Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Trening siłowy a cardio - wykonuj oddzielnie

Trening siłowy a cardio - wykonuj oddzielnie
Dość częstą praktyką treningową jest wykorzystanie treningu siłowego i cardio tego samego dnia, a nawet tej samej porze, gdzie osoby trenujące wykonują aeroby po siłowni. Tego typu działanie posiada pewne uzasadnienie, jednak badania sugerują, aby trening tego typu rozdzielać, jeśli zależy nam na efektach treningu siłowego i jednocześnie redukcji większej ilości tłuszczu.

Fińskie badanie prezentuje 102 osoby, wśród których nadzorowano treningi siłowe i cardio przez okres 24 tygodni. Podzielono je na trzy grupy:

  • jedna z nich trenowała 2-3 razy w tygodniu wykonując cardio i trening siłowy tego samego dnia oraz robiąc cardio przed siłownią,
  • druga grupa trenowała 4-5 razy w tygodniu nie łącząc treningów siłowych i cardio,
  • trzecia grupa wykonywała trening siłowy i cardio tego samego dnia robiąc najpierw siłownię, a później cardio, 2-3 razy w tyg.

Wyniki

Pod kątem analizy siły mięśniowej wzrosła ona o taką samą wartość u wszystkich uczestników badania. Ilość/zmiana beztłuszczowej masy mięśniowej również nie została odnotowana na poziomie statystycznie istotnym.

Ilość tkanki tłuszczowej straciła najwięcej grupa, która wykonywała treningi siłowe i cardio w różne dni. Dodatkowo w grupie tej odnotowano największy wzrost VO2max.

Okazuje się więc, że wykorzystanie treningu typu cardio w dni inne, niż trening siłowy, jest okazją do tego, aby poprawić kompozycję składu ciała sylwetki, jak i przyłożyć się do większej sprawności podnosząc poziom VO2max.

Źródło: Appl Physiol Nutr Metab. 2016 Jul; 41 (7): 767-74.

W artykule mówimy o: Trening