IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Trzy błędy przez które nie stajesz się silniejszy

Trzy błędy przez które nie stajesz się silniejszy
Budowanie siły nie jest łatwe i często przysparza wielu problemów. To przede wszystkim długi proces, który bywa frustrujący. By stawać się coraz silniejszym, musisz mieszać i łączyć ze sobą różne techniki treningowe, stosować odpowiednią dietę, przykładać się do wykonywanych treningów i być konsekwentnym w tym, co robisz. Jeśli mimo stosowania diety oraz treningów nie stajesz się silniejszy, być może popełniasz jeden z poniższych błędów.

Nie wykonujesz treningu pod siłę

Trening ukierunkowany na wielkość (budowę dużych mięśni) i trening na siłę nie są takie same! Inaczej trenują kulturyści i inaczej trenują trójboiści czy strongmani:

  • trening kulturystyczny obejmuje wiele różnorodnych ćwiczeń angażujących różne grupy mięśniowe, skupia się na pracy nad poszczególnymi mięśniami,
  • strongmani i powerlifterzy traktują swoje ciało jako całość, nie dzielą ciała na partie; poświęcają mniej uwagi temu, jak wyglądają ich mięśnie, skupiają się natomiast bardziej na budowaniu siły mięśniowej; strongmani i powerlifterzy jedzą więcej oraz dźwigają większe ciężary.

Nie musisz trenować jak trójboista, by stać się silniejszym. Warto jednak wziąć pod uwagę to, w jaki sposób osoby, które ćwiczą układają swój plan. Wystarczy, że wprowadzisz drobne zmiany do swojego treningu. Zmniejsz liczbę powtórzeń w seriach, zwiększając jednocześnie ciężar, z jakim pracujesz. Zwłaszcza w głównych liftach – przysiadach, martwych ciągach, wyciskaniu na klatkę i barki. Zacznij podnosić duże ciężary i wykonuj trzy do pięciu powtórzeń w serii. Dzięki temu zmusisz swój organizm do innego niż dotychczas wysiłku i skłonisz mięśnie do nieco innej pracy, co zaowocuje przyrostem siły.

Trenujesz zbyt dużo

By stawać się coraz silniejszym, musisz trenować regularnie. Pamiętaj jednak, że nie zawsze więcej oznacza lepiej. Jeśli trenujesz zbyt dużo lub zbyt intensywnie, doprowadzasz się do przetrenowania, a jeśli nie dbasz o regenerację – osiągniesz cel odwrotny do zamierzonego. Zamiast stać się silniejszy, staniesz się słaby, co gorsza możesz również w ten sposób nabawić się kontuzji.

Niebezpieczne jest zarówno wykonywanie zbyt wielu treningów, jak i zakładanie zbyt dużego ciężaru na sztangę. Kluczem do sukcesu nie jest zakładanie na sztangę jak największego obciążenia, a takiego, które będzie wystarczająco ciężkie, by stymulować mięśnie do zyskania siły, ale też wystarczająco mały, by nie doprowadzić do kontuzji.

Bądź konsekwentny, trenuj według założonego planu, nie dokładaj ekstra powtórzeń, ekstra obciążenia czy ekstra serii, nie wykonuj dodatkowych sesji treningowych, jeśli twój plan tego nie przewiduje.

Brak Ci konsekwencji

Brak konsekwencji to jeden z głównych powodów, dla których nie osiągasz założonego celu! W tym wypadku nie staniesz się silniejszy. Jeśli zdarza Ci się pomijać treningi, trenować wtedy, kiedy akurat Ci się uda, nie spodziewaj się, że efekty będą rewelacyjne.

Nie oczekuj, że efekty przyjdą z dnia na dzień. Budowanie siły to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Jedynie osoby początkujące osiągają szybki, liniowy przyrost siły. Im dłużej trenujesz, tym trudniej o tak spektakularne efekty. Z czasem ciało przyzwyczaja się do treningów, obciążeń. Jeśli przyrosty siły byłyby nieustannie liniowe, każdy mógłby podnosić ekstremalnie duże ciężary, a przecież tak nie jest.

By stawać się silniejszym, musisz konsekwentnie realizować założony plan treningowy. Ćwiczenia muszą stać się twoim nawykiem, wykonywanym regularnie, a nie z doskoku.

Podsumowanie

Najczęstsze błędy, które sprawiają, że nie stajesz się silniejszy to: brak konsekwencji, niewłaściwy plan treningowy, a także przetrenowanie, które może prowadzić do kontuzji.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.