj doświadczyć możemy wtedy stanów podgorączkowych, osłabienia siły mięśniowej, złego samopoczucia, braku apetytu czy bólu w miejscu rozwijającego się stanu zapalnego, ale i nie tylko. Całe ciało jest zmobilizowane do tego, aby walczyć z chorobą. Dlatego też powinniśmy w tym okresie unikać treningu siłowego, który dodatkowo będzie obciążał organizm, który i tak walczy już całymi siłami o utrzymanie zdrowia.

Opisane wyżej przypadki są przykładem na to, że stan zapalny posiada pewne korzyści i nie zawsze jego redukowanie powinno być priorytetem. 

Jednak nie zawsze stan zapalny będzie naszym przyjacielem. Problem zaczyna się, gdy stan zapalny jest przewlekły i towarzyszy naszemu organizmowi dłuższy czas. Działania tego typu powodować będą znaczne pogorszenie możliwości regeneracyjnych, jak i wpływać będą na nieprawidłowy rozwój tkanek. Co więcej, wzrośnie ilość wolnych rodników w ciele, które skutecznie będą uszkadzać komórki. Dodatkowo tego typu sytuacja będzie obciążała serce, znacznemu pogorszeniu ulegną wyniki prób wątrobowych, a sytuacja ta sprzyjać będzie rozwojowi komórek nowotworowych.  

Okazuje się, że jednym ze stanów, w których organizm przebywa w przewlekłym stanie zapalnym, jest otyłość. Komórki tłuszczowe sprzyjać będą powstawaniu cytokin prozapalnych, co z kolei zaburzać będzie pracę wielu układów naszego ciała. Jednak można temu skutecznie zapobiegać.

Otyłość i ćwiczenia

Wg wielu badań naukowych jednym z elementów zapobiegających stanom zapalnym są ćwiczenia cardio. Faktycznie, nie tylko powiązanie aktywności ze spadkiem masy ciała będzie sprzyjało obniżeniu stanów zapalnych. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych posiada jeszcze jedną ciekawą zależność.

W badaniach naukowych wykorzystano zarówno młodych, jak i dorosłych osobników, którzy charakteryzowali się niską masą ciała i posiadali znaczny stopień otyłości. Program polegał na 6 tygodniowym treningu aerobowym. Badani wykonywali treningi biegowe lub wykorzystywali rower stacjonarny 3 x w tygodniu po 1 godzinie. Przed, jak i po treningu, badanym pobierano krew w celach analizy. Zaobserwowano spadek liczby komórek macierzystych we krwi po wysiłku. Naukowcy powiązali ten fakt z obniżeniem stanu zapalnego. Komórki macierzyste uznawane są za promotora stanów zapalnych, stąd też naukowcy wyciągnęli tego typu wnioski. 

Podsumowanie

Stan zapalny jest elementem nierozłącznym z funkcjonowaniem naszego ciała. Pozwala on na ochronę przed działaniem infekcji, a dzięki niemu możliwy jest wzrost muskulatury. Jednak, gdy staje się stanem przewlekłym, wystawiamy nasz organizm na szereg prób, które mogą zakończyć się powstawaniem patologii, gdzie najgorszą z nich jest rozwój komórek nowotworowych. Promocja zdrowego stylu życia, poprzez redukcję masy ciała, jest jednym z elementów, które skutecznie obniżą stan zapalny w naszym ciele. Treningi cardio trwający minimum 20 minut będzie czynnikiem sprzyjającym utrzymywaniu zdrowia

 

Źródła: 1.Sports Med. 2013 Apr;43(4):243-56. doi: 10.1007/s40279-013-0023-3. 2.Front Physiol. 2016 Sep 7;7:386. doi: 10.3389/fphys.2016.00386. eCollection 2016.| 3.Science Daily. “Exercise makes the blood of obese people healthier” 4.Medical News Today. “Just 20 minutes of exercise enough to reduce inflammation, study finds”

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.